Wpis z mikrobloga

@goferek: Ale jak ktoś mieszka np. w środku bloku to moim zdaniem sytuacja jest win win.
Bo zawsze to mieszkanie z góry i dołu cię jakoś grzeje jak ty sobie grzejniki skręcisz żeby zaoszczędzić.
Gorzej jak wszyscy wpadną na taki pomysł.
  • Odpowiedz
@kodecss: ja przy aktualnych zimach w ogóle nie ogrzewam, bo jak odkręcę grzejnik na więcej niż tę minimalną pozycję to w mieszkaniu jest zwyczajnie zbyt ciepło.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodecss: "Ale jak ktoś mieszka np. w środku bloku to moim zdaniem sytuacja jest win win."

To sytuacja pasożyt-żywiciel. Bo jego chatę ogrzewają inni, płacąc więcej za czynnik grzewczy...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@psposki: no to wytłumacz mi jak to działa?
Mieszkania 1,2,3.

1 grzeje, 3 grzeje (piwnica i sufit jako "źródło" zimna) 2 ma niemalże zakręcony kaloryfer, bo grzeje się z obu stron.

I jak się rozliczają? Serio pytam?
  • Odpowiedz
I jak się rozliczają? Serio pytam?


@hiperchimera: Pewnie zależy od wspólnoty/spółdzielni. U mnie z licznika to tylko niewielka część rachunku za c.o., większość opłata stała.
  • Odpowiedz
@goferek: Dla mnie najbardziej optymalna temperatura to 18 stopni, więc też przy otwartym oknie siedzę, ale już niedługo, bo zaraz biedota zacznie smrodzić czym popadnie i będzie mi smród do domu wlatywał.
  • Odpowiedz
@hiperchimera: Generalnie to zależy od bloku. Jeśli w mieszkaniach są podzielniki ciepła, to każdy płaci za ciepło dostarczone przez kaloryfery w swoim mieszkaniu.

Inaczej jest, gdy nie ma podzielników ciepła. Wtedy suma zużytej energii we wszystkich mieszkaniach jest dzielona na ilość mieszkań, i każdy płaci tyle samo - i ten co ma rozkręcone na maksa kaloryfery, i ten który wcale nie grzeje.
  • Odpowiedz
@hiperchimera: z uwagi na takie warunki o jakich napisales koszty rozlicza sie czesciowo na metraż, np. 30% na metry a 70% na zużycia

@JankoMuzyk: zalezy tez jakie masz podzielniki, jesli wyparkowe z ampulkami to sa one bardzo niemiarodajne. Jedyna sensowna opcja sa nowsze pdozielniki elektroniczne, bo w rozliczeniu rzeczywiscie wychodza one mniej wiecej 1 jednostka do 1 kWh.
Osobiscie jednak wolalbym miec zainstalowane liczniki ciepła.

Tej sumy zuzytej energii to
  • Odpowiedz
@dewanderer: zwykle dzieli się na mieszkania, bo licznik jest założony na cały pion grzewczy - przecież masz tak samo duże mieszkanie jak sąsiad pod tobą i nad tobą, prawda? Chyba ze licznik jest np na cała klatkę albo blok, może tak jest a po prostu się z tym nie spotkalem.

@testowyandrzej: Bo nie próbowałem rozwiązać problemu, odpisałem człowiekowi na pytanie
  • Odpowiedz
@JankoMuzyk: no wlasnie mowie o tym co napisales

> @hiperchimera: Generalnie to zależy od bloku. Jeśli w mieszkaniach są podzielniki ciepła, to każdy płaci za ciepło dostarczone przez kaloryfery w swoim mieszkaniu.


nie masz racji, bo podzielniki biora pod uwage temperature otoczenia, która jesli nie grzejesz dostajesz przez sciane od sasiada
  • Odpowiedz