Wpis z mikrobloga

cześć
Zapraszam Was dzisiaj do Lizbony, w której byłem już kilkukrotnie. Ostatni raz byłem tam w kwietniu i ponownie odkrywałem miejsca, których nie zwiedziłem wcześniej.
Link do znaleziska

Kilka ciekawostek o Lizbonie:
- W Lizbonie można zobaczyć wiele zabytkowych tramwajów, a najpopularniejszą linią jest 28, a na trasie, której długość wynosi około 7 km znajduje się najbardziej stromy podjazd tramwajowy na świecie, który wynosi 145 ‰
- Jej historia sięga czasów starożytnego Rzymu. Od VII wieku rządzili tam Maurowie, a w XII wieku władzę przejął pierwszy król Portugalii Alfons I Zdobywca.
- Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony. Położona jest na wschód od głównego centrum na wzgórzu, na szczycie którego stoi Zamek św. Jerzego.
- 1 listopada 1755 miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, a następnie tsunami nim wywołane. Lizbona została zniszczona.
- Torre de Belem powstało w XVI wieku i pełniło funkcję poboru opłat od statków, które wpływały do miasta. Pierwotnie wieża znajdowała się pośrodku rzeki Tag, ale trzęsienie ziemi z 1755 roku zmieniło jej bieg i obecnie Torre de Belem mieści się po jej prawej stronie.
- Winda Santa Justa. powstała na początku XX wieku, a jej architektem był uczeń Gustawa Eiffla Raoul de Ponsard. Cała konstrukcja ma 45 metrów wysokości, a winda łączy Baixę z dzielnicą Chiado.

https://www.wykop.pl/link/6823243/lizbona-portugalia-zabytkowe-tramwaje-pasteis-de-nata-most-25-kwietnia/

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje

#antekpodrozuje #lizbona #portugalia #europa #podroze #podrozujzwykopem #turystyka #ciekawostki #zainteresowania
antekwpodrozy - cześć
Zapraszam Was dzisiaj do Lizbony, w której byłem już kilkukrot...

źródło: comment_1663566119ZwwMrloESPEfwyLUwDg9Mf.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
@antekwpodrozy: Może popsuje zabawę, ale:
- instagram spowodował pomnożenie liczby turystów odwiedzających Portugalii, w sezonie to dramat; 10 lat temu nikt z was nie poznałby Lizbony i Porto
- ilość ćpunów i prostytutek od lat przekracza tam wszelkie normy
- te same osobniki lubią zniszczyć ci auto jeśli nie dasz kilku euro za "pilnowanie"
- 28 to obecnie dramat jeśli chodzi o ilość ludzi chętnych na przejazd - polecam jednak przejść
  • Odpowiedz
@Tapirro: dlatego zaczęliśmy przejazd rano do pętli i potem z powrotem, w między czasie odczekaliśmy, aż tłum przed nami wsiądzie do kilku innych kursów :)
Portfel trzeba pilnować w każdym zatłoczonym miejscu, niezależnie czy to Lizbona, Rzym, Paryż itp. Nie mam odniesienia do 10 lat temu, byłem tam około 4-5 lat temu i widzę poprawę na plus, niemniej osobiście bardziej wolę Porto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@Tapirro: podbijam co piszesz, liczba osob dilujacych to masakra, już parę lat temu wkuriwalo strasznie jak wszędzie słyszało się "haszysz, haszysz?" a broń cie panie boże spytać np. O cenę z ciekawości - wrzod się od ciebie nie odczepi.

No i jak mówisz "menele parkingowi" w Polsce też się zdarza ale nie ma porównania do Lizbony.

Za to z plusów to bardzo fajna trasa pociągiem do Cascais
  • Odpowiedz
- 28 to obecnie dramat jeśli chodzi o ilość ludzi chętnych na przejazd - polecam jednak przejść się z buta lub zacząć podróż tam, gdzie większość ludzi wysiada. I dobrze zabezpieczyć portfel.


@Tapirro: Ja byłem w lipcu 2021 roku i były pustki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
to fakt ilosc dilujących jest przerazajaca i da się ich łatwo wyłapać w tłumie. Jestem ciekaw, czemu władze z tym nic nie robią.... domyślam się, że to płotki, ale mimo wszystko...


@antekwpodrozy: @Tapirro:

I tak i nie. Można tam kupić, ale trzeba uważać. Ja bym raczej nie próbował, ale jak zapytasz Portugalczyka, to spokojnie ci kogoś poleci na np. zakup marihuany.

Lizbona w ramach walki z narkotykami pozwala na ich
  • Odpowiedz
Zdjęcie robione z Almady, prawdopodobnie z figury Jezusa. Można przepłynąć łódka, nie trzeba korzystać z autobusu czy tez auta. Polecam Costa de Caparica, tamtejsze plaże i lekcje surfingu. Lizbona sama w sobie bardzo zatłoczona, a byłem w czerwcu. Kolejka do słynnej windy czy tez ilość osób w tramwaju odrzucała mnie.
  • Odpowiedz
Byłem w lizbonie, nic szczególnego - w sumie poza żółtymi tramwajami, mostem i pałacem pana to nic więcej nie pamietam. Typowe europejskie miasto, bez rewelacji.
  • Odpowiedz