Wpis z mikrobloga

Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (odległość 450 km) prawie dokładnie na tle Marsa (odległość 140 milionów km). Chciałem złapać obydwa obiekty dokładnie w jednej linii, niestety obliczona trajektoria różniła się o około 150 metrów od rzeczywistej. Ogniskowa 2350 mm, film nagrywany oryginalnie w 60 fps, odtworzony w prędkości 0,5x.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

#astronomia #astrofoto #fotografia #kosmos #mars #iss
namrab - Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (odległość 450 km) prawie dokładni...

źródło: comment_1663505820HI5o0PSdN3dVbjECljVMl7.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@namrab: Coś pięknego. Jak wyglądają takie obliczenia? Kiedy będzie następna taka okazja? Na jaką odległość musiałbyś się przemieścić aby uchwycić dokładnie na tle Marsa?
  • Odpowiedz
@Mercurius: Obliczenia to porównywane wzajemnych pozycji ISS i Marsa (lub dwóch innych dowolnych obiektów) i szukanie punktu w czasie, gdy są w minimalnej odległości. Koniunkcje ISS i planet są nieregularne, czasami dwie na noc, czasami nie ma żadnej przez kilka tygodni. Szerokość ISS to około 100 metrów, do dokładnego ustawienia zabrakło mniej więcej 150.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@namrab: jak ci sie chce to chciałbym to zobaczyć w predkosci 0,05, kosmos jest bardzo ciekawy, ale mam nadzieję, że ludzkość nie będzie musiała ewakuować się na orbitę :)
  • Odpowiedz
@namrab:
Całkiem nieźle udało ci się złapać przelot jak na tak dużą odległość.

Od razu skojarzyło mi się z fotami Mirosława Zagórskiego, tylko on łapał przelot ISS na tle księżyca i słońca:
- https://spotting.net.pl/astrofoto.html
- https://www.mojabochnia.pl/?p=138288

Natomiast na co dzień fotografuje obiekty przelatujące po niebie i robi to naprawdę dobrze - polecam poprzeglądać sobie galerie z jego strony (spotting.net.pl i dział Archiwum) z okresu walk na Ukrainie. Człowiek sobie nawet sprawy
WojTech80 - @namrab: 
Całkiem nieźle udało ci się złapać przelot jak na tak dużą odl...

źródło: comment_1663527499u35pDnWI1dvZp4ZTvAjwwL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz