Wpis z mikrobloga

Dlaczego nie ma u nas ogólnokrajowych obchodów napaści Związku Radzieckiego na Polskę, takich na miarę 1 września? Czemu nie ma ogólnokrajowego trąbienia, wystąpień publicystów, historyków, polityków, wieńców, kwiatów, parad, spotkań w miejscach pamięci? Nie zrozumcie mnie źle, napewno się odbywają pewne uroczystości, ale od zawsze odnoszę wrażenie, że władzy bardzo nie w smak nagłaśnianie tego, a także nie ma zamiaru budować na tym tego „narodowo-patryjotycznego” kapitału, który przeżywał teraz taki renesans. Z czego to wynika? Czemu sprawa podejścia Rosjan w czasie wojny, a i po wojnie jak i komunistów radzieckim i kolaborantów polskich nadal jest nierozliczania, skoro teraz jest najlepszy czas jak dotąd?
#historia #polityka #rosja
  • 5
@WOparachAbsurdu: wydaje mi sie, ze problemem jest stworzenie "dobrej" narracji. wejscie ZSSR to bylo gameover dla Polski, jak w przypadku ataku Niemcow mozna mowic o heroicznej obronie, bohaterstwie, walce itp to po inwazjii ZSSR wojsko polskie jako calosc praktycznie sie poddalo(oprocz jakis tam pojedzynczych oddzialow).
@zapomnialemhaslo: ale patrząc przez pryzmat napaści jak i w ostatecznym rozrachunku uwolnienienia się spod komunistycznego buta, moglibyśmy tworzyć bardzo mocną narracje antykomunistyczną i prokapitalistyczną, jasno stawiającą nas po stronie bloki zachodniego, a w kontekście wojny na Ukrainie jako lidera i „tego mądrego, co to przeżył”. Nie rozumiem totalnie czemu u nas nie ma ostrego antykomunistycznego i antyrosyjskiego nurtu?
Jedyną logiczną odpowiedzią jest to, że władza cały czas jest w rękach grupy
Nie rozumiem totalnie czemu u nas nie ma ostrego antykomunistycznego i antyrosyjskiego nurtu?


@WOparachAbsurdu: mi sie wydaje, ze mamy bardzo ostry antykomunistyczny nurt. 30 lat minelo od upadku PRL, a politycy nadal wszedzie szukaja komunistow, w kazdej instytucji. caly czas mamy dramy o to kto byl TW, kto byl komunista, a kto tylko udawal. kto pil z nimi wodke, a kto pil ale nie zapijal xD

tak samo z antyrosyjskim nurtem.