Wpis z mikrobloga

#technika #elektryka #pcmasterrace
W moim mieszkaniu instalację elektryczną kładł jakiś pseudo fachowiec z pół wieku temu i zrobił to trochę na #!$%@? i w prostacki sposób (nie znam się, to zdanie innego elektryka który coś tam naprawiał parę lat temu :) )

Od paru dni mam taki niepokojący problem. Od czasu do czasu w moim pc słychać takie jakby skwierczenie w zasilaczu. W tym samym momencie zaczyna mrugać lampka u mnie, a także w innych pokojach,a do tego identyczne skwierczenie słychać przy bezpieczniku (stary typ sprzed kiludziesięciu lat ¯\_(ツ)_/¯) a nawet w kontaktach przy przedłużaczach, np. u babci, gdzie jest podłączony tv, lampka i materac przeciwodleżynowy. Do tego np. przy odkurzaniu wczoraj co chwilę odkurzacz tak jakby zwalniał obroty na kilka sekund.

I tu pytanie - czy to wina mojego zasilacza? A może innego wadliwego urządzenia, np jakiejs starej lampki i to powoduje jakieś spięcie? Czy może to problem bezpiecznika starego typu, który nie wyrabia przy większym obciążeniu? (na jednym bezpieczniku m.in 2 telewizory, PC, ze 2-3 lampki, silniczek elektryczny od materaca). Jedynie w kuchni problem nie występuje, zapewne dlatego, że był w niej robiony generalny remont kilka lat temu, tam instalacja jest prawie nowa, no i kuchnia podlega pod odzielny bezpiecznik. A może trzecia opcja - to początki zapowiadanych problemów z energią elektryczną a moja #!$%@? i delikatna instalacja tak reaguje na słabsze napięcie?

Spędziłem pół dnia na sprawdzaniu wszystkich kontaktów, przedłużaczy, kabli, zmieniałem gniazda, próbowałem różnych konfiguracji, problem mimo wszystko i tak się pojawia kilka razy dziennie.
Jakieś pomysły, sugestie jak to sprawdzić?
  • 27
@winsxspl: Nie no, nie mam woltomierza :) A sytuacja się dzieje od paru dni (jeśli dobrze kojarzę zaczęło się w trakcie prania jakoś we środę, natomiast odłączenie kabla od pralki nic nie zmienia) ja byłem zabiegany cały tydzień, a kumulacja problemu miała miejsce w piątek wieczorem i wczoraj w ciągu dnia i nie wzywałem jeszcze fachowca. Po tym praniu sytuacja była stabilna z 2 dni i się pogorszyło po odkurzaniu :)
zaśniedziały element centralny, ale także inny punkt przerywania w obwodzie


@KollA: No właśnie mam nadzieję, że to pierdoła, chyba w tej "skrzynce" gdzie są podłączone bezpieczniki. I jeśli dobrze kojarzę to właśnie parę lat temu jak nam elektryk coś tam naprawiał to była jakaś bzdura. I oczywiście mówil, że to prowizorka na chwilę, ale jak to w życiu nigdy nie ma czasu i się zapomina. Sprawdzę jeszcze dziś co się będzie
@LuckyLuq koledzy prawdopodobnie mają rację i upala Ci się zero. Jeśli masz starą instalację i do gniazdek idą dwa przewody, a w gniazdkach masz mostki między neutralnym, a uziemieniem, to takie upalenie spowoduje pojawienie się fazy na obudowach "uziemionych" urządzeń, co grozi porażeniem. Jeśli Ci nagle wszystko siądzie w mieszkaniu, to uważaj z dotykaniem lodówek i pralek.
Jeśli masz bojler lub przepływowy podgrzewacz wody, to radzę się do jutra nie myć.
@TX2022: No właśnie nic ani razu nie siadło, nawet się nie wyłączyło. Poskwierczy parę sekund kilka razy, żarówki pomrugają i spokój. Od wczorajszego wieczora cisza.
@LuckyLuq: wystarczy próbnik i śrubokręt (najlepiej izolowany). należy wyłączyć dopływ prądu do mieszkania/domu i po kolei wszystkie zaciski podokrecać - jest to metoda doraźna bo może wymagać wymiany połączeń itd

edit. poluzowane koncówki/styki też dają taki efekt jak opisujesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LuckyLuq: jak to aluminiowe gówno, to wołaj elektryka. U mnie śmierdziało jak były włączone komputer, pralka i piekarnik. Okazało się że kable poupalane przy skrzynce. Coś tam porobił, ale uprzedził że niedługo nie będzie już co naprawiać. Weźmie stówę, ale chociaż chaty nie spalisz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LuckyLuq: jak masz bezpiecznik wkręcany to go wykręć i zobacz czy nie jest posniedzialy trochę papieru sciernego i działa.
Jakby w tablicy było zaśniedziałe to śrubokręt z odkryta końcówka lub papierem ściernym na końcu reszta mocno zaizolowana. Rękojeść też bo typowo pod prądem grzebiesz i tam w tablicy oczyszczasz następnie już oczyszczony bezpiecznik skręcasz i patrzysz
@LuckyLuq: miałem 1:1 to samo. W bezpiecznikach u mnie idą takie przewody od jednego bezpiecznika do drugiego, wymieniłem je na nowe, podokrecalem wszystkie gniazdka i jak renkom odjął