Wpis z mikrobloga

  • 2
Zrobiłem dwa nastawy wina, jedno na drożdżach Browin Enovini, a drugie bez dodatku drożdży. Moje pytanie brzmi w jaki sposób powinno się je przechowywać we wiadrze z rurką fermentacyjną czy przykryć gazą. Chodzi o wino "bez drożdży". W przepisie kazali przykryć to gazą i codziennie mieszać, z kolei na innym forum pisali żeby pod żadnym pozorem nie mieszać.

#wino #winiarstwo #aronia #winodomowejroboty
Adrien - Zrobiłem dwa nastawy wina, jedno na drożdżach Browin Enovini, a drugie bez d...

źródło: comment_1663433953IJA5l52QXnagFzZoYhnyKO.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@Adrien: Z czego winno? Zakładam że owocowe, więc zapewne jeżeli będziesz za dwa tygodnie dosładzać to bym nie mieszał. Zmieszasz przy dosładzaniu, dodał bym tylko pektoenzym.

Dzikie drożdże to loteria, ale jeżeli rng jest korzystne, to potrafią wyjść na nich zarąbiste wina. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

edit, doczytałem #aronia.... aaa, cierpkość :P
nie jestem pewien, ale w niektórych owocach jak tarnina na cierpkość
  • Odpowiedz
@Adrien: przyczyna konieczności mieszania jest prosta: fermentacja wypycha do góry stałe frakcje (resztki owoców, pianę). Jak będą za długo poza właściwym płynem to zrobi się na tym pleśń.

Co do dzikich drożdży: to pieśń przeszłości, tak samo jak gaza zamiast rurki. Po co komplikować proste rzeczy? Dzisiaj nie ma potrzeby robienia substytutów niedostępnych materiałów. Dzisiaj to kosztuje grosze i masz dostawę na drugi dzień.
Jeśli ktoś nie mieszka w jakimś
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@olesh okej dzięki za radę, tak więc narazie nie mieszam. Aronia już swoje przeleżała w zamrażarce. Około 4 doby więc powinna być lepsza.

@posso oo dobrze wiedzieć. Wszystko akurat mam, ale zastanawiała mnie ta kwestia co w przepisie podali żeby gazą zakrywać albo rękawiczką. Przez gaze może dostać się do środka powietrze a przez rurkę to nie możliwe. Sądziłem że ma to jakiś swój powód.
  • Odpowiedz