Wpis z mikrobloga

" "Dopóki kolor skóry jest ważniejszy niż jasność oczu, będzie wojna”. Mam to zdanie wytatuowane na moim ciele. Mam tę myśl na stałe w mojej głowie. To jest postawa i filozofia, którą staram się realizować w swoim życiu.

Mówią, że szczęście przeszkadza. Szczęście zwycięskiego czarnego Brazylijczyka w Europie niepokoi o wiele bardziej.

Ale moje pragnienie wygrania, mój uśmiech i błysk w oczach są znacznie większe. Nawet sobie tego nie wyobrażasz.

W jednym oświadczeniu padłem ofiarą ksenofobii i rasizmu. Ale nic z tego nie zaczęło się wczoraj.

Tygodnie temu zaczęli kryminalizować moje tańce. Tańce, które nie są moje. Należą do Ronaldinho, Neymara, Paquetá, Griezmanna, João Félixa, Matheusa Cunha… należą do brazylijskich artystów funk i samby, śpiewaków reggaeton i czarnych Amerykanów.

Są to tańce upamiętniające różnorodność kulturową świata. Zaakceptuj to, szanuj to. Nie zamierzam przestać.

Pochodzę z kraju, w którym ubóstwo jest bardzo duże, gdzie ludzie nie mają dostępu do edukacji... aw wielu przypadkach nie ma jedzenia na stole!

Zwykle nie przychodzę publicznie, aby odeprzeć krytykę. Atakują mnie, a ja nic nie mówię. Chwalą mnie, a ja też się nie odzywam. Pracuję! Dużo pracuję.

Na boisku i poza nim. Opracowałem aplikację, która pomaga w edukacji dzieci w szkołach publicznych bez pomocy finansowej od nikogo. Robię szkołę z moim imieniem. Zrobię znacznie więcej dla edukacji. Chcę, aby następne pokolenia były przygotowane, tak jak ja, do walki z rasistami i ksenofobami.

Zawsze staram się być profesjonalistą i wzorowym obywatelem. Ale to nie klika, to nie jest popularne w Internecie, ani nie motywuje tchórzy do agresywnego mówienia o ludziach, których nawet nie znają.

Scenariusz zawsze kończy się przeprosinami i „zostałem źle zrozumiany”. Ale powtarzam to dla Ciebie, rasisto:

Nie przestanę tańczyć. Czy na Sambadrome, na Bernabéu czy gdziekolwiek.

Z miłością i uśmiechem kogoś bardzo szczęśliwego,
Vini Jr. #bailavinijr "

Tańcz Vini ( ʖ̯)

#realmadryt #mecz #pilkanozna
Beeercik - " "Dopóki kolor skóry jest ważniejszy niż jasność oczu, będzie wojna”. Mam...
  • 62
  • Odpowiedz
@thority: znowu nie rozumiesz, #!$%@? kogo obchodzi co słyszałeś w przedszkolu i co ma to wspólnego z afryką, rozmawiamy o jednej konkretnej sytuacji. Sam powinieneś zauważyć, że do obronienia swojego "to nie jest rasistowskie" musisz przytaczać coraz bardziej oderwane anegdoty i przykłady, nie mające za wspólnego z tym, od czego się dyskusja zaczęła. Po raz kolejny - polskie małpowanie to nie jest hacer el mono w stosunku do czarnego brazylijczyka.
  • Odpowiedz
@thority: skoro myślenie kontekstami jest zbyt trudne to może chociaż informacja o tym, że są rzeczy nieprzetłumaczalne z jednego języka na drugi w taki sposób by oddać nacechowanie będzie prostsza do przyswojenia. Chociaż nie spodziewam się. I możesz tego użyć nawet do swojego psa jak tak bardzo potrzebujesz czyjegoś pozwolenia.
  • Odpowiedz
@klodwandam: czyli to jest tylko kwestia interpretacji, to nie jest mityczne słowo na "n", ani haniebne ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) "negrito" Cavaniego. Jedna strona może mówić, że miała jedno na myśli, a druga, że drugie, tak?
  • Odpowiedz
  • 0
@Beeercik mogę wiele zarzucić czarnym i ich kulturze i "kulturze"

Ale co w tym tańcu jest złego? Jeszcze jakby twerkował w kierunku trybun to może średnio xD

Swoją drogą bie wygląda na takiego, co edukację miałby jako priorytet, ale miło że dobrze korzysta z szansy jaką dostał i wypracował.
  • Odpowiedz
@thority: no i czemu tak bardzo potrzebujesz oderwać tę sytuację od kontekstu? bo narracja przestanie się spinać? jedna strona jasno powiedziała coś, w konkretnym kontekście i zostało to odebrane w konkretny sposób.
  • Odpowiedz
@klodwandam: skoro nie jesteś w stanie tego przetłumaczyć i wyjaśnić dokładnie tego, co tam jest rasistowskie (spróbuj, idiomy z angielskiego ogarniam świetnie, hiszpańskie też ogarnę), to ty masz problem, nie ja.
  • Odpowiedz
@klodwandam:

Jeśli strzelisz gola i chcesz po tym tańczyć sambę, to idź na Sambodrom. Na boisku musisz szanować kolegów i przestać zachowywać się jak małpa – powiedział podczas wizyty w programie „El Chiringuito”


czy to tłumaczenie jest wierne?
  • Odpowiedz
@thority: mordo nie wiem po ci była ta nauka idiomów jak nie ogarniasz kontekstu, albo, co w sumie gorsze, nie chcesz zaakceptować, że można różnie odebrać to samo zależnie od tego kontekstu. tworzysz jakiś uproszczony model rzeczywistości tymi pytaniami o to kiedy coś wolno a kiedy nie, ale świat tak nie działa xD domyślam się, że to budowanie chochoła do bicia. już wychylałeś się z imputowaniem mi jakiegoś rozumienia wyzywania
  • Odpowiedz
@klodwandam: bo nie ma dalej odpowiedzi na proste pytania, jak czy "mono" to ZAWSZE rasistowski zwrot czy tylko kolejny chochoł, ale strony murzyńskiej, która z jakiegoś powodu musi wszystko utożsamiać ze swoim kolorem skóry.
Chyba trochę sam się wciągnąłeś niepotrzebnie w tę narrację, bo jestem pewny, że jak ktoś nazwie Viniciusa idiotą, to też okaże się, że to na tle rasistowskim, bo w Brazylii bieda i słaby poziom edukacji.
By
  • Odpowiedz
@thority: znowu to samo xD on go nie nazwał idiotą, użył określenia, ktore już wielokrotnie wcześniej wywoływało podobne reakcje i w takim kontekscie mozna uznac za rasistowskie gdy jest skierowone do brazoli i dodał jeszcze, że z takimi tancami to wypad do brazylii czyli ksenofobia. Przecież jakby nazwal go idiota i #!$%@? prowokatorem to by nikt nie zwrócił na to uwagi. Całą resztę sobie dopowiadasz
  • Odpowiedz
@Beeercik: wydaje mi się że nie rasizm tam chodzilo a o ksenofobię że Brazylijczycy wg niektórych pajacują po golu. Osobiście myślę jeśli sobie tańczą ale nie poniżają jakoś rywala swoim zachowaniem to powinno se do tego nie #!$%@?
  • Odpowiedz
@klodwandam:

wielokrotnie wcześniej wywoływało podobne reakcje

a daj z 5 przykładów takich afer.

Nie powiedział, że ma wypierdzielać do Brazylii dlatego, że jest murzynem, tylko, że ma tam iść, do miejsca związanego z sambą, jeśli chce tańcować. Może mu się nie podobać to, ze on tańcuje, tego mu zabronić nie możesz.
  • Odpowiedz
@klodwandam: nie no przyjacielu, skoro afera z Vinim odbiła się szerokim echem to poprzednie pewnie też. Mogą być arty po angielsku. Ewentualnie wskaż ukaranych, to akurat powinno być prostsze, nie mogą tacy rasiści jak Cavani chodzić po tym świecie.
  • Odpowiedz
@thority: mmm pyszny chochołek z cavanim, wcale nie był już poruszany, dawaj znowu o donciciu albo jakąś historyjkę z przedszkola xD A gdzie ten flex na idiomy, jednak sobie nie poradzisz z hiszpańskim?
Widzę, że dyskusja dąży do tego kto zostawi ostatni post tak więc zapraszam. Możesz sobie wmawiać że świata działa inaczej niż działa i na każdym kroku doszukiwać się działań przewrażliwionego zachodu i podpinania wszystkiego pod modne tematy.
  • Odpowiedz
@klodwandam: ja czegoś komuś odmawiam? Otóż nie, twoje nastawienie typowe już dla rozedrganych emocjonalnie twitterowych julek, tak po prostu interpretuje moje wątpliwości tutaj, bo jak murzyn oskarża kogoś o rasizm, to zamyka temat.
A dlaczego zamyka? Bo ponoć kiedyś Busquets coś powiedział, choć mu nie udowodniono i było to 2137 lat temu. Sam wpadłeś w swoje sidła pisząc o "wielokrotnie występujących aferach" o słowo mono, no a jednak takich
  • Odpowiedz