Wpis z mikrobloga

Czy zmiana wskaźnika WIBOR na WIRD na prawdę będzie korzystna?

Zanim przejdę do treści tego wpisu chciałbym poprosić wszystkich kredytobiorców o wypełnienie ankiety na rzecz pracy magisterskiej, którą piszę. Jej tytuł to: "Wpływ inflacji i wysokości stóp procentowych na zachowania konsumpcyjne Polaków". Podzielcie się swoimi odczuciami na temat podwyżki rat kredytowych, które was dotyczą.

Wskaźnik WIRD ma lepiej odzwierciedlać realia rynkowe. Takie są założenia i owszem jest to słuszny kierunek. Do tej pory WIBOR był skonstruowany jako wartość bazowa(zależna od wysokości stóp procentowych) + przewidywania co do kierunku i natężenia zmian. W wielkim skrócie przez ostatnie ponad 12-18 miesięcy WIBOR uwzględniał konieczność podnoszenia stóp procentowych w najbliższym czasie. Na dzień dzisiejszy jego wartość 3M różni się o 0.4 p.p od stopy referencyjnej. Do niedawna różnica ta kształtowała się na poziomie 1 p.p.

Sytuacja miała się zacząć zmieniać gdy stopy procentowe zaczną spadać. Wtedy uwzględnienie trendu zmienności mogłoby sprawić, że WIBOR byłby niższy niż stopa referencyjna. Teraz się to jednak nie stanie, nowy wskaźnik na lepiej odzwierciedlać bieżące realia. W mojej opinii proponowana zmiana ma sens, jednak moment na wprowadzanie zmian nie jest odpowiedni.

Kolejny aspekt to hipokryzja rządzących. Minister Soboń wskazał, że "przy założeniu 25 lat i kredycie o wysokości 300 tys. zł, każdego miesiąca nasza rata byłaby o 250 zł mniejsza." To jawne kłamstwo i hipokryzja. Nie każda, tylko najbliższe kilka. Wszystko byleby udowodnić, że państwo wspiera kredytobiorców. Tak na prawdę zmiany mają uregulować rynek, a początkowym beneficjentem zmian będzie system, a nie konsument.

droetker4 - Czy zmiana wskaźnika WIBOR na WIRD na prawdę będzie korzystna?

Zanim p...

źródło: comment_1663246876Re1kbUwN8I9nvlGMPOVJkV.jpg

Pobierz
  • 6
@droetker4: Warto zwrócić uwagę na to że z tego co czytałam nowy wskaźnik nie może znacząco odbiegać od istniejącego WIBOR i mieć znaczącego wpływu na raty

Zmiana wysokości raty dla kredytobiorcy nie będzie jednak znacząca, ponieważ zgodnie z przepisami prawa europejskiego nie może on znacząco odbiegać od obecnego poziomu stawki referencyjnej, czyli WIBOR - dodaje.

https://www.parkiet.com/banki/art36995721-wird-zastapi-wibor-co-ta-zmiana-oznacza-dla-kredytobiorcow

Dlatego nawet gdyby miało to obniżyć raty to projekty ustaw zakładały "korektę spreadu", bo prawdopodobnie
@droetker4: kolejna rzecz. Czy Wibor zaprzestanie być publikowany a ten wskaznik zlikwidowany? W mojej umowie jest mowa o zastąpieniu go innym dopiero w wypadku jego likwidacji bądź zaprzestania jego publikacji.
Sytuacja miała się zacząć zmieniać gdy stopy procentowe zaczną spadać. Wtedy uwzględnienie trendu zmienności mogłoby sprawić, że WIBOR byłby niższy niż stopa referencyjna.


@droetker4: jeszcze chyba nie było sytuacji aby wibor wyprzedzał stopę referencyjną xD on tylko podwyżki przewiduje a nie obniżki. Obniżka ew wchodzi w dzień jej ogłoszenia
@Reanef banki będą proponować aneksy do umów w celu przejścia na nowy wskaźnik. Wydaje mi się, że stąd kampania "dobrej zmiany" i zachwalania korzyści z tego wynikających. WIBOR likwidowany nie będzie, służy do rozliczeń innych transakcji finansowych, jest elementem systemu. Jakie będą ustalenia w stosunku do obecnych kredytobiorców tego nie wie nikt.

@TheDzions ostatnie zmiany były dość nagłe, jak przy obniżeniu oraz mocno rozłożone w czasie przy podnoszeniu. Stąd różnica nie była