Wpis z mikrobloga

chciałbym zaprojektować tablicę rozdzielczą i jak wiem ile korków S-ek potrzebuję tak nie wiem jak z resztą przyrządów.
na elektrodzie znalazłem projekt domu, który ma dosyć podobny rozkład do mojego, więc postanowiłem się na nim wzorować i mam pytania:

1.) Czy tak jak w linku potrzebuję tyle różnicówek? czy mogę mieć jedną różnicówkę do pompy i indukcji, ale już Ski do nich będą osobno?
2.) Czy potrzebuję po dwie różnicówki na fazę? Czy wystarczy po jednej o odpowiedniej przepustowości?
3.) Czy wskaźnik faz jest mi potrzebny? czy jest to jedynie wygodny gadżet? którąś fazę i tak mi wywali w czasie burz, a też zwykłą probówką będę mógł sprawdzić czy wszystkie fazy są prawda?

kabel zielony uziemiający podłączę do bednarki, która jest na zewnątrz i idzie pod domem
mój dom jest podłączony do sieci zasilania przez kable idące w powietrzu
wiem, że powinienem mieć osobno fazy na gniazdka i oświetlenie w każdym z pokoi. niestety z pewnych względów nie mogłem tak zrobić wszędzie, jednak postarałem się, żeby pokoje obok siebie były na innych fazach
kabel od pompy ciepła na razie tylko poprowadziłem. nie wiem kiedy i czy będę ją montował
ten schemat jest jeszcze poglądowy - będę musiał sprawdzić jakie są pobory prądu każdego z urządzeń, ale teraz starałem się te "cały czas używane" dać na różne fazy

myślałem też żeby lodówkę i piec/pompę ciepła podpiąć do innego wyłącznika od wszystkich innych urządzeń, więc jakbym gdzieś wyjeżdżał, mógłbym wyłączyć wszystko poza nimi jednym pstryczkiem

#elektryka #budujzwykopem #budowadomu
smokzabojcaludzi - chciałbym zaprojektować tablicę rozdzielczą i jak wiem ile korków ...

źródło: comment_1663010750JcqQcO8vZKnxIObP4gRz5S.jpg

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
Może.


@EnderWiggin: Nie, nie może. Rozporządzenie tego zabrania, co już @kozi966: wyjaśnił.
Ale jak już jest, wymieszane, to trudno. Działać będzie (np. w Niemczech tak robią), ale protokołu odbiorczego nikt myślący by do tego nie podpisał, bo to podkładanie się.
Poza tym @smokzabojcaludzi: - co to w ogóle znaczy, że:

wiem, że powinienem mieć osobno fazy na gniazdka i oświetlenie w każdym z pokoi. niestety z pewnych względów nie
  • Odpowiedz
nie stosuje się różnicówek trójfazowych na zabezpieczanie obwodów jednofazowych.


@S_____: złe słowo dobrałeś. NIE WOLNO i tyle. Wolę się nie wypowiadać nt zabezpieczeń bo już tyle rzeczy widziałem i słyszałem teorii, że szkoda gadać

A to akurat zależy. W domu będzie spory problem z selektywnością działania zabezpieczeń, trzeba te WLZ do tablic jakoś zabezpieczyć, a przy typowych zabezpieczeniach przed/zalicznikowych w domach to będzie stopniowanie typu 25/20/16A, czyli w praktyce żadne. Ogólnie
  • Odpowiedz
@smokzabojcaludzi: Jak dla mnie to przekombinowane.
Poza tym - nie do końca logiczne. Zastanów się nad tym, co Ci się wyłączy w przypadku awarii na konkretnym obwodzie.
Np. zauważ, że jak Ci pralka złapie wilgoci, to nie zejdziesz po schodach chyba że po ciemku...
  • Odpowiedz
@17loginbylzajety: Czyli na czym konkretnie opierasz twierdzenie, jakoby NIE WOLNO było stosować różnicówek trójfazowych do zabezpieczania grup obwodów jednofazowych?
Poproszę w punktach:

a. PODSTAWA PRAWNA
b. PODSTAWA NORMATYWNA
c. Zidentyfikowane zagrożenia stojące u podstaw "dobrej praktyki inżynierskiej" ZABRANIAJĄCEJ takiego stosowania
  • Odpowiedz
@krzychol66: poszukaj sobie po youtubach co się może stać jak odepnie się neutralny przewód w akceptowanej przez Ciebie konfiguracji. Mam nadzieję, że nie jesteś elektrykiem, nie posiadasz jakichkolwiek uprawnień, bo brakiem praktycznej wiedzy powodujesz zagrożenie dla zdrowia i życia dla siebie i dla innych. Jak po praktykujesz jakiś czas u dobrego elektryka to Ci pewnie wytłumaczy. Za free nie będę szkolić nikogo :)
  • Odpowiedz
@17loginbylzajety: A co się ma niby stać?
To samo, co w każdej innej konfiguracji, w której straci się połączenie N. Czyli potencjalne popalenie sprzętu przy asymetrii obciążeń. Zagrożenia dla użytkownika z tego powodu nie ma. Różnicówka nadal wykryje każdy prąd upływu.

Na uniwersytet googla i youtuba w tak poważnych sprawach jak elektrotechnika się nie zapisuję i wszystkim odradzam.
  • Odpowiedz
()


@17loginbylzajety: Zamiast robić głupie miny, mógłbyś nauczyć się odróżniania pojęć.
Pojęcia "nie zaleca się", "nie powinno się", i "nie wolno" wbrew pozorom nie są synonimami i nie są równoznaczne.
W szczególności stwierdzenie "nie wolno" oznacza, że coś jest albo wprost zabronione przepisem prawnym bądź obligatoryjną normą, albo jest sprzeczne z obligatoryjnymi zapisami normy, albo stanowi gruby i oczywisty błąd w sztuce skutkujący wprowadzeniem zagrożenia.
Skoro więc
  • Odpowiedz