Wpis z mikrobloga

chciałbym zaprojektować tablicę rozdzielczą i jak wiem ile korków S-ek potrzebuję tak nie wiem jak z resztą przyrządów.
na elektrodzie znalazłem projekt domu, który ma dosyć podobny rozkład do mojego, więc postanowiłem się na nim wzorować i mam pytania:

1.) Czy tak jak w linku potrzebuję tyle różnicówek? czy mogę mieć jedną różnicówkę do pompy i indukcji, ale już Ski do nich będą osobno?
2.) Czy potrzebuję po dwie różnicówki na fazę? Czy wystarczy po jednej o odpowiedniej przepustowości?
3.) Czy wskaźnik faz jest mi potrzebny? czy jest to jedynie wygodny gadżet? którąś fazę i tak mi wywali w czasie burz, a też zwykłą probówką będę mógł sprawdzić czy wszystkie fazy są prawda?

kabel zielony uziemiający podłączę do bednarki, która jest na zewnątrz i idzie pod domem
mój dom jest podłączony do sieci zasilania przez kable idące w powietrzu
wiem, że powinienem mieć osobno fazy na gniazdka i oświetlenie w każdym z pokoi. niestety z pewnych względów nie mogłem tak zrobić wszędzie, jednak postarałem się, żeby pokoje obok siebie były na innych fazach
kabel od pompy ciepła na razie tylko poprowadziłem. nie wiem kiedy i czy będę ją montował
ten schemat jest jeszcze poglądowy - będę musiał sprawdzić jakie są pobory prądu każdego z urządzeń, ale teraz starałem się te "cały czas używane" dać na różne fazy

myślałem też żeby lodówkę i piec/pompę ciepła podpiąć do innego wyłącznika od wszystkich innych urządzeń, więc jakbym gdzieś wyjeżdżał, mógłbym wyłączyć wszystko poza nimi jednym pstryczkiem

#elektryka #budujzwykopem #budowadomu
Pobierz smokzabojcaludzi - chciałbym zaprojektować tablicę rozdzielczą i jak wiem ile korków ...
źródło: comment_1663010750JcqQcO8vZKnxIObP4gRz5S.jpg
  • 56
myślałem też żeby lodówkę i piec/pompę ciepła podpiąć do innego wyłącznika od wszystkich innych urządzeń, więc jakbym gdzieś wyjeżdżał, mógłbym wyłączyć wszystko poza nimi jednym pstryczkiem


@smokzabojcaludzi: super pomysł,

zielona linia i sposób jego podłączenia mi się nie podoba, bo N na wyłączniku to nie jest PE

ogólnie sporo kabli Ci pójdzie, na oko coś pomiędzy 500m a 1 km, stać Cię?

ja bym te niektóre obwody np tylko dla mikrofalówki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@soadfan: Na ledowe lampy masz jednego ESA B10 na jakieś 8-10 sztuk, z nadmiarem. A gniazdko no to wiadomka B16, i tak nadmiarowe, ale #!$%@? wie co tam komuś do głowy przyjdzie podłączyć.
@smokzabojcaludzi: inna sprawa, jest taka, że lepiej zrobić 2-3 rozdzielki np na piętrach, wychodzi taniej


@17loginbylzajety: starałem się większość kabli ciągnąć "bez cięć"

@soadfan: Na ledowe lampy masz jednego ESA B10 na jakieś 8-10 sztuk, z nadmiarem. A gniazdko no to wiadomka B16, i tak nadmiarowe, ale #!$%@? wie co tam komuś do głowy przyjdzie podłączyć.


@EnderWiggin: te B16 to jeszcze nie są pewne. Doczytam jakie obciążenia będą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@smokzabojcaludzi: OPie. Zmiłuj się nad nami i nad duchem swoim. #!$%@? sobie jakąś tęgą różnicówkę na dzień dobry. A potem z tego trzy fazy wyprowadzaj. Zakładając że nie masz siły, to kazda faza powinna mieć oddzielne zabezpieczenie. B25 albo B20.

Chcesz to podzielić na różne obwody... Piekarnik, zmywarka i indukcja powinny mieć własne obwody i własne zabezpieczenie. A reszta to tam #!$%@? bo to gniazdka i światło.

Indukcja B25, piekarnik jak
@smokzabojcaludzi: No generalnie, to tak, siła to 3-fazy.

Z projektem to srogo przekombinowałeś. Już Ci mówię dlaczego....

Kluczowe elementy jak indukcja, piekarnik, lodówka powinny mieć oddzielne obwody, po jednym na każde urządzenie. Tym samym każde z nich powinno mieć własne zabezpieczenie w skrzynce.

Światło podzieliłbym na dwa B10. Jedno na górę i jedno na dół.

A gniazdka to wedle uznania. B16 na każde cztery-sześć max.

RBK 100A to wytrzyma w napięciu
Kluczowe elementy jak indukcja, piekarnik, lodówka powinny mieć oddzielne obwody, po jednym na każde urządzenie. Tym samym każde z nich powinno mieć własne zabezpieczenie w skrzynce.


@EnderWiggin: mówiąc "zabezpieczenie" masz na myśli sam korek Skę? czy np lodówka powinna mieć różnicówkę osobną, ale gniazdka i światło dać na jednej dużą różnicówkę?

Światło podzieliłbym na dwa B10. Jedno na górę i jedno na dół.


@EnderWiggin: światło starałem się dzielić na kilka