Wpis z mikrobloga

#praca #pracbaza #pieniadze #oszczedzanie

Mam aktualnie 70k zł oszczędności, chciałbym uzbierać sobie na mieszkanie ale póki do jeszcze oszczędzam i co najlepiej zrobić by jak najmniej traciły?

Jako ciekawostkę uzbierałem tyle pracując jako magazynier xd

Jak wyżej

  • Wymienić na euro 15.0% (12)
  • Wymienić na dolary 7.5% (6)
  • Na lokatę 52.5% (42)
  • Akcje, giełda itp 10.0% (8)
  • Trzymać w skarpecie 5.0% (4)
  • Coś innego (napisze co) 10.0% (8)

Oddanych głosów: 80

  • 21
@Herato: jedno słowo - dywersyfikacja
Trochę w USD, trochę w EUR, trochę na giełdę (ale to najpierw trzeba trochę poczytać), trochę w złoto, trochę na lokatę itp.
Banki oferują też różne programy inwestycyjne - warto rozważyć, jeżeli nie chce ci się samemu zgłębiać tematu.
Ale przede wszystkim - nie należy zamrażać wszystkiego - poduszkę finansową mniej więcej 10-20k warto mieć zawsze na wyciągnięcie ręki - tutaj np sprawdzi się elastyczny rachunek
@Herato: Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie.

Czynnikow jest wiele.

Jak interesuje Cie szybki zysk (ale tez mozliwa strata) to akcie i gielda.
Jak chcesz trzymac dlugo to zloto i inne takie

Lokata to nie za dobry pomysl przy dzisiejszym oprocentowaniu. Lepsze juz sa obligacje indeksowane.

Najlepiej to chyba kupic ziemie. Ale to tez nie na wariata tylka z glowa.

Inwestowania w waluty nie do konca rozumiem. Zalozmy ze teraz
prosty rachunek, uogolniajac - kupujesz euro np. po 4 zl a za rok sprzedajesz po 5 zl, czyli wkladajac 10 000 zl za rok masz 12 500 zl.


@stanslav: Cos nie do konca policzyles a przyklad podalem dosc jasny.

Jak zmienila sie inflacja prez ostatnie 2 lata a jak zmienil sie kurs euro?

Podpowiem. Inflacja wzrosla o 16% a kurs euro wzrosl o 20 groszy.

Wiec za uja nie kupisz po
@gorzki99: @AdamES: ziomuś czy ja powiedziałem ze euro jest po 4 zł ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokazałem tylko w jaki sposób można zarobić parę groszy na walutach, bardzo upraszzając...lepszym przykładem jest ostatni rajd dolara.
pokazałem tylko w jaki sposób można zarobić parę groszy na walutach, bardzo upraszzając


@stanslav: Uprosciles tak bardzo ze nic nie pokazales. Tymczasem ja uproscilem na tyle zeby pokaac ze inwestowanie w waluty do mnie nie przemawia. Jeszcze raz - powoli i wyraznie:

Ostatnie 2 lata na kursie euro zarobiles 20 groszy per euro. (jakies 5%)
Na inflacji straciles 16%

Jak sie to ma do pytania opa w co inwestowac zeby nie
@gorzki99: mozesz rownie dobrze shortowac turecka lire na forex, a teraz pokaz mi inwestycje ze stopa zwrotu powyzej 16%, chetnie zainwestuje. Rownie dobrze mozna trzymac te 10k na koncie w zlotowkach i nie miec nawet tych 500 zl.
mozesz rownie dobrze shortowac turecka lire na forex, a teraz pokaz mi inwestycje ze stopa zwrotu powyzej 16%, chetnie zainwestuje. Rownie dobrze mozna trzymac te 10k na koncie w zlotowkach i nie miec nawet tych 500 zl.


@stanslav: A czytales moj pierwszy komentarz? No to odsylam.

Nigdzie poza gielda nie dostaniesz (legalnie) krotkoterminowego zwrotu 16%.

Tylko ze jak napisalem - inwestowanie w waluty do mnie nie przemawia - excel potrafi w