Wpis z mikrobloga

Dzień dobry Astromisie,

Mam do Was kilka pytań, od zawsze chciałem zajać sie astrofotografia.
Zona zdecydowala, ze nie moge dluzej czekac ze spelnieniem marzen i mam sobie wybrac prezent na urodziny ;-)

Zastanawiam sie nad Nikonem P1000, ten zoom jest niesamowity. Efekty jakie mozna uzyskac z tego aparatu sa dla mnie raczej, wiecej niz wystarczajace.
Planuje nagrywac obiekty i potem stackowac na kompie i wyciagnac najlepsze klatki.
Co myslicie o tym zakupie? Ten aparat kosztuje okolo 6k, warto czy nie warto? Jest taki kanal na YT Mr. SurperMole i probki P1000 z jego kanalu sa bardzo zachecajace, zwlaszcza ze w mojej okolicy nie wystepuje zanieczyszczenie swiatlem. Do aparatu moglbym dokupic jakis dobry statyw, moze nawet taki ze sledzeniem nieba.

Patrzylem tez na teleskopy, ale zlozenie zestawu teleskop + aparat + goto bedzie duzo wiekszym wydatkiem.
Spodobal mi sie ten teleskop, znajomy go ma i poleca:
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-classic-200p?from=listing

Tak, wiec Astromaniacy, powiedzcie mi czy P1000 bedzie dobrym wyborem, czy moze jednak wziac teleskop i do niego jakis inny aparat?
Patrzylem na aparaty nadajace sie do astrofoto i ich ceny sa zaporowe.

Pomozecie?

#astrofoto #astronomia #astrofotografia #kiciochpyta
  • 37
@MichalMusicManiac Zdecydowanie P1000 to tragiczny wybór do asteofoto. Nie wymienialne obiektywy, zabudowany korpus, mała matryca. Lepiej kupić coś używanego na start. Wystarczy jakiś aparat typu Canon 700d/1100D, do tego stałoogniskowy obiektyw. Samyang 135mm i coś na szerokie pole z przedziału 18-50mm.
Prosty montaż paralaktyczny Star Adventurer lub Skytracker Pro. Wężyk spustowy oraz zapas baterii lub zasilacz.
Takim zestawem się naprawdę fajnie wchodzi w astrofotografie. Żaden teleskop niepotrzebny i większy montaż.
Gdybyś chciał
@MichalMusicManiac:

Planuje nagrywac obiekty i potem stackowac na kompie i wyciagnac najlepsze klatki.

lepiej zrobić pięć zdjęć niż 25 klatek filmu. kompresja video całkowicie zniszczy jakość.
P1000 to też dość mała matryca, czyli większe szumy przy tej samej czułości - ale to mniejszy problem bo stackując zdjęcia w miarę dasz radę się tego pozbyć.

wydaje mi się że optymalną drogą na początek astro byłoby średni statyw (kupiłem k&f, jestem zadowolony), pewnie
@MichalMusicManiac: ogólnie to ja nie robię astro za często, także nie wiem co daje taki mod. ale biorąc pod uwagę że podnosi cenę aparatu prawie 2x (4000d kupisz za 2000 z małym haczykiem) to naprawdę musiałby dawać bardzo dużo żeby było warto
@MichalMusicManiac: P1000 robią planety lub księżyć i faktycznie w tym wypadku jest możliwe ale poza tym niczego więcej nie zrobisz.

Jak kolega wyżej. Co chcesz focić? Jak mgławice to poniżej 6k zapomnij że sie zmieścisz w całym zestawie. Jak księżyc i avikować planety to da sie coś osiągnać tym dobsonem. Znajoma Ci poleca ale do czego? Do oglądania da się coś tam zobaczyć. Poza tym księżyc jak wspomniałem.

Edit:
Jak chcesz
@MichalMusicManiac: Skup się na początek na jednym. Droga Mleczna i krajobrazy to szerokie kąty. Teleskop mocno ci zawęża kąt widzenia więc raczej dla obiektów z katalog Messiera.

Robisz (mam wrażenie) klasyczny błąd wynikający z polskiej edukacji. Zamiast zadać pytanie "po co?" i znaleźć na nią odpowiedź już próbujesz odpowiedzieć na pytanie "jak?".
@mirekwirek: Ja tez zaczynałem od eq3-2. Za 2 miesiące mialem heq5 i APO bo tani sprzęt szybko osiąga swoje limity. Też sobie mówiłem "a wystarczy mi to". Nie wystarczyło. I nie starcza do dziś. Jakbym mogl to i 100k bym władował :P

Nie ma co tez zniechęcać kolegi. Na początku każdy jest podjarany i mówi sobie "Nie ważne co, byle robić" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja to
@dantey: No to witaj w klubie. Z tą różnicą, że ja SW150/750. Ale też HEQ5.

A tu nie chodzi o zniechęcanie. Raczej o to, żeby nie utopić kasy bez sensu. A wiesz sam dobrze, że inaczej podejdziesz do planet, inaczej do Słońca, a jeszcze inaczej do obiektów z katalogu Messiera. I to trzeba przemyśleć na początku.

Ja od początku interesowałem się głębokim niebem (DS - deep sky) i pod to gromadziłem
@MichalMusicManiac: Nie znam ani jednego astrofotografa używającego P1000 na poważnie. Jedyne ciekawe zastosowanie tego aparatu to filmiki na youtube pokazujące, jak "fajnie zoomuje".
Jaki masz budżet? Oprócz aparatu potrzebujesz jeszcze statywu, montażu, optyki, softu do obróbki itd.