Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z was ma w domu #piec typu #koza ?
Ja się na tym kompletnie nie znam ale zamówiłem sobie coś takiego do salonu. Mam w ścianie komin w którym dawno temu był piec kaflowy więc pomyślałem, że fajna sprawa coś takiego wykorzystać.
Znajomi podpowiadają mi, że powinienem mieć wentylację w salonie jak sobie montuje taki piec. Moje pytanie brzmi. Do czego służy taka wentylacja?
Do tego żeby spaliny miały gdzie uciekać? Czy to oznacza, że z takiego pieca coś się będzie ulatniać?
Czy dlatego, że piec potrzebuje tlenu z pomieszczenia aby się palić? Pomieszczenie ma 50m2 Nie wystarczy tlenu aby zasilić taki piec?

Jak będzie trzeba to zrobię taka wentylację ale wolałbym nie bo strasznie dużo zachodu z tym będzie.
#ogrzewanie #budujzwykopem
  • 3
@dzerald: wszędzie gdzie masz spalanie musisz mieć dolot i wylot, czy to w piecu czy samochodzie. Aby wyleciało kominem musi skądś wlecieć. Jak będziesz miał szczelnie zamknięte pomieszczenia gdzie jest piec, to będzie się w nim robić podciśnienie. W efekcie spaliny zamiast wylatywać kominem będą zasysane do pomieszczenia.

Jak masz ochotę zasnąć i nigdy się nie obudzić bo się zaczadzisz, to brak wentylacji przy kominku to całkiem dobry pomysł.
1. Zawołaj kominiarza lub wejdź na komin i go wyczyść
2. Sprawdź jaki przekrój wewnętrzny ma wybrany przez ciebie przewód kominowy. Bo jeżeli jest np 14x14cm to już kozy z wylotem fi ponad 130mm nie założysz bo nie będzie to działać poprawnie.
3. Musisz mieć kratkę wentylacji wywiewnej i zrobiony nawiew do pomieszczenia, w którym będzie stać koza.