Wpis z mikrobloga

Wielu z nas zdobyło Giewont i robiło sobie zdjęcia przy krzyżu na jego szczycie. Inni sprawdzali, czy jest widoczny z samego Zakopanego. Niektórych też irytowali się, że inni turyści włażą na niego. Ale czy zadawaliście sobie podstawowe pytanie - PO CO? Po co został tam krzyż postawiony? Dlaczego akurat na Giewoncie?

W porównaniu do Alp, krzyży na polskich szczytach jest niewiele. Jednak nie zawsze były stawiane ze względu na kult religijny. A zatem, po co? Wyjaśnienie w filmie.

Messner zapytany o swoje zdanie na temat krzyży w górach wypowiedział się, że obecnie istniejące mu nie przeszkadzają, ale wolałby by nie były już stawiane kolejne. A jakie jest Wasze zdanie?

#gory #gruparatowaniapoziomu #tatry #krzyz #tatry #podroze
adametto - Wielu z nas zdobyło Giewont i robiło sobie zdjęcia przy krzyżu na jego szc...
  • 10
@adametto: W pełni podzielam zdanie Messnera. Symbole religijne powinny znajdować się w miejscach do tego przeznaczonych i niekoniecznie w przestrzeni dostępnej dla wszystkich. Z drugiej jednak strony jeśli traktować krzyż jako jedynie symbol najwyższego punktu na szczycie to spoko, swastyka przecież też nie jest tylko symbolem nazistów. Co do samego Giewontu, no tutaj krzyż się dość mocno wpisał w kulturę i krajobraz, jako sama budowla robi wrażenie, zwłaszcza, że wierzchołek Giewontu
@kwahu666_ponownie: typie, co to za fikołek? Skoro to TOBIE przeszkadza, to TY zafunduj usuwanie - nie widzę najmniejszego powodu, dla którego miałby to robić ktoś inny. Już pominę fakt, że jak widać jedynie dostałeś bólu dupy o "HURR DURR KRZYSZ KATOLE" i nawet nie wiesz, że fundatorzy i budowniczowie krzyża na Giewoncie od ładnych kilkudziesięciu lat wąchają kwiatki od spodu - powodzenia z egzekwowaniem swoich zachcianek od nieboszczyków.
A gimboateizm to
@emesi: U mnie zrodziło się tez pytanie, czy Giewont byłby tak popularny, gdyby nie krzyż na jego szczycie (oczywiście nie znam odpowiedzi) i raczej skłaniam się ku temu, że i tak dalej na niego pędziłyby niemal "pielgrzymki", bo z samego Zakopanego wygląda wspaniale i aż zaprasza do tego, by na niego wejść.

Tak, to mój kanał - dzięki za suba, mam nadzieję że dam radę nieraz Cię zaciekawić :)