Wpis z mikrobloga

Siedzę już ponad miesiąc w #niemcy i jak na razie widzę większość negatywów niż pozytywów. Dodam też, że przeniosłem się z Warszawy do Berlina:
1. Wciąż jest sporo miejsc gdzie zapłacisz tylko gotówką. Osobiście drażni mnie to, gdyż w PL ostatni raz gotówki używałem z 5 lat temu. Nie lubię nosić dużego portfela, teraz stało się koniecznością.
2. Ceny za internet czy głupi prepaid do telefonu to tez spory minus względem PL (np. 15 euro za 6.5GB). Dodam też, że doładowanie telefonu i zmiana taryfy prepaid (przynajmniej w o2) to jakiś nieśmieszny żart.
3. Ceny mięsa z kosmosu (17 euro za kilogram kurczaka xD)
4. Wszystkie sprawy albo telefonicznie albo pocztą, nic online.
Z pozytywów to że pensja fajna + mam wrażenie że ludzie są tutaj niesamowicie wyluzowani.
#berlin #emigracja
  • 19
@Mr_A: Gotówka, gotówką ale Berlin to jedyne miasto gdzie nie zauważyłem sniffera na bankomacie i mi kartę kredytową podrobili.

W moim odczuciu jeszcze syf, jest dużo brudniej na ulicy niż w Wawie.
@Mr_A:

Wciąż jest sporo miejsc gdzie zapłacisz tylko gotówką. Osobiście drażni mnie to, gdyż w PL ostatni raz gotówki używałem z 5 lat temu. Nie lubię nosić dużego portfela, teraz stało się koniecznością

To akurat dobrze, bo będą mieć gotówkę. W Polsce niedługo nie będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ceny mięsa z kosmosu (17 euro za kilogram kurczaka xD)

To akurat normalne. Wiele produktów nie może być
@Mr_A: No ale pamiętaj, że niemiec zarabia 2k a Polak też 2k i w ogóle Widziałeś cenę cukru, haribo i ajfona????????????????

W sumie ja nie zamieniłbym Warszawy na Berlin bez naprawdę dużej różnicy w zarobkach.

Nie czuje tej podjarki tym całym Berlinem. W sumie nie zamieniłbym Kolonii na Berlin. Jakbym mieszkał w Hamburgu to też bym go nie zamienił XD Strasznie mnie odpycha te miasto, przereklamowane w #!$%@? ( ͡°
2. Ceny za internet czy głupi prepaid do telefonu to tez spory minus względem PL (np. 15 euro za 6.5GB). Dodam też, że doładowanie telefonu i zmiana taryfy prepaid (przynajmniej w o2) to jakiś nieśmieszny żart.


@Mr_A: sprawdź freenet funk
@Mr_A byłem ciekaw co napiszesz po pewnym czasie pobytu ;)

Co do mięsa to ceny w sklepach mięsnych są rzeczywiście wysokie. Choć i tak niższy niż w Bio sklepach typu Alnatura, LPG czy Denns. W supermarketach typu Aldi czy Lidl kupisz wiele taniej (również "Bio").

Internetu wiele z komórki nie używam i sam zadowalam się WhatsAppSIM i 1GB za 5eur, zwykle starcza na miesiąc. Nie lubię umów, zwłaszcza, że często mnie długo
@Mr_A Hermannplatz-Karl Marx Straße 39 masz sklep u Arabów z nowymi startówkami z ortel i lyca w różnych wersjach, 90gb za 30 Euro było, zanim miałem abonament kupowałem sobie co miesiąc nowa kartę do neta i git
mam wrażenie że ludzie są tutaj niesamowicie wyluzowani


@Mr_A: miło przeczytać update - dla mnie ten luz mnie tutaj trzyma ( ͡° ͜ʖ ͡°) oby nigdy do PL
3. Ceny mięsa z kosmosu (17 euro za kilogram kurczaka xD)


@Mr_A: Ja kupuje w Rewe po 10e / kg, dalej drożej niż w Polsce ale nie ma tragedii. Pamiętaj, że ceny w Polsce też poszły w górę, coś około 26zł /kg w biedrze (gdzie jeszcze nie tak dawno 16zł/kg to było "drogo")

Najważniejsze pytanie: czy udało Ci się znaleźć mieszkanie?