Wpis z mikrobloga

Lufa pytanie - taka konfiguracja ma sens? Spasuje się to w obudowę w ogóle?

procesor Intel Core i7-12700K

płyta główna MSI PRO Z690-A DDR5

RAM Kingston FURY 32GB (2x16GB) 4800MHz CL38 Beast Black

chłodzenie CPU Arctic Liquid Freezer II 2x120mm

dysk twardy m2 Samsung 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 PRO

dysk twardy hdd1 Seagate BARRACUDA 4TB 5400obr. 256MB
dysk twardy hdd2 Seagate BARRACUDA 4TB 5400obr. 256MB

zasilacz be quiet! Straight Power 11 850W 80 Plus Gold

dysk optyczny Hitachi LG BH16NS55 SATA czarny OEM

obudowa be quiet! Pure Base 500DX Black

Jako, że komp nie będzie do grania, to póki co nie chcę kupować karty graficznej, myślę, że wystarczy mi zintegrowana z procka. W razie czego dołożę jakiegoś RTX3xxx, dlatego planuję płytę główną i zasilacz już pod rozbudowę.

#skladamkomputer #komputery #pcmasterrace
  • 22
@kropla_bez_kitu: Jak nie planujesz wrzucić min 3080 to te 850W to za dużo. Programy raczej słabo reagują na zegar pamięci więc tak średnio brać ddr5 (to dopiero wchodzi na rynek). Pomyśl o 2x ssd. Nie wiem czy te barracudy się nadają na backup, brałbym wd.
@Ademu: @mlynarz_z_mlynkowa: Czyli płyta ta sama w wersji DDR4? Pozostać wtedy przy Kingston Fury DDR4, czy wtedy już iść w inny model/producenta?

Napęd potrzebny w sumie tylko do odczytu starszych płyt raz na ruski rok, więc faktycznie może odpuszczę wewnętrzny.

Jeśli chodzi o dyski, to chcę jeden szybki do systemu, programów i danych bieżących, natomiast całą resztę wrzuciłbym na dyski HDD (nie zależy mi na turbo szybkim dostępie do danych
całą resztę wrzuciłbym na dyski HDD (nie zależy mi na turbo szybkim dostępie do danych 'zarchiwizowanych').


@kropla_bez_kitu: to rozwiązanie w zasadzie nie ma wad, jeśli cisza nie jest priorytetem. W innym przypadku proponuję zakup "kieszeni" na dyski i podłączanie jej tylko na czas dostępu do danych.
@kropla_bez_kitu: płyta w tej wersji DDR4 jest ok, ale jeśli chesz więcej portów usb albo lepszej zintegrowanej karty dźwiękowej to Gigabyte Z690 Gaming X DDR4 i też będzie dobrze. Pamięć ram też spoko ale weź tą szybszą 3600mhz. Co do dysków to się niestety nie wypowiem. A z zasilaczem to już wsio ryba, może być ta 850w, a nawet powinna wystarczyć 700W.

A co do porównania zasilaczy to nie ma jakiś
@Ademu: @mlynarz_z_mlynkowa: Dopytam tylko raz jeszcze o RAM. Bo patrząc zgrubnie w cennik, to różnica na płycie głównej DDR4/5 to kilkadziesiąt złotych, na samej pamięci to ok. 100 zł. Chyba, że na złych stronach patrzę i da się to kupić dużo taniej ( ͡° ͜ʖ ͡°) nadal gra nie warta świeczki, tj. różnica 100-200 zł między DDR4 i 5 jest nieopłacalna?
@Ademu: @mlynarz_z_mlynkowa: @gomjeden: przypomniało mi się, że będę też przecież BT potrzebować do myszki i klawiatury. Warto brać płytę z wbudowanym WiFi/BT, czy dokupywać osobno dongla albo jeszcze coś innego? MSI PRO Z690-A WIFI DDR4 myślę o takiej

Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Renegade Black - taka pamięć będzie wystarczająca przerzucając się na DDR4?

czy obudowa pomieści wszystkie komponenty plus rozbudowę o kartę graficzną? czy chłodzenie CPU będzie
@kropla_bez_kitu: Zakup dongla chyba wyjdzie najtaniej. Obudowa pomieści. Natomiast ja nie mam zaufania do aio ale wersja z 3 wiatrakami jest chwalona. Ram wystarczy, tylko pamiętaj o włączeniu profilu xmp.
@kropla_bez_kitu: kup dongle Asusa i będzie git sam posiadam i polecam. Co do chłodzenia i obudowy to zależy gdzie chłodnice będziesz montował czy na topie czy z przodu. Te chłodzenie co podałeś jest o grubości 65,5mm (25mm wentylator + 40,5mm chłodnica) więc jak zamontujesz na przodzie to będzie git, a jak na górze to z recenzji wynika, że jesteś limitowany do wysokości pamięci RAM do 38mm RECENZJA TUTAJ. A co
@Ademu: @gomjeden: @mlynarz_z_mlynkowa: pytanie z gatunku głupich - co za różnica, gdzie zamontuje chłodzenie? Bo rozumiem, że wentylatory z obudowy mogę dowolnie przemieszczać. Chyba, że jest na to jakiś magiczny wzór, typu ergonomiczny trójkąt w kuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli nie zmieści się na górze, to chyba mogę na spokojnie wrzucić na przód, bo tam nie będę zabierał miejsca żadnym podzespołom - dobrze rozumuję?
@kropla_bez_kitu: chłodnica na froncie obudowy oznacza chłodniejszy CPU, a cieplejszą grafikę (bo "chłodzi" się gorącym powietrzem, które przechodzi przez radiator procesora). Chłodnica na topie odwrotnie - niższa temp na GPU, wyższa na CPU. Są to oczywiście różnice kilkustopniowe, ale zauważalne. Zależy co chcesz mieć chłodniejsze: procka (wtedy front, wentyle wciągają zimne powietrze z zewnątrz) czy grafikę (wtedy top, wentyle wypychają gorące powietrze poza obudowę).