Wpis z mikrobloga

2240 + 1 = 2241

Tytuł: Opowieść podręcznej
Autor: Margaret Atwood
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788380324398
Tłumacz: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 368
Forma książki: e-book
"Opowieść podręcznej" to antyutopia, w której złowrogi świat przyszłości poznajemy w osobistych formie zapisków głównej bohaterki, Fredy. Napięcie budowane jest stopniowo, gdyż sposób działania reżimu, stosowane represje i podział społeczeństwa poznajemy powoli, w miarę lektury.

Freda nie tylko pisze o tym, co ją otacza, ale też niekiedy wraca do swoich wspomnień z czasów "anarchii". Do rodziny, którą posiadała i którą prawdopodobnie bezpowrotnie straciła. Zwłaszcza te fragmenty pomagają uzmysłowić sobie szczęście, jakie mamy, prowadząc zwyczajne życie i będąc ludźmi obdarzonymi wolnością.

Jest więcej niż jeden rodzaj wolności, powiedziała Ciotka Lidia. Wolność czegoś i wolność od czegoś. W czasach anarchii panowała wolność czegoś. Teraz zostałyście obdarzone wolnością od czegoś. Chciałabym, żebyście to doceniały.

Ale jestem zachłanna na wiadomości, jakiekolwiek, nawet fałszywe, bo i one muszą coś znaczyć.

leżę w swoim pokoju (...) i wychodzę - z siebie. Wychodzę, bo mam wychodne. Noc to moje wychodne. Ale dokąd mam iść?


Tym co przyjdą po was, będzie lżej. (...)

Nie powiedziała: Ponieważ nie zaznały niczego lepszego.

Powiedziała: Ponieważ nie będą pragnęły rzeczy niemożliwych

Jestem uciekinierką z przeszłości i jak każdy uciekinier rozpamiętuję obyczaje i nawyki z życia, które porzuciłam lub zostałam zmuszona porzucić


#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #literaturapieknabookmeter
Pobierz informatyk - 2240 + 1 = 2241

Tytuł: Opowieść podręcznej
Autor: Margaret Atwood
G...
źródło: comment_1662583097Hs3ietfLpJNicdx62WOe1U.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.4 / 10) (9 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-10-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 368
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-17 - Użytkownik Czlowiek_i_ludz_zarazem ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-09-16 - Użytkownik George_Stark ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0