Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jak wygląda psychologiczny "triaż"? Do kogo udać się, by dowiedzieć się czy potrzebuję wizyty u psychologa/psychoterapeuty/psychiatry?

#psychologia #psychiatria #psychoterapia

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #631873c5ca8dcba1dc1baf98
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 7
  • Odpowiedz
psychologa/psychoterapeuty

to możesz wykreślić bo to powinna być jedna osoba i tak. psychoterapeuta najlepiej jakby ukończył psychologię.

więc pytanie psychiatra czy psychoterapeuta który jest psychologiem

każdy z nich powinien Ci zaproponować wizytę u drugiego jak uzna, że będzie potrzebna. Ale jak chcesz diagnozę nozologiczną to od psychiatry zacznij i go zwyczajnie zapytaj czy psychoterapia Ci się przyda
(dodatkowo do leków albo zamiast leków - tu lekarz na nfz może być bardziej skłonny
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: nie wiem jak dokładna jest moja wiedza na ten temat, bo nie pracuję już w Polsce od kilku lat, aczkolwiek z tego co pamietam do lekarza psychiatry nie potrzebne jest skierowanie. Natomiast w ramach NFZ do psychologa owe skierowanie jest już potrzebne i może wystawić je lekarz POZ lub lekarz psychiatra.

Zgadzam się z komentarzem wyżej, że psychiatra jest dobrą opcją na pierwszą wizytę.
  • Odpowiedz
@eldoradek psychiatra wystawia diagnozę sam lub na podstawie testów przeprowadzanych przez psychologa. Psycholog nie ma mocy diagnostycznej, może powiedzieć że diagnozuje ale nie jest to oficjalna diagnoza. Tak samo NIEoficjalnie może diagnozować psychoterapeuta, coach itp.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kitku_Karola:
Masz rację. Źle się wyraziłem z tą diagnozą, bo to brzmi bardzo medycznie, co jest domeną psychiatry. Właśnie o te testy mi chodziło, na ich podstawie stwierdzi czy np. masz depresję, a psychiatra wiedząc to, dobierze leki, no a psychoterapeuta wiedząc to, odpowiednio poprowadzi terapię.
  • Odpowiedz