Wpis z mikrobloga

zamiast powitania słów #porannaporcja żółtorękich titiów

Titi żółtoręki (Cheracebus lucifer) [eng. Lucifer titi] - gatunek ssaka z rodzaju Cheracebus z podrodziny titi (Callicebinae) w rodzinie sakowatych (Pitheciidae). Występuje w Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Dawniej był systematyzowany jako podgatunek C. torquatus. Występuje w dorzeczu i na północ od rzek Solimões i Napo oraz na południe od rzeki Japurá. Występuje w nizinnej Amazonii kolumbijskiej do około 500 m n.p.m. w Putumayo i prawdopodobnie mniej więcej na takich samych wysokościach w Caquetá. Poza Kolumbią obszar obecności tego ssaka sięga rzeki Napo na północ do ekwadorskiej Amazonii. Noworodki zazwyczaj przebywają pod opieką samca (są przez niego noszone) do samicy trafiają wyłącznie w chwili karmienia.

#zwierzeta #zwierzaczki

fot. Greentrek

fot. Juan Palmero

fot. Mamíferos de Colombia

fot. Annie Meyer

fot. Samuel Valdes

fot. EyVer

fot. Kai Squires

fot. pfaucher

fot. Jorge Muñoz

fot. Aurélien PORTEILS

fot. Jorge Muñoz

fot. Jorge Muñoz

fot. pfaucher
likk - zamiast powitania słów #porannaporcja żółtorękich titiów

Titi żółtoręki (Ch...

źródło: comment_1662528289LAuwiJWSKUNzwY4PWx8uBs.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
Kiedyś, mając 15 lat, wpadłem na pomysł: rozpiszę wszystkie gatunki naczelnych i pogrupuję! Chyba nie będzie ich tak dużo? To było w roku 1997 więc nie miałem dostępu do internetu. Po kilku tygodniach researchu uznałem że naczelne to za dużo, zajmę się tylko Haplorrhini (wyższe naczelne). Chyba nigdy nie udało mi się zrobić pełnej listy, ale do teraz serce mi bije gdy zobaczę cokolwiek z tego podrzędu.
  • Odpowiedz