Wpis z mikrobloga

Ohmy (Opór) próbują powstrzymać elektryczność przed przejściem przez przewód. Wolty próbują przepchnąć elektryczność przez przewód. Ampery (prąd) to prąd poruszający się po przewodzie.

Analogią, do zrozumienia są rury wodociągowe. Napięcie jest odpowiednikiem ciśnienia wody, opór jest jak rozmiar rury, a prąd jest odpowiednikiem natężenia przepływu. #fizyka #nauka #ciekawostki
JoeShmoe - Ohmy (Opór) próbują powstrzymać elektryczność przed przejściem przez przew...

źródło: comment_1662140741JNpwCwEUQ5U9KbN0rw9sYM.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@asiajasiabasia: W skrócie, przy prądach przemiennych opór może zależeć od częstotliwości sygnału który jest podany. I może tak się dziać na raz, tzn jeśli podasz napięcie które jest sumą dwóch napięć przemiennych (powiedzmy 10 i 20Hz) to dolnoprzepustowy filtr RC z częstotliwością odcięcia 15Hz wytnie prawie całkowicie częstotliwość 10Hz, a 20Hz zostanie niezmienione. Nie bardzo widzę jak coś takiego można pokazać na rurach z wodą xD
  • Odpowiedz
@UnitrA: Uh, tak. Nigdy nie tłumaczyłem tego po polsku więc nie mam jakiegoś łatwego do przetrawienia tekstu. Formalnie chodzi mi o to że napięcie jest wyrażone w czasie jako U(t) = U*sin(ω_1*t) + U*sin(ω_2*t) pomijając przesunięcie w fazach między nimi.
Po prostu chcesz wziąć dwa jakieś napięcia naprzemienne (o różnych częstotliwościach)i je dodać.
zbigos - @UnitrA: Uh, tak. Nigdy nie tłumaczyłem tego po polsku więc nie mam jakiegoś...

źródło: comment_16621823469srxz0OH9kWC566hnzkBJ2.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@UnitrA: Tylko że przy układach analogowych, zwłaszcza audio, masz doczynienia z nieskończoną liczbą takich składowych, imo ciężko wyobrażać sobie nieskończenie wiele płynów wymieszanych w różnych proporcjach.

Z resztą zobacz że teraz (nieświadomie) przechodzisz do dziedziny częstotliwości.
To co napisałeś teraz, to woda odpowiada mocy źródła o częstotliwości 10Hz, a inny płyn - 20Hz.
Tak naprawdę płyn jest jeden, i jest nim tylko woda. Ale porusza się w nietrywialny sposób, taki
  • Odpowiedz