Wpis z mikrobloga

Bo pomijając, że Polska zrzekła się w 1954 reparacji, to po 1990 wielokrotnie już Polsce płacili. W 1992 Niemcy zapłacili Polsce 4.7 miliarda złotych (obecnie 37,8 miliarda złotych). W latach 1992-2006 Niemcy i Austria wypłacali pieniądze ofiarom pracy przymusowej.


@Bomberpilot1940: ŁŻESZ Niemiecki kolaborancie
W wyniku agresji nazistowskich Niemiec, znaczna część Polski została poddana ogromnemu zniszczeniu. 62% przemysłu zostało zniszczone, infrastruktury 85%, życie w czasie wojny straciło około 16,7% mieszkańców. Rekompensaty materialne poniesione przez Niemcy zostały oszacowane na około 1,5 miliarda euro według wartości z 2006 roku.

23 sierpnia 1953 r. rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pod naciskiem Związku Radzieckiego ogłosił, że jednostronnie zrzeknie się prawa do reparacji wojennych od NRD z dniem 1 stycznia 1954 r., z wyjątkiem reparacji za nazistowski ucisk i okrucieństwa. Niemcy Wschodnie musiały z kolei zaakceptować granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej, co powodowało przekazanie około 1/4 Niemiec w granicach z 1937 r. (patrz byłe wschodnie tereny Niemiec) Polsce i ZSRR. Niemcy Zachodnie nie wypłacały zadośćuczynienia nie-Żydom za szkody wyrządzone w Polsce. Umowa Gierek-Schmidt podpisana w 1975 r. w Warszawie przewidywała, że zostanie wypłacone 1,3 mld DM Polakom, którzy podczas okupacji niemieckiej wpłacali do niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych bez
  • Odpowiedz
@Svalbard: dokument mógł sobie powstać, ale żądania wysuwane przez PiS wobec RFN to zwykła hucpa polityczna a do tego niszczenie stosunków sąsiedzkich miedzy narodami, co będzie skutkować wzrostem nacjonalizmu niemieckiego i niechęcią do Polaków.
  • Odpowiedz
@Zjadlem_Babcie: To nie jest prawda. Polacy po trudnych początkach gospodarki wolnorynkowej lat 90. zyskali dobrą opinię w Niemczech, w ciągu ostatnich 25 lat jako szczególnie solidnych partnerów biznesowych i pracowników. Mnóstwo turystów przyjeżdża do nas, a Polaków do Niemiec. Polecam także zapoznać się z artykułem:
https://pl.aleteia.org/2021/12/13/jakie-wsparcie-od-zachodu-otrzymywali-polacy-w-stanie-wojennym-zapomniana-historia-polenhilfe/
  • Odpowiedz
Z drugiej strony w świat poszedł przekaz, że to my możemy mieć prawo do reparacji, czyli to nie my zabieraliśmy jakiejś nacji cokolwiek, tylko to nam zabierano.
Za granicą może skojarzą, że nie było polskich obozów itd.
Myślę, że trzeba na to spojrzeć szerzej.
  • Odpowiedz