Wpis z mikrobloga

2196 + 1 = 2197

Tytuł: Niespokojna krew
Autor: Robert Galbraith
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788327160324
Tłumacz: Anna Gralak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 944
Forma książki: e-book
5 tom z serii o Cormoranie Strike'u autorstwa J.K. Rowling pod pseudonimem. Potężne tomisko (w ebooku prawie 1100 stron), za które zabrałam się podczas urlopu, nie licząc na wiele - poprzednie tomy oceniałam zwykle na 5/10, a ten jest zdecydowanie lepszy. Wydaje mi się, że spokojnie można czytać tę książkę bez znajomości poprzednich, bo wszelkie wtrącenia o poprzednich sprawach czy tło życiowe głównych postaci jest dostatecznie wyjaśniane, a ja sama zupełnie nic nie pamiętałam z akcji wcześniejszych części. W sumie ten tom zachęcił mnie do tego, aby poprzednim dać jeszcze jedną szansę.

Strike i jego wspólniczka Robin mierzą się ze sprawą zaginięcia sprzed 40 lat. Bardzo podobał mi się temat odgrzebania tak starej sprawy, szczególnie po wysłuchaniu wcześniej serii podcastów truecrime. Zaginiona Margot Bamborough była lekarką i kobietą bardzo wyzwoloną jak na swoje czasy (lata 70.), a pewnego dnia po prostu ślad po niej zaginął. Uznano, że stała się jedną z ofiar grasującego wówczas seryjnego mordercy, ten jednak nigdy nie przyznał się do jej zamordowania, a ciała nie odnaleziono. Śledztwo zleca córka zaginionej (w chwili zaginięcia matki miała pół roku), która mimo niewielkich szans na powodzenie sprawy po latach, ma nadzieję na uzyskanie odpowiedzi, co naprawdę się wydarzyło.
Teoretycznie istotne dla trwającego rok śledztwa są znaki zodiaku; pełnią one przede wszystkim rolę komplikatora intrygi dla głównych bohaterów. Znakami zodiaku zostali bowiem opisani przez pierwszego komisarza zajmującego się sprawą ludzie z nią związani, a notatki pełne ezoteryki zawierają informacje konieczne do odszyfrowania.
Tempo akcji jest odpowiednie, przyspiesza we właściwych momentach. Cieszy mnie także, że w sprawie udział biorą ludzie znacznie bliżsi normalności, niż obecni we wcześniejszych tomach arystokraci, celebryci i śmietanka towarzyska. Rowling świetnie, często lekko karykaturalnie, oddaje wszelkie indywidualne i społeczne różnice postaci.
Co mnie miejscami irytowało - rzeczywiście ta książka mogłaby być nieco chudsza. Niestety wyewoluowała w powieść kryminalno-obyczajową, w której istotnym wątkiem jest prywatne życie dwojga głównych bohaterów oraz ich wzajemna relacja. Są tu więc poza śledztwem tematy dość trudne, jak np. choroba nowotworowa i śmierć bliskiej osoby, rozwód, domykanie toksycznej relacji - i jest im poświęcane proporcjonalnie zbyt wiele miejsca. Sama relacja między głównymi bohaterami irytowała mnie od początku serii, bo to aż zbyt oklepany schemat, kiedy dwójka detektywów się ze sobą schodzi. Jest to oczywiście psychologicznie jak najbardziej prawdopodobne i uzasadnione, jednak akurat ta relacja jest prowadzona jak między nastolatkami, a nie osobami w wieku lat 30 i 40. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Rowling czyni osobistą pokutę za sparowanie Hermiony z Ronem (sama przyznała się po napisaniu Pottera, że uważa to za błąd), więc Robin jest podrasowaną wersją Hermiony, a relacje uczuciowe bohaterów pozostają na poziomie nastolatków z Hogwartu.
Jesienią ma się ukazać po polsku kolejny, 6 tom, przedostatni według planów.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #kryminal #kryminalne #rowling #astrologia #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
ksanthippe - 2196 + 1 = 2197

Tytuł: Niespokojna krew
Autor: Robert Galbraith
Gatunek...

źródło: comment_1662068300t02juo5eOoWYj9RResjNXW.jpg

Pobierz
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-10-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Liczba stron książki: 945

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Cherub (Przemysław Piotrowski)
2\. Żmijowisko (Wojciech Chmielarz) - najnowsza recenzja usera ali3en ★★★ (5.0 / 10) - Wpis »
3\.