Wpis z mikrobloga

Jestem na uop i w mojej firmie jest taka opcja, zeby mi pobieralo 10% pensji, potem to jest akumulowane i raz na kwartal kupowane sa akcje firmy ze znizka.
Niedlugo chcialbym brac #kredythipoteczny i jeden doradca mowi, ze to potracone pieniadze z pensji na akcje to sie licza do dochodu, bo bank bierze pod uwabe pasek z wyplaty, a drugi doradca mowi, ze bank bierze pod uwage wplywy netto na konto i to ostatnie 3 pensje(wiec jak wpadne w drugi prog albo bede na L4 to automatycznie bede mial nizsza zdolnosc kredytowa). Dodatkowo tez jestem w #ppk i przez to pare stow w kieszeni mam mniej (a zapisalem sie tylko ze wzgledu na to, zeby to wykorzystac jako wklad wlasny ( ͡° ʖ̯ ͡°) )
Jak to w koncu jest - to najlepiej wypisac sie z ppk i potracania z pensji 10% na akcje firmy, zeby miec wyzszy przelew netto na konto, a wiec i lepsza zdolnosc kredytowa? Oraz idac tym tokiem rozumowania to najlepiej brac kredyt na poczatku roku, kiedy jeszcze jestem w 1. progu podatkowym?
Bylem przekonany, ze bank bierze pod uwage srednie zarobki przez ostatni rok.
#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie
  • 14
@eehhh: to ja taką sztuczkę proponuję: korzystać max z ppk i z wykupu akcji ale zgłosić w HRach papierek o nie potrącanie zaliczki na PIT. Będziesz miał kilka stówek miesięcznie więcej tylko w kwietniu 1 lub 2 pensję pójdą na zapłatę podatku.
Ale jednocześnie nie polecam maxowac zdolności kredytowej ile się da i jednocześnie brać kredytu pod korek. 30% dochodów netto to powinna być górna granica ile miesiecznie przeznaczysz na ratę.
@random123xdxd: dzięki za patent ( ͡° ͜ʖ ͡°) pamiętam o zasadzi 20-20-30, tzn kredyt na 20 lat, 20% wkładu i max 30% zarobków, ale chyba ja nagnę, bo jak mam za kawalerke płacic 2,5k to już wolę kupić jakieś 40m i płacić ratę 3,5-4,5k, bo źle się czuje na łasce wynajmującego i że tak naprawdę splacam czyis kredyt i nic z tego nie mam ( ͡°
@Ogau: roznica w wysokosci raty miedzy 20 a 30 lat jest zazwyczaj bardzo mala, a zarazem bronisz sie przed wlasna glupota i chciwoscia - nadplacac kazdy mowi ze bedzie a jak przychodzi co do czego to nagle na te pieniadze znajduje sie inne zastosowania
bronisz sie przed wlasna glupota i chciwoscia


@LuQano: ostatnie na co mógłbym wpaść to to, że bank obroni mnie przed moją głupotą

nadplacac kazdy mowi ze bedzie a jak przychodzi co do czego to nagle na te pieniadze znajduje sie inne zastosowania


@LuQano: przecież hipoteki są spłacane średnio w mniej, niż 15 lat
bo teraz przegladam tag #kredythipoteczny widze ze jestes obeznany :)


@eehhh: Tak mówią :)

@marcpol moge zapytac o rade?


@eehhh: Dochody w przypadku umowy o pracę są analizowane przez banki na różne sposoby. Część banków bada średnią z 3 miesięcy, kilka z 6, a są też takie, które analizują 12 ostatnich miesięcy. Czasami istnieje też możliwość wyboru jaki okres ma być sprawdzany. Większość banków analizuje dochody netto, nieliczne brutto, gdzie
@marcpol: dzięki za odpowiedź, czyli skoro banki wymagaja z przelewów bankowych od pracodawcy to nie ma o czym mówić i muszę się wypisać ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Ogau: Moze i sa splacane w 15, ale moze tez jakby ludzie brali na 20 zamiast 30 to srednia moglaby spasc o pare lat ;) Poprostu znam ludzi ktorzy zakladali ciagle nadplacanie ale w praktyce czesc tych nadplat nigdy sie nie wydazyla. Nie kazdy ma wystarczajaca samodyscypline. Ja sam sobie w tym aspekcie na horyzoncie wielu lat nie ufalem wiec bralem na 15 lat (splace w 6-7 jak tak dalej pojdzie),
@random123xdxd: hej, wlasnie szukam tego wniosku i z tego co czytam to wchodzi dopiero od 2023 i dodatkowo i tak kase trzeba zwrocic w nastepnym miesiacu https://polskieradio24.pl/42/259/artykul/2998201,wniosek-o-niepobieranie-zaliczek-na-pit-zobacz-co-sie-zmieni-od-2023-roku


Od 1 stycznia 2023 r. pracujący np. na umowach o pracę będą mogli złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT

Płatnik będzie miał obowiązek jego uwzględnienia najpóźniej w następnym miesiącu,


Bede wdzieczny jesli masz wiecej informacji o tym, bo na razie nie widze za
@eehhh: Przeczytaj ze zrozumieniem. Z tego co czytam w zalinkowanym artykule to do końca miesiąca twój pracodawca uwzględnienia wniosek. Nie, że musisz zwrócić w kolejnym miesiącu podatek. Pit rozliczasz do końca kwietnia za poprzedni rok.

Nie mam wniosku. Sam też z tego nie korzystałem. Ale wiem, że można. Idz do swoich HRów i zapytaj.