Wpis z mikrobloga

Mirki jaka powinna być wydajność rekuperatora? Mamy ustawione na biegu 3/3 i jest dusznawo w lecie.
Do osób co mają WM - otwieracia okna i wietrzycie w lecie? Ja myślałem, że przy wentylacji mechanicznej nie bede musiał otwierać okien rano by wietrzyć. Jak zamknę drzwi w pokoju (praca zdalna) to po pół godziny powietrze jest skiśnięte. Mam wszędzie podcięcia zrobione w drzwiach (z wyjątkiem miejsc gdzie nie ma WM, tam nie ma podcięć bo jest wentylacja grawitacyjna).
Dane z rekuperatora jak patrzyłem przed chwilą:
Wentylator wywiewny około 76m3 / h
Nawiewny około 96m3 / h.

Powierzchnia domu gdzie działa WM to około 100m2. (Pozostałe 25 z wentylacją grawitacyjną - kotłownia + garaż).

#rekuperacja #wentylacja #budownictwo #remontujzwykopem #budujzwykopem
  • 13
@lobo: da się to jakoś podkręcić? Mi mówili ze 1 jak nas nie ma, 2 jak siedzimy w domu i śpimy, 3 jak przychodzą znajomi lub gotujemy/kąpiemy się. Ciagle jest na 3 i taki rezultat jak podałem. Rekuperator Zhender
@kubaw92: No nie, wentylatory mają swoje parametry masz po prostu tak ze 3 razy za słaby rekuperator, ogólnie to nie powinno się łączyć rekuperacji z grawitacyjną bo się wydajność traci ogólnie można robić wentylacje hybrydową, ale to trzeba konkretnie mieć przygotowane.
@kubaw92: wg norm powinno być 20 metrów na godzinę na osobę w domu. Jeżeli jest duszno to zapewne duża wilgotność powietrza (na dworze ostatnio jest teraz gorąco i wilgotno jak w tropikach i takie powietrze też jest zaciągane do domu). Na takie coś tylko klima, schładza i osusza powietrze. W zeszłym roku jak założyliśmy i odpaliliśmy to zanim rura poszła do kanalizy to widzieliśmy ile tej wody leje się z klimy.
Wentylator wywiewny około 76m3 / h

Nawiewny około 96m3 / h.


@kubaw92: Ile masz anemostatów nawiewnych? Siedząc w pokoju z zamkniętymi drzwiami dostajesz tylko część tego powietrza, reszta leci pozostałymi nawiewami. Normowo na osobę powinno być 20-30 m^3/h. Z tego wynika, że jeśli w domu jest więcej niż 3 anemostaty nawiewne (w uproszczeniu) to do tego pokoju będzie trafiać mniej powietrza.
Dodatkowo, pomimo podcięć pod drzwiami, przy zamkniętych drzwiach do pokoju