Wpis z mikrobloga

Mirki jaka powinna być wydajność rekuperatora? Mamy ustawione na biegu 3/3 i jest dusznawo w lecie.
Do osób co mają WM - otwieracia okna i wietrzycie w lecie? Ja myślałem, że przy wentylacji mechanicznej nie bede musiał otwierać okien rano by wietrzyć. Jak zamknę drzwi w pokoju (praca zdalna) to po pół godziny powietrze jest skiśnięte. Mam wszędzie podcięcia zrobione w drzwiach (z wyjątkiem miejsc gdzie nie ma WM, tam nie ma podcięć bo jest wentylacja grawitacyjna).
Dane z rekuperatora jak patrzyłem przed chwilą:
Wentylator wywiewny około 76m3 / h
Nawiewny około 96m3 / h.

Powierzchnia domu gdzie działa WM to około 100m2. (Pozostałe 25 z wentylacją grawitacyjną - kotłownia + garaż).

#rekuperacja #wentylacja #budownictwo #remontujzwykopem #budujzwykopem
  • 13
  • Odpowiedz
@klimatyzator: To moim zdaniem nie jest. Garaż musi mieć wentylacje i jest odcięty drzwiami bez podcięcia od reszty pomieszczeń. To samo kotłownia.
Jak to wyglada z wietrzeniem oknami w lecie?
  • Odpowiedz
@lobo: da się to jakoś podkręcić? Mi mówili ze 1 jak nas nie ma, 2 jak siedzimy w domu i śpimy, 3 jak przychodzą znajomi lub gotujemy/kąpiemy się. Ciagle jest na 3 i taki rezultat jak podałem. Rekuperator Zhender
  • Odpowiedz
@kubaw92: No nie, wentylatory mają swoje parametry masz po prostu tak ze 3 razy za słaby rekuperator, ogólnie to nie powinno się łączyć rekuperacji z grawitacyjną bo się wydajność traci ogólnie można robić wentylacje hybrydową, ale to trzeba konkretnie mieć przygotowane.
  • Odpowiedz
@kubaw92: Rekuperatory powinny być dodatkiem, latem podstawa to wietrzyć nocą, nad ranem, a w dzień okna zamknięte i trochę tylko pomaga rekuperator.
  • Odpowiedz
@kubaw92: wg norm powinno być 20 metrów na godzinę na osobę w domu. Jeżeli jest duszno to zapewne duża wilgotność powietrza (na dworze ostatnio jest teraz gorąco i wilgotno jak w tropikach i takie powietrze też jest zaciągane do domu). Na takie coś tylko klima, schładza i osusza powietrze. W zeszłym roku jak założyliśmy i odpaliliśmy to zanim rura poszła do kanalizy to widzieliśmy ile tej wody leje się z
  • Odpowiedz
Wentylator wywiewny około 76m3 / h

Nawiewny około 96m3 / h.


@kubaw92: Ile masz anemostatów nawiewnych? Siedząc w pokoju z zamkniętymi drzwiami dostajesz tylko część tego powietrza, reszta leci pozostałymi nawiewami. Normowo na osobę powinno być 20-30 m^3/h. Z tego wynika, że jeśli w domu jest więcej niż 3 anemostaty nawiewne (w uproszczeniu) to do tego pokoju będzie trafiać mniej powietrza.
Dodatkowo, pomimo podcięć pod drzwiami, przy zamkniętych drzwiach do pokoju powietrze ma trochę większe opory do pokonania niż to nawiewane np. w salonie, który jest niejako uprzywilejowany ze względu na brak drzwi do tego
  • Odpowiedz