Wpis z mikrobloga

@wsn123: Pytam jeszcze raz, czy uważasz że Niemcy powinni uczyć się o każdej zbrodni w każdym kraju? Musieliby nie uczyć się o niczym innym przez cały okres edukacji. Tobie zależy na zbrodniach na Polakach, a oni popełniali zbrodnie na praktycznie każdej narodowości.

Jak porozmawiasz z przeciętnym Polakiem to będzie wiedział czym było Powstanie Warszawskie, jak zostało stłumione


@wsn123: To nie jest prawda.

Pamiętam w jakim szoku byłem, kiedy rozmawiałem ze
@jamtojest2: Może ludzie powinni porównać jak Japonia naucza o II WŚ i niewygodnych faktach historycznych. Niby trochę się to zmieniło w czasie, ale narracja że byli ofiarą a nie agresorem była bardzo popularna. W porównaniu z tym, Niemcy zdecydowanie się nie kryją ze swoją historią - no ale wiadomo że dla tych, co uważają Polskę za pępek świata, to i tak za mało.
Jak porozmawiasz z przeciętnym Polakiem to będzie wiedział czym było Powstanie Warszawskie, jak zostało stłumione

@wsn123: To nie jest prawda.


@jamtojest2: ja dopiero jak przyjechałam do pracy do Warszawy to się tego wszystkiego dowiedziałam. Na pomorzu w szkole przeżywaliśmy bardziej Westerplatte, Stutthof itd, bo w tym udział brały nasze i nauczycieli rodziny. A o PW to tam coś wspomniano oczywiście ale nikt tego specjalnie nie zapamiętał
@jamtojest2: Czy uważasz, że Niemcy powinni się uczyć długo i dokłądnie tylko o zbrodniach na Żydach, a o zbrodniach na innych narodach prawie w ogóle? Czy uważasz, że spłycenie tematu niemieckich zbrodni tylko do tego jednego narodu to nie jest problem?

Ja jestem ze Śląska i sporo się uczyliśmy o Powstaniu Warszawskim, nie tylko na historii, ale też na polskim. Ten temat jest też często poruszany w mediach i w internecie
Ja jestem ze Śląska i sporo się uczyliśmy o Powstaniu Warszawskim, nie tylko na historii, ale też na polskim. Ten temat jest też często poruszany w mediach i w internecie więc ciężko mi uwierzyć że ktoś w Polsce mógłby mieć tak niewielką wiedzę o PW.


@wsn123: Wyżej kolega z Pomorza potwierdził to, co pisałem. To pewnie zależy od nauczyciela, ale generalnie taka jest tendencja, że największą wagę przywiązuje się do wydarzeń
@jamtojest2: Przecież podstawa programowa a co za tym idzie treści w podręcznikach są takie same w całej Polsce. Pamiętam cały rodzdział w podręczniku do historii o Powstaniu Warszawskim. W podręczniku do polskiego było też kilka tekstów na ten temat, np. wiersze Baczyńskiego

Znalazłem właśnie niemiecki podręcznik do historii - na 9 tematów dotyczących 2 wojny światowej 7 dotyczy narodowego socjalizmu, jest osobny temat o Żydach. Dlaczego nie możnaby zrobić osobnego tematu
@vulfpeck: @vulfpeck: Odpal sobie niemieckie radio. Trzy słowa dzień w dzień wałkują w kółko - Antisemitismus,Rechtsextremismus i Nationalsozialismus. Oni otwarcie nie głoszą, że to naród niemiecki zrobił... to tak samo jak polacy hipokryci uważają się za ofiary komunizmu, bo Stalin Berman i Minc w latach 50. Głównie to Polacy Polakom robili. Niemcy uczą swoich znowu bardziej ideologii niż faktów jako takich tak samo jak my. Pisowczycy to i tak jełopy.
@wsn123:
Mam w rodzinie osobę, doktor medycyny, która był przekonana że wygraliśmy Powstanie Warszawskie. Urodzona i całe życie mieszka w Warszawie. Moje jedyne pytanie było: Jak? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
U nas wiedza o 2WŚ to mieszanina mitów, pobieżnie rozumianej historii i martyrologii. Kto mówiąc o Powstaniu Warszawskim jest świadomy o tym, że dni wcześniej ruscy przegrali (a przynajmniej nie wygrali) duża bitwę pancerną pod Radzyminem? Prawie
Rozmawiałem z wieloma Niemcami na ten temat, widziałem niemiecki podręcznik do historii - tam 2 wojna światowa to w zdecydowanej większości tylko nazizm i antysemityzm. Temat zbrodni na Polakach jest poruszany bardzo krótko i pobieżnie w przeciwieństwie do zbrodni na Żydach, któremu poświęcono jakieś kilkanaście razy więcej miejsca.


@wsn123: czyli wciąż lepiej niż w Polsce
@wsn123: można nazwę tego podręcznika? Bo ja właśnie czytam o niemieckiej edukacji i tam fakt skupiają się na żydach głównie (bo to było koniem napędowym geniuszu tej zbrodniczej idei) ale też są wspominane rzeczy na terenach Polski i innych częściach świata.
I na #!$%@? młody Niemiec ma się uczyć o powstaniu warszawskim?
Przecież nawet u nas często to jest tylko wspomniane xD A oni mają o tym wiedzieć.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@wsn123: ale jakie znaczenie w wojnie ŚWIATOWEJ ma rzeź na Woli, albo w ogóle całe Powstanie Warszawskie? Powiedzieć, że marginalne to eufemizm. Nie ujmując tragedii samych zainteresowanych to była po prostu głupia śmierć. Nawet gdyby udało się wyzwolić stolicę to w światowej świadomości byłaby tylko dwu-zdaniowa wzmianka o utracie kontroli nazistów nad Warszawą i tyle.

Człowiek ma rozumieć wojnę. Przyczyny i skutki jej wywołania, aby w przyszłości szukać rozwiązań aby się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wsn123: blondyna wije się jak minister Moskwa na konferencjach dotyczących zatrucia Odry. Gdzie tam w tych książkach jest info o mordach na Polakach i okupacji Polski. O germanizacji dzieci pacyfikacjach wiosek i Warszawy? A że o żydach piszą no dziwne było by gdyby o tym nie pisali