Wpis z mikrobloga

@Varin: Dochodzenie jest nadal zawieszone (a nie umorzone), zmieniono jedynie powód zawieszenia. Zawieszenie postępowania nie oznacza zakazu podejmowania jakichkolwiek czynności związanych z tym postępowaniem. W czasie zawieszenia postępowania przygotowawczego, nie rzadziej niż raz w ciągu 6 miesięcy, sprawdzają czy przyczyny zawieszenia trwają nadal o czym mówi wprost § 214 regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Można także podejmować inne czynności dowodowe - art. 22 § 3 k.p.k.
Najpewniej zostało wydane
@Avesther2910: Ten fragment mnie zastanawia, czyli wydano postanowienie zeby przedstawic zarzuty? Czy to nie jest równoważne "odwieszeniu" ?

Poza tym, z tego co mi wiadomo, była interwencja w innej sprawie, u rodziny podejrzanego, i podejrzany tam wtedy był. Policjanci interweniujacy przekazali ta informacje dzielnicowemu (wiemy od sasiadów) i po kilku dniach przyszlo to pismo. Więc ciekawi mnie co dalej będzie z tą sprawą jeśli wcześniejszym powodem zawieszenia była niemożność ich znalezienia.
Pobierz
źródło: comment_166074059157mW9OmA0AB7l1LR0ciJyi.jpg
@Varin pierwotnie zawieszono z uwagi na konieczność przesłuchania świadków, następnie wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów lecz go nie ogłoszono z uwagi na ukrywanie się podejrzanego więc zmieniono podstawę zawieszenia. Czynność czysto techniczna, jedynie dobry znak dla pokrzywdzonego, że w sprawie jest juz podejrzany.
@Varin: Nie jest to równoznaczne, bo musieliby wydać postanowienie o podjęciu zawieszonego postępowania.
Z tego co widzę w sprawie może być kilku podejrzanych - chyba że to omyłka pisarska - więc być może próbują ustalić adresy pozostałych, zaś delikwentowi który przebywał u rodziny kazali podpisać oświadczenie, że przebywa pod wskazanym adresem i ewentualnie doręczyli mu wezwanie do prokuratury, aby stawił się na przesłuchanie i ogłoszenie zarzutów ( ͡° ͜ʖ
@Avesther2910: Dzięki za informacje. Wynika z tego co mówisz że źle interpretowałem zawieszenie postępowania prokuratorskiego. Zawieszone było ponieważ nie mogli ich znaleźć (2 podejrzanych, 1 świadek). Teraz po interwencji w innej sprawie, wiadomo gdzie jeden podejrzany przebywa, więc podejmują jakieś tam czynności.

Czy aby to dalej drążyć i poznać kolejne kroki które będą podejmowane czy też "status" tej sprawy - muszę wynająć prawnika czy mogę po prostu pisać/dzwonić do prokuratury?
@Varin: Możesz się zwracać z zapytaniem na jakim etapie obecnie znajduje się dochodzenie. Pokrzywdzeni powinni otrzymać pouczenie zgodne z treścią art. 305 § 4 k.p.k, czyli o przysługujących im uprawnieniach jako stronie postępowania przygotowawczego - przy czym moim zdaniem najistotniejsze kwestie to uprawnienie do składania wniosków o dokonanie czynności dochodzenia, możliwość zapoznania się z aktami sprawy (art. 156 k.p.k.), możliwość złożenia wniosku o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu (jeżeli nie są w