Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #nas #synology #komputery #pcmasterrace #qnap #ftp #xpenology #htpc

Poszukuję NASa do : Jakiś porady/lektury zanim wydam flotę w ciemno ?
1. Backupu danych (głównie zdjęć)
2. Torrent
3. Synchronizacja z usługami backupu w Chmurze (aktualnie #onedrive)
4. Możliwość używania jako rejestrator do kamer #cctv (choć to opcjonalnie)
5. Serwer multimedialny do strumieniowania (4K)

Budżet ~2000PLN (4TB min)

Aktualnie na oku mam TerraMaster F2-422
Issac - #siecikomputerowe #nas #synology #komputery #pcmasterrace #qnap #ftp #xpenolo...

źródło: comment_1660672172HbQSTPRVNoqZDWAUpVuqII.jpg

Pobierz
  • 32
@Issac: Synology ds220+ mam z 10GB ramu i sobie chwalę, swoją drogą niedługo Synology wypuści nowy model (powinno) to ten spadnie ale iobecnie da się do w okolicy 1,3k kupić
dyski sobie sam kupisz no WD Red pro
@Issac: Terramaster ma ogólnie bardzo słaby soft. Te na intelu kupuje się z myślą o przeróbce i wgraniu własnego systemu operacyjnego (np. OpenVault, TrueNAS czy nawet Windows Server). Z dobrych NASów to tylko Synology i QNap. Tańszą opcją (ale też o dużo większych możliwościach) jest zbudowanie własnego na bazie jakiegoś intelowskiego, energooszczędnego proca (literka T w modelu).
Dyski po taniości można ogarnąć z wybebeszenia WD Elements Desktop (pojemność według kieszeni lub
@Issac: no wlasnie problem w tym ze chyba nie. Bo ani to przydatne do Raid 0 (gdy jeden z dyskow padnie to wszystkie dane uwalone) ani do Raid 1 (w tym wypadku to chyba lepiej uzyc drugi dysk do normalnego backupu zamiast Raid 1). Taniej i bezpieczniej. Tak wiec ponawiam pytanie. Po co wydawac ciezko zarobione pieniadze na "NAS" z dwoma dyskami. Nie wspominajac juz o tym iz uzyty tam J3455
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@widofmaker:przecież jest obsługa RAID 1w dwudyskowym ?
Zresztą do najważniejszych danych używam aktualnie chmury w OneDrive, więc byłby backup w trzech miejscach na PC, NAS i Chmurze.
Już odrzuciłem koncept Terramastera, na rzecz DS220+, ale muszę to jeszcze przemyśleć.
@sqbi_: tylko zeby 1799 placic za gotowca? O ile gotowce rozumiem to jedynie w konfiguracji 3 dyskowych lub wiecej. 2 dyskowe NASy to strata czasu I pieniedzy. No chyba ze ktos lubi placic 1799 za 20 minut konfiguracji, to w sumie kto bogatemu zabroni.
@widofmaker: Nie stać mnie na RPI i zabawy w konfiguracje... plug, play, forgot.
A co mi po 3dyskach lub większej ilości ? RAID 1 mogę Jak zabraknie mi pojemności to wymienie na pojemniejsze.
Dlaczego 2dyskowe to strata pieniędzy ?
Za 1000PLN mogę mieć 4TB w RAID 1... strata pieniędzy to RAID6 dla mojego zastosowania właśnie.
@widofmaker: nie stać mnie na te "20minut konfiguracji za pare stówek"... przestałem już kupować złom i liczyć oszczędności. Teraz kupuje i wymagam żeby działało, nie spędzam życia na odkrywanie koła od nowa.
(tak, wiem że NAS to w gruncie rzeczy zwykły PC z nisprądowymi bebechami)
@Issac: nie stac powiadasz? Za to masz pare stowek zeby wydac 1799 PLN na przestarzaly "NAS" ktory to z nasem niewiele ma wspolnego, ze spapranym softem, z przestarzalym 6 letnim J3455 ktory srednio radzi sobie z transkodowaniem i RAIDem sprzetowym (co do tego ostatniego nawet szkoda sie wypowiada w 2021 roku). Poczekaj jak ci niedaj borze NAS padnie i bedziesz szukal z podobnym kotrolerem sprzetowym.

Ale kupuj wac panie, co ja