Wpis z mikrobloga

Dzisiaj pokażę wam projekt ogrodu na dość "typowej" działce. Może będzie on dla Was jakąś inspiracją, bo już wiele tego typu projektów przerobiłam i sporo wyzwań projektowych się w nich powtarza. Jeśli ktoś chce mieszkać pod dużym miastem to takiej wielkości działka i dom to też zwykle jego jedyny wybór.

Ta działeczka ma 600m2, a dom z garażem i tarasem zajmuje 120m2. Do tego mamy jeszcze istniejący podjazd i ścieżkę i powierzchni biologicznie czynnej zostaje nam ok. 380m2. Co ciekawe, podjazd został tutaj wykonany według wizji architekta z Projektu Zagospodarowania Terenu i jest to kolejna sytuacja z jaką się spotykam, gdy na takim projekcie niby jest narysowane miejsce na wjazd do garażu i zaparkowanie samochodu, ale w rzeczywistości jest to niemal niemożliwe. Dlatego trzeba było zaprojektować wiatę samochodową z boku domu (a kwestia umieszczenia jej na takiej małej działce zgodnie z prawem również stanowi wyzwanie...)

Kolejnym problemem w takiej sytuacji na działce jest gęstość zabudowy; dosłownie z każdej strony mamy budynki sąsiadów, a tuż pod płotem graniczymy z ich szopkami na narzędzia, drewutniami itp. Powstaje nam z tego niezły chaos. Rozwiązaniem jest poprowadzenie na ogrodzeniu pnączy, obsadzeniu się z każdej strony krzewami i żywopłotami, a co najważniejsze - trzeba posadzić drzewa, które zasłonią nam widok na otaczające domy. Na takiej małej działce drzewa powinny być dość wąskie, trzeba wybrać specjalne odmiany. Nie można też jednak popadać w przesadę i sadzić tylko karłowe rośliny, bo wtedy nasz ogród będzie się wydawać jeszcze mniejszy. Ja w takich sytuacjach zwykle proponuję:
- brzozę 'Gracilis'
- wiśnię ozdobną 'Kanzan', 'Amanogawa' i różne inne ozdobne odmiany wiśni i jabłoni
- grab 'Fastigiata'
- ozdobne odmiany jarząbu np. 'Pink Veil' o różowej jarzębinie
- bez lilak
- świerk pospolity 'Końca'
- klon ginnala

Drzewa są niezwykle ważne jeśli, tak jak w tym projekcie, podjazd i część frontowa znajdują się od południa. Tylko drzewa mogą nas uchronić przed skwarem (który w kolejnych latach będzie tylko coraz bardziej uciążliwy), dzięki temu że rzucają cień na nasz dom, tworzą też lepsze warunki dla rosnących pod nimi roślin.

W takich ogrodach mam też problem z umieszczeniem w nich placu zabaw dla dzieci - większość modeli na rynku nie jest zbyt ładna i zajmuje bardzo dużo miejsca. W takiej sytuacji zazwyczaj korzystam z oferty firmy Modulaki, bo mają bardzo kompaktowe modele domków zabaw, a do tego pasujące do nowoczesnej architektury (to nie jest reklama, nic mi nie płacom ( ͡° ʖ̯ ͡°) )

I ostatnia kwestia - pamiętajcie, że trawnik to nie wszystko. Część płaskiej przestrzeni na działce można przeznaczyć na łąkę kwietną, wysiać mikrokoniczynę albo posadzić byliny okrywowe (np. barwinek pospolity). Wszystko po to, żeby zaoszczędzić sobie i przyrodzie koszenia ()

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie projektowania ogrodów, zagospodarowania waszej działki lub potrzebujecie porady w sprawie doboru roślin - piszcie śmiało, będę odpowiadać na komentarze :3

Więcej moich projektów można sobie obejrzeć na https://www.dariakostaniak.com/

#ogrodnictwo #ogrod #budujzwykopem #remontujzwykopem #rosliny #poznan #chwalesie
kjut_dziewczynka - Dzisiaj pokażę wam projekt ogrodu na dość "typowej" działce. Może ...

źródło: comment_1660554467CDDcLKxU1P5f4sM9hGj3Tg.jpg

Pobierz
  • 87
@kjut_dziewczynka: Da się barwinkiem zastąpić absolutnie cały trawnik? Da się po tym chodzić boso? Nie jest śliski po deszczu?

Mam dość sporą działkę z trawnikiem i koszenie tego wszystkiego, to dramat.
@bagi1 raczej bym nim nie zastępowała całego trawnika, raczej do stosowania tylko w specyficznych, rzadko uczęszczanych miejscach. Można sobie zaprojektować ogród bez trawnika - wtedy chodzimy po tarasach i ścieżkach a reszta ogrodu to rabaty. Można też zastosować łąkę kwietną (polecam mieszanke "trawnik z kwiatami"), jest też coś takiego jak mikrokoniczyna albo biała koniczyna, po której można chodzić i nie trzeba kosić (ale do gry w piłkę to się nie nadaje)
w ogrodzie było już posadzonych kilka losowych roślin, nie wszystko mogłam wykorzystać - będzie można je jeszcze sprzedać


@kjut_dziewczynka: o jakich roślinach mówimy? Gdzie się sprzedaje "używane" rośliny? Mam wrażenie, że ciężko upłynnić rośliny

Przy okazji - jaki największy ogród projektowałaś? Bo za rok może będę chciał zrobić rewolucje na moich 23a xD poprzednia właścicielka sądziła rośliny na zasadzie "w tym miejscu jest najwięcej wolnej przestrzeni, więc tu posadzę" więc chaos
@yhbgrobdoivbvwamsv Istnieją ludzie którym sprawia radość myślenie o swoim ogrodzie, planowanie go, oglądanie moich koncepcji, dyskutowanie o nich i potencjalnych zmianach. Są ludzie, którym bardzo zależy na przyszłym ogrodzie, jest to w pewnym sensie dzieło ich życia, którym będą się zajmować kolejne 50 lat i chcą to robić dobrze. Poza projektem otrzymują ode mnie mnóstwo porad i wiele godzin rozmów, podczas których odpowiadam na wszystkie ich pytania dotyczące przyszłego ogrodu. Właśnie do
@kjut_dziewczynka: Powiedz mi takie rzeczy jeśli możesz.
1.Ta laurowiśnia, sprawdza się w naszych warunkach jako roślina na żywopłot? W Anglii widziałem tego kiedyś sporo, ale tam jest jednak łagodniejszy klimat, zwłaszcza zimą. Jest to u nas zimozielone? Daje to radę przez wiele lat sobie rosnąć i nic z tym się nie dzieje?
2.Co się dobrze komponuje z rododendronami? W sensie jaki krzew nieiglasty wyższy od nich, tak ze 2m można by
@dzek rośliny (a także np. cegłę rozbiórkową, gruz, zrębki drzewne, stare belki) można wystawić na olx i prawdopodobnie znajdą się chętni. Oczywiście mowa tutaj o roślinach które zostały posadzone w ogrodzie niedawno (mniej niż rok temu) więc można je jeszcze spróbować przesadzić. Ze starszymi egzemplarzami raczej by się to nie udało. Chodzi o takie rośliny jak tuje, kolumnowy buk, trzmielina
@niecodziennyszczon
Laurowiśnia nie traci liści w naszym klimacie, do stosowania raczej w cieplejszych miejscach kraju
Do rododendronów pasują przeróżne jałowce (też lubią kwaśną ziemię)
Co do roślin to daję wytyczne co do ich pielęgnacji. W cenie projektu wpisany jest także kontakt podczas realizacji, mailowo lub telefonicznie staram się odpowiadać na wszelkie pytania.
Nie jestem w stanie jednoczenie projektować ogrodów i latać z łopatką - od tego są firmy wykonawcze, mam kilka zaufanych
@bieniek tutaj na tarasie drewniana ścianka ma zostać zrealizowana przez firmę ruchomedeseczki - sprawdź na ich stronie jak to wygląda, są z poznania i mają opracowany swój własny system drewnianych ścianek z ruchomymi żaluzjami. Można także u nich zamawiać gotowe moduły i zbudować sobie taką ściankę samemu, składając ją jak klocki