Wpis z mikrobloga

Dzisiaj pokażę wam projekt ogrodu na dość "typowej" działce. Może będzie on dla Was jakąś inspiracją, bo już wiele tego typu projektów przerobiłam i sporo wyzwań projektowych się w nich powtarza. Jeśli ktoś chce mieszkać pod dużym miastem to takiej wielkości działka i dom to też zwykle jego jedyny wybór.

Ta działeczka ma 600m2, a dom z garażem i tarasem zajmuje 120m2. Do tego mamy jeszcze istniejący podjazd i ścieżkę i powierzchni biologicznie czynnej zostaje nam ok. 380m2. Co ciekawe, podjazd został tutaj wykonany według wizji architekta z Projektu Zagospodarowania Terenu i jest to kolejna sytuacja z jaką się spotykam, gdy na takim projekcie niby jest narysowane miejsce na wjazd do garażu i zaparkowanie samochodu, ale w rzeczywistości jest to niemal niemożliwe. Dlatego trzeba było zaprojektować wiatę samochodową z boku domu (a kwestia umieszczenia jej na takiej małej działce zgodnie z prawem również stanowi wyzwanie...)

Kolejnym problemem w takiej sytuacji na działce jest gęstość zabudowy; dosłownie z każdej strony mamy budynki sąsiadów, a tuż pod płotem graniczymy z ich szopkami na narzędzia, drewutniami itp. Powstaje nam z tego niezły chaos. Rozwiązaniem jest poprowadzenie na ogrodzeniu pnączy, obsadzeniu się z każdej strony krzewami i żywopłotami, a co najważniejsze - trzeba posadzić drzewa, które zasłonią nam widok na otaczające domy. Na takiej małej działce drzewa powinny być dość wąskie, trzeba wybrać specjalne odmiany. Nie można też jednak popadać w przesadę i sadzić tylko karłowe rośliny, bo wtedy nasz ogród będzie się wydawać jeszcze mniejszy. Ja w takich sytuacjach zwykle proponuję:
- brzozę 'Gracilis'
- wiśnię ozdobną 'Kanzan', 'Amanogawa' i różne inne ozdobne odmiany wiśni i jabłoni
- grab 'Fastigiata'
- ozdobne odmiany jarząbu np. 'Pink Veil' o różowej jarzębinie
- bez lilak
- świerk pospolity 'Końca'
- klon ginnala

Drzewa są niezwykle ważne jeśli, tak jak w tym projekcie, podjazd i część frontowa znajdują się od południa. Tylko drzewa mogą nas uchronić przed skwarem (który w kolejnych latach będzie tylko coraz bardziej uciążliwy), dzięki temu że rzucają cień na nasz dom, tworzą też lepsze warunki dla rosnących pod nimi roślin.

W takich ogrodach mam też problem z umieszczeniem w nich placu zabaw dla dzieci - większość modeli na rynku nie jest zbyt ładna i zajmuje bardzo dużo miejsca. W takiej sytuacji zazwyczaj korzystam z oferty firmy Modulaki, bo mają bardzo kompaktowe modele domków zabaw, a do tego pasujące do nowoczesnej architektury (to nie jest reklama, nic mi nie płacom ( ͡° ʖ̯ ͡°) )

I ostatnia kwestia - pamiętajcie, że trawnik to nie wszystko. Część płaskiej przestrzeni na działce można przeznaczyć na łąkę kwietną, wysiać mikrokoniczynę albo posadzić byliny okrywowe (np. barwinek pospolity). Wszystko po to, żeby zaoszczędzić sobie i przyrodzie koszenia ()

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie projektowania ogrodów, zagospodarowania waszej działki lub potrzebujecie porady w sprawie doboru roślin - piszcie śmiało, będę odpowiadać na komentarze :3

Więcej moich projektów można sobie obejrzeć na https://www.dariakostaniak.com/

#ogrodnictwo #ogrod #budujzwykopem #remontujzwykopem #rosliny #poznan #chwalesie
kjut_dziewczynka - Dzisiaj pokażę wam projekt ogrodu na dość "typowej" działce. Może ...

źródło: comment_1660554467CDDcLKxU1P5f4sM9hGj3Tg.jpg

Pobierz
  • 87
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: o to ostatnie pytanie: gdy nie ma sensu podejmować się czegoś dla Ciebie (np. mały projekt na Podkarpaciu) to masz jakieś znajomości w branży, żeby odesłać do kogoś innego w ramach jakiejś wymiany poleceń?
  • Odpowiedz
@dzek: jest niewielu projektantów, których szczerze mogę polecić (jak wspominałam branża jest nieciekawa i dużo tu januszy), nie znam też ludzi z każdej części polski; ale jeśli akurat kogoś znam z okolicy dobrego to pewnie, polecam :3
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: Zrobisz mi taką za free na dobry początek? Już kiedyś to wrzucałaś i wtedy mi odmówiłaś a skoro nie masz klientów skoro znowu tu wrzucasz reklamę swojej działalności to co ci zależy?
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: Proszę Pani, interesuje mnie projekt tarasu, w bloku. Na podlodze kompozyt, a na tarasiu liczę na zieleń. Prostokąt 7x10 bez dachu. Czy takie projekty wykonujesz i w jakiej przybliżonej cenie?
  • Odpowiedz
@13579_: być może bym się podjęła, ale musiałbyś wysłać mi na maila jakieś szczegóły:
- rzut z góry mieszkania z tarasem i lokalizacja inwestycji
- kilka zdjęć stanu obecnego
- i jakiś opis tego, co trzeba zaprojektować (np. jakieś zadaszenie, ścianki, miejsce dla dzieci itp.)
Wtedy mogłabym podać dokładną kwotę takiego projektu i terminy
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: masz jakieś doświadczenie z zagospodarowaniem "miejskich" ogródków w nowoczesnej deweloperce? Ludzie coś tam sadzą wyższego niż trawa? Zarządca nie robi pod górkę, że nie wolno bo nie ma miejsca na system korzeniowy, że urośnie wielkie i zacieni okna itp?
  • Odpowiedz
branża jest nieciekawa i dużo tu januszy


@kjut_dziewczynka: chyba nie ma branży bez tego tak naprawdę

Mechanik to już klasyka, wykończenia wnętrz to można było obejrzeć niedawno w gorących, budowlanka to samo, bramy, hydraulika, elektryka, wszędzie jak się nie znasz to pełno Januszy :(

dlatego ja zawsze wszystko z poleceń albo gdzie widzę, że ktoś robi dobrą robotę i jestem w stanie to w miarę rzetelnie ocenić.

W innym przypadku wolę
  • Odpowiedz
@hu-nows: rozumiem, że myślisz o ogródkach które są np. nad garażem podziemnym i mają tylko małą warstwę ziemi na stropie? W sumie jeszcze takiego tematu nie było, na pewno wyzwaniem byłoby dopasowanie się do nośności takiego podłoża i wybranie roślin, które nie mają dużych wymagań
  • Odpowiedz
kwestia umieszczenia jej na takiej małej działce zgodnie z prawem również stanowi wyzwanie...


@kjut_dziewczynka: możesz napisać coś więcej o tych wymaganiach? Właśnie wpadł nam do głowy pomysł postawienia wiaty. Pierwszy wynik z googla wypluł info, że w zasadzie ograniczeń nie ma bo to mała architektura i już nie dociekałam dokładniej.

Chcę też zapytać o łąki kwietne - czy są do kupienia mieszanki wieloletnie, które nie będą wyglądać po sezonie jak zachwaszczenia?
  • Odpowiedz
@DanyDwaBanany: ja wiem, że to żarcik, ale akurat spędziłam sporo czasu na rozważaniach filozoficznych na temat "czym jest ogród?". Okazuje się, że słowo "ogród" jest ideą nie do zdefiniowania. Ogród może być dowolnej wielkości i nawet nie muszą w nim rosnąć rośliny (np. japońskie ogrody żwirowe). Jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@przykra_sprawa: owszem, wiata to mała architektura ale wiata GARAŻOWA to już inna para kaloszy. Wiata garażowa w świetle prawa jest zadaszonym miejscem postojowym lub garażem; najkorzystniejszy zapis to "§ 12 ust. 4 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (dalej: „Rozporządzenie”), dopuszcza lokalizację w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej garażu bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka:

Okazuje się, że słowo "ogród" jest ideą nie do zdefiniowania. Ogród może być dowolnej wielkości i nawet nie muszą w nim rosnąć rośliny (np. japońskie ogrody żwirowe). Jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Dokładnie takie spojrzenie maja deweloperzy na słowo "apartament" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

32m2 bez garażu i z jednym oknem - apartament!
  • Odpowiedz
@przykra_sprawa: co do łąki kwietnej to muszę przewrotnie powiedzieć, że przecież ona się właśnie z chwastów składa ( ͡° ͜ʖ ͡°) oczywiście, że istnieją łąki kwietne wieloletnie - polecam sklepik https://lakikwietne.pl/kategoria-produktu/mieszanki/laka-kwietna-wieloletnia/ lub https://www.luczaj.com/kwietna.htm
W odróżnieniu od łąki jednorocznej, mieszanka wieloletnia jest bardzo zmienna z roku na rok - bo z czasem ukazują się na niej rośliny, które potrzebują kilku sezonów aby zakwitnąć
  • Odpowiedz