Wpis z mikrobloga

W polskim prawie rozumiem, że jest obowiązek finansowania nauki dziecka do 25 roku życia, tak?
Czy jeśli moi rodzice są rozwiedzeni, ale mam kontakt z ojcem, który nie płacił notabene przez 18 lat alimentów za mnie, to mogę teraz coś od niego wyciągnąć jeśli chce zacząć studia? 22 lata aktualnie, studia 3 letnie. Jeśli tak to jest jakaś minimalna kwota, czy to się ustala jakoś?

#prawo #pytaniedoeksperta #studia #polska
  • 10
@Tytanowy_Lucjan:

Możesz go pozwać o alimenty dopóki się uczysz.

Pozwać o alimenty można nawet Kaczyńskiego pracując w siedzibie NASA :) Natomiast dla skuteczności takiego roszczenia wobec rodzica, wbrew powszechnej opinii, nie ma znaczenia ani wiek, ani "uczenie się". Każda sytuacja jest rozpatrywania indywidualnie w zakresie tego czy dziecko dokłada starań w celu samodzielnego utrzymania się - to jedyny wymóg.

Studiujący stacjonarnie 22-latek może alimenty dostać albo nie dostać, studiujący trzeci
@msea940: ojcu na starość należą się od ciebie alimenty jeśli popadnie w niedostatek i nie będzie mógł sam się utrzymać. Jeśli więc w przyszłości dojdzie do takiej sytuacji i ojciec pozwie cię o alimenty to może się okazać, że będziesz mu musiał płacić kasę chyba że wykażesz że byłoby to niezgodne z zasadami współżycia społecznego (czyli np nie brał udziału w twoim wychowaniu i uchylał się od alimentów)