Wpis z mikrobloga

W polskim prawie rozumiem, że jest obowiązek finansowania nauki dziecka do 25 roku życia, tak?
Czy jeśli moi rodzice są rozwiedzeni, ale mam kontakt z ojcem, który nie płacił notabene przez 18 lat alimentów za mnie, to mogę teraz coś od niego wyciągnąć jeśli chce zacząć studia? 22 lata aktualnie, studia 3 letnie. Jeśli tak to jest jakaś minimalna kwota, czy to się ustala jakoś?

#prawo #pytaniedoeksperta #studia #polska
  • 10
  • Odpowiedz
@ShpxLbh @ScypioAfricanus

Pewnie chodzi mu o to

Wg prawa polskiego rodzice nie mogą odmówić pomocy dorosłemu już dziecku jeżeli dziecko dalej się uczy. Zdaniem Sądu Najwyższego wsparcie należy się pełnoletniemu synowi lub córce, jeżeli cały swój czas poświęca na naukę i nie może zarobkować (patrz wyrok SN z 14. XI 1998 r.
  • Odpowiedz
@msea940: nie, jest obowiązek alimentacyjny który nie ma sztywnych ram. Moze byc i tak ze nawet za "dziecko" majacr 40 lat trzeba placic alimenty a moze byc i tak ze za dziecko ktore ma 18 juz nie trzeba
  • Odpowiedz
@Tytanowy_Lucjan:

Możesz go pozwać o alimenty dopóki się uczysz.

Pozwać o alimenty można nawet Kaczyńskiego pracując w siedzibie NASA :) Natomiast dla skuteczności takiego roszczenia wobec rodzica, wbrew powszechnej opinii, nie ma znaczenia ani wiek, ani "uczenie się". Każda sytuacja jest rozpatrywania indywidualnie w zakresie tego czy dziecko dokłada starań w celu samodzielnego utrzymania się - to jedyny wymóg.

Studiujący stacjonarnie 22-latek może alimenty dostać albo nie dostać, studiujący trzeci
  • Odpowiedz
@msea940: ojcu na starość należą się od ciebie alimenty jeśli popadnie w niedostatek i nie będzie mógł sam się utrzymać. Jeśli więc w przyszłości dojdzie do takiej sytuacji i ojciec pozwie cię o alimenty to może się okazać, że będziesz mu musiał płacić kasę chyba że wykażesz że byłoby to niezgodne z zasadami współżycia społecznego (czyli np nie brał udziału w twoim wychowaniu i uchylał się od alimentów)
  • Odpowiedz