Wpis z mikrobloga

Mój zestaw zadań:

1. Zorganizuj zawody w puszczaniu kaczek na wodzie. Może uda Ci się pobić rekord z dzieciństwa?
2. Przygotuj zielnik z polnych kwiatów. Nazwij i opisz zebrane gatunki roślin (min. 5).
3. Przejedź na rowerze tyle kilometrów, ile masz lat.

Wszystko byłoby super gdyby nie to, że w moich okolicach typowo polne kwiaty to już chyba rzadkość. W sensie, pola oczywiście są, jak okiem sięgnąć - ale chabrów, maków i tym podobnych w uprawach nie stwierdzono (,) Poszłam więc na kompromis i urządziłam kwiatobranie na suchej łące nieopodal pola.

Nie wszystkie zebrane rośliny udało mi się wysuszyć od czasu zbioru na tyle, żeby mogły trafić do zielnika, więc wybrałam pięć tych, które wydawały mi się już w miarę podsuszone. Naczytałam się w internetach, że pro zielnik musi mieć metryczkę, więc każdy okaz takową otrzymał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zidentyfikowane rośliny i czego nowego się o nich dowiedziałam:
- lnica pospolita - wygląda niewinnie, a okazuje się, że jest silnie trująca, zwłaszcza dla koni,
- krwawnik pospolity - kojarzyłam jego lecznicze właściwości, ale nie wiedziałam, że jest też rośliną kosmetyczną,
- nostrzyk żółty - taki drobiazg, a parę gałązek wypełnia zapachem całe pomieszczenie! no i też jest trujący,
- nostrzyk biały - jak wyżej, dikumarol pozyskiwany z nostrzyka wykorzystuje się podobno w trutkach na gryzonie,
- groszek żółty / łąkowy - niepozorna, ale ładna roślina miododajna.

Poniżej załączam zdjęcia okazów. Rośliny przykleiłam do kartek klejem do papieru - powinno się je przytwierdzać raczej paskami papieru, nie kleić, ale zakładam, że nie będę miała potrzeby ich ruszania. W profesjonalnych zielnikach roślina powinna być tak zamocowana na kartce, żeby można ją było w razie potrzeby wyjąć i obejrzeć z drugiej strony.

Korci mnie teraz, żeby poeksperymentować z ozdabianiem pudełek suszonymi roślinami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#mirkowyzwanie
Apaturia - Mój zestaw zadań:

1. Zorganizuj zawody w puszczaniu kaczek na wodzie. M...

źródło: comment_1660251007MPG64gIbIUgV87YhHaIWkV.jpg

Pobierz
  • 6