Wpis z mikrobloga

Atak na rosyjskie lotnisko na Krymie

Według zdjęć satelitarnych wykonanych 4h przed dzisiejszym ukraińskim atakiem na bazę lotniczą w Nowej Fedorówce (Krym), w bazie znajdowały się łącznie 43 samoloty. Wcale bym się nie zdziwił jak na jutrzejszych zdjęciach satelitarnych okaże się, że kilka z nich zostało zniszczonych. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Swoją drogą to Rosjanie bardzo niechlujnie podchodzą do obrony swoich baz lotniczych - nawet jeżeli znajdują się niedaleko linii frontu. Dobrym przykładem jest Syrii, gdzie w zima 2017/2018, gdy rebelianci kilkukrotnie atakowali dronami rosyjską bazę lotniczą Humajmim - ostatecznie doprowadzając do zniszczenia czterech Su-24 i dwóch Su-35S oraz uszkodzenia jeszcze kilku innych maszyn.

Nadal nie wiadomo czym Ukraińcy uderzyli w bazę lotniczą w Nowej Fedorówce (oddaloną od linii frontu o ok. 220 km). W internetach bardzo popularna jest teoria, że to mogło być ATACMS (pociski do HIMARSów o zasięgu do 300 km), ale równie dobrze mogło być to coś innego np. Neptun.

Póki co Amerykanie deklarowali, że nie chcą ataków na rosyjskie miasta, a w związku z tym przekazanie ATACMS wydawało się mało prawdopodobne. Czyżby dzisiejszy atak na okupowany Krym był pierwszym dowodem na zmianę stanowiska przez USA? A może chodzi o bardziej zniuansowane podejście do tematu - Krym de iure jest częścią Ukrainy a nie Rosji.

Jeśli faktycznie to było ATACMS to będziemy mieli bardzo ciekawą sytuacją, bo cała rosyjska logistyka znalazłaby się w zasięgu Ukraińców - obecnie Rosjanie, w obawie przed atakami ze strony wyrzutni HIMARS, cofnęli swoje składy o 90-100 km od linii frontu.

_______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
Pobierz
źródło: comment_1660080519bqsIOl9zJCeAI5reudEdbt.jpg
  • 24
@mojemirabelki: to też nie jest wykluczone. Generalne to najważniejsze, żeby mieć otwarty umysł w tej kwestii i zamiast spekulować o ATACMS, być świadomym że to równie dobrze mogła być Wilcha, Neptun itd. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

@FantaZy: Do tego wpisu? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tego to nie wołałem, bo na liście jest ponad 2 tysiące osób, a ja jako pomarańczka mogę