Wpis z mikrobloga

#mirkowyzwanie
Otrzymałem taki zestaw:
1. Zrób trzy różne przetwory z ogórków.
2. Nieoczywista oczywistość – znajdź miejsce (drogę, budynek, fundamenty, opuszczoną linię kolejową) i zbadaj, jaka historia się za tym kryje.
3. Zbuduj jak największy zamek z piasku. Musi mieć przynajmniej 4 wieże boczne – na murach – oraz dwie duże wewnątrz.

Skorzystałem z okazji, że akurat byłem w San Marino, więc wybrałem zadanie numer 2 :D
Zrobiłem dla Was kilka fajnych zdjęć i napisałem ten krótki opis z ciekawostkami, mam nadzieję że nie zanudzicie się czytając to xD Niestety zapomniałem, karteczki z nickiem, ale mam nadzieję, że nie będzie to problem ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

San Marino to malutkie państewko będące enklawą Włoch. Jest to 3 najmniejsze państwo w Europie oraz 5 na świecie. Zamieszkiwane jest przez 33 600 osób, którzy żyją ma powierzchni 61 km2. Dla porównania powierzchnia Warszawy to 517 km2 ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, państwo to dzieli się na 9 miast, które są reprezentowane przez zamki. Trzecie największe miasto nosi nazwę taką samą jak nazwa państwa – San Marino i jest jego stolicą.

San Marino ma już swoje lata, gdyż za rok powstania uznawany jest rok 301. Zgodnie z tym co mówią legendy, wówczas mnich Święty Marynius uciekając przed cesarzem rzymskim Dioklecjanem, który był prześladowcą chrześcijan, skrył się na szczycie Monte Titano(739 metrów n.p.m.) gdzie zbudował kościół oraz założył wspólnotę. Od jego imienia powstała nazwa San Marino.

Kilka drobnych ciekawostek na temat San Marino:
- jest to najmniejsza republika świata
- ostatnia bitwa, w której aktywnie uczestniczyło San Marino, miała miejsce w 1463 roku
- przez kraj płyną dwie rzeki – San Marino i Marano
- znaczki pocztowe przez wzgląd na kolekcjonerskie znaczenie stanowią 10% dochodów kraju
- tamtejsze więzienie ma sześć cel, czyli po włosku"sei celle". Dlatego ten jeden z najmniejszych na świecie zakładów karnych nazywany jest "Seszele”
- reprezentacja San Marino na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Tokyo 2020 składała się zaledwie z 5 zawodników. Zdobyli oni wówczas pierwszy historyczny medal dla swojego kraju, a nawet co więcej, zdobyli wówczas aż 3 medale: srebro oraz brąz w strzelectwie oraz brąz w zapasach
- w ciągu całej swojej historii drużyna piłkarska San Marino odniosła zaledwie jedno zwycięstwo – w meczu z Liechtensteinem. Wynik to 1-0.

#podroze
Pobierz
źródło: comment_1660075505Pro1MxNOcT05HdVRTz6zUN.jpg
  • 11
Zamieszkiwane jest przez 33 600 osób

państwo to dzieli się na 9 miast,


@xD______xD: ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Mam jedno wspomnienie z San Marino. Oglądaliśmy mecz Polska : San Marino w piłkę nożną, a brat wymyślił wcześniej zasadę, że pije piwo za każdego gola naszych.


@faramka: Mi z San Marino kojarzy się późniejszy mecz na Narodowym, gdzie jeden z ich piłkarzy biegł na naszą bramkę i miał trochę dopingu Polskich kibiców. Wzruszające! To nie był wcale dobry mecz dla naszych orłów. Pytanie, czy brat dotrzymał słowa?

@xD______xD: Super ciekawostka z tymi znaczkami, nie wiedziałam!