Wpis z mikrobloga

Czy kierownik budowy, a zarazem projektant/architekt, odpowiada za to, że nie możemy uzyskać pozwolenia na budowę ze względu na to, że droga dojazdowa do drogi publicznej jest zbyt wąska?

Dodam, że nie chodzi o drogę przy naszej działce, bo ta ma 5m. Żeby dojechać do publicznej musimy przejechać jeszcze przez jedną ulicę, która ma w zależności od miejsca +/- 4,5m. Wszystko to było wiadome od początku, drogi istnieją kilkadziesiąt lat, przepisy o wymaganych szerokościach są od 2002 roku.

Do tej pory miałem pretensję do starostwa/gminy, ale teraz pomyślałem, czy to nie on powinien znać przepisy i sprawdzić przed kupnem projektu, przed jego adaptacją itp czy w ogóle działka spełnia wszystkie warunki do budowy.

Jak to jest?

#budowadomu #budownictwo #prawobudowlane #prawo
  • 7
@Hayabussa: ja bym tam "starostwu" nie wierzył.
Sam przerobiłem odmowę bo nie ma papieru z ZE, że odległość od słupa zgodna z przepisami.
Jak poprosiłem ZE o taki papier to tam grzecznie kazali #!$%@?ć bo to nie ich problem.

Jak zaniosłem tan sam projekt to się pani mocno zdziwiła. I jak usłyszała, że ZE to nie interesuje to się wielkie oczy pojawiły.

Jak droga jest z przed 2002 roku to starostwo
@Hayabussa: No jasne, że to nie jest kwestia kierownika budowy XD Chyba, że miałeś z nim umowę na uzyskanie pozwolenia na budowę to wtedy tak, ale nawet w takim przypadku to on co najwyżej może dokumentację sporządzić, a decyzje wydaje organ, więc w zależności od umowy może być tak, że należy mu się kasa za sporządzenie dokumentacji, ale już nie za uzyskanie PnB.

I tak, jak najbardziej działka może być niebudowlana
@Hayabussa: Jeżeli dostarczyłeś do biura projektowego warunki zabudowy, to w nich jest opisany dostęp do drogi publicznej. Kiedyś miałem w tym problemy w jednym starostwie ale po około 5 miesiącach ciągłych walk przestali sprawdzać ten parametr - na podstawie decyzji wojewody.

Dodatkową informacją jakiej nie zawarłeś jest to, czy szerokość +/- 4,5m to szerokość drogi czy działki drogowej. Jeżeli jest to szerokość jezdni to mogą Ci naskoczyć, walcz o swoje Miras
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hayabussa: W akcie notarialnym przy kupnie działki powineneś dopilnować, by mieć dojazd do działki. Ale zgodzę się, że architekt powinien powiadomić cię o tym fakcie przed złożeniem projektu.

Opcje masz dwie:
1) załatwić sobie służebność 0,5m lub służebność na dojazd z innej strony
2) odstępstwo od ministra