Wpis z mikrobloga

Budować asus AI mesh czy kupić repeatery? #pcmasterrace

Heja. Mam Asusa RT-AX56u. Szybki, dobry soft, bardzo stabilny.

mogę: budować AI mesha. Pytanie jakimi urządzeniami bo nie potrzebuję raczej trzyprocesorowego kolejnego ax56 jako node ;) Ogólnie wydaje się to też drogie.

lub: kupić jakieś sensowne repeatery/accesspointy. W sumie nie potrzebuję AX nawet. Głównie internet do pracy. W trzech punktach domu mam możliwość podpięcia kablem i obejmie to zasięgiem wszystko. Baedzie taniej na pewno.

Co wypok.ro radzi ? :>
  • 12
  • Odpowiedz
@wielowitamin: taktyk, będę miał niebawem ten sam problem do rozwiązania. Ale też widziałem swego czasu jakieś małe pudełko ai mesh wpinane w gniazdko. Mogę pitolić od razu zaznaczam.
  • Odpowiedz
@wielowitamin: stawiasz po ethernecie w skrajnych punktach zasięgu budynku MAX 2 acess point (np, najtańsze tplinki). Każdy ap to osobna siecć bez żadnych mesh, wsd itd... Sprawdzasz za pomocą jakiejś aplijkacji na telefonie czy wzajemnie się nie zagłuszają (a będą) i dla każdego ap ustawiasz właściwy kanał sieci wifi. Po za tym wszelkie sprzęty w sieci mają stałe adresy ip w sieci. Radzę jako osoba,która 20 lat w branży pracowała i
wojciet - @wielowitamin: stawiasz po ethernecie w skrajnych punktach zasięgu budynku ...

źródło: comment_1659615948GR92lveGLWKfbcXXivntNH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@wielowitamin: stawiasz po ethernecie w skrajnych punktach zasięgu budynku MAX 2 acess point (np, najtańsze tplinki). Każdy ap to osobna siecć bez żadnych mesh, wsd itd... Sprawdzasz za pomocą jakiejś aplijkacji na telefonie czy wzajemnie się nie zagłuszają (a będą) i dla każdego ap ustawiasz właściwy kanał sieci wifi. Po za tym wszelkie sprzęty w sieci mają stałe adresy ip w sieci. Radzę jako osoba,która 20 lat w branży pracowała i
  • Odpowiedz
najtańsze tplinki


@wojciet: a ma takie coś płynny roaming - 1 sieć i autoprzełączanie na najsilniejszy zasięg? No i dalej router AX wychodzi drożej od repeatera który już wygooglałem za 3 stówki nie 5.

Dla jasności: i ja i OP mamy już master node do AI mesh i chcemy rozbudować.
  • Odpowiedz
@keton22: tak jak wspomniałem. każde piętro w domku to osobny ssid z osobnego (nawet najtańszego ap). inaczej NIC z tego w kwestii akceptowalnego działania w domku jedno/wielo rodzinnym. Nie da Ci tego żaden repeater! Mam oczywiście na myśli trudne warunki środowiskowe... Oczywiście rób jak chcesz.. Ja tam na każdym piętrze po najtańszych tplinkach mam pow. 130Mb/s po wifi, strumieniując tv, pracując w kancelarii czy grając na vr w 4k. Za darmo
wojciet - @keton22: tak jak wspomniałem. każde piętro w domku to osobny ssid z osobne...

źródło: comment_1659618425P3xl9lK4XmBWzxJwdEGWZT.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
130Mb/s po wifi


@wojciet: nie moja półka, mam obecnie i chcę mieć nadal ~190 megabajtów/s realnego zapisu do NAS. Do tego duże mieszkanie a nie domek gdzie celem jest przekrzyczenie somsiada bo w wielu miejscach zasięg sieci piętro wyżej/niżej/przez ścianę jest lepszy niż mojej. Skoro się znasz może poradzisz coś na takie warunki?
  • Odpowiedz
@keton22: niestety radio to radio. Na działanie w budynkch może mieć wpływ np, zbrojenie w ścianie albo tv somsiada z funkcją wifidirect/screen mirror. O ukrytych sieciach nie mówić. Osobiście mieszkająć w domku i chcąc korzystać z nas w taskim jak Twoje wymagania to bym może coś potańczył. Jednak w mieszkaniu z somsiadami w około TYLKO po ethernet drugi ap. Oczywiście zakładamy, że we wszystkich sprzętach masz konkrretne karty siewciowe np. Intela.
  • Odpowiedz
TYLKO po ethernet drugi ap


@wojciet: tak też te wtyczki Asusa potrafią. Dla mnie również przedłużanie wifi po wifi nie ma sensu. W każdym pokoju jest gniazdko z ethernetem cat. 6, tyle że jestem leniwy i nie chcę mieć kabla do laptopa.

zakładamy, że we wszystkich sprzętach masz konkrretne karty siewciowe np. Intela


Realteka, ale tak robią >1.8gbit realnego transferu w obecnym układzie z Asusem RT-AX86U.

Kusi mnie 1 ssid i
  • Odpowiedz
@keton22: @wojciet: u mnie też w kluczowch punktach eth cat6 jest. Chodzę jednak z laptopem po domu w trakcie spotkań online. Lap też ma tendencję do trzymania się ssid mimo że ma drugi o pełnym zasięgu.

Obecnie mam postawiony nkowy router tp-link jakob z tym samym SSID. Niby nie masz a działa to całkiem nieźle :) chciałbym jednak skoczyć repeater m do garażu. Na piętrze dorzucić jeszcze jedno urządzenie żeby
  • Odpowiedz
@wielowitamin: z radiem to różnie bywa. wszysko zależy... chociażby od tego co jest do sieci podłączone. jak ktoś potrzebuje jedynie korzystać z laptopa w garażu toi może repeater starczy. inna sprawa jak ktoś ma sporo sprzętu (np. kamery ip, sprzęt iptv, nas) generujący duży ruch w sieci. Wtedy sprawa się komplikuje. Dla przykładu skrajny przypadek ma screenie,który wyklucza jakikolwiek reapeter. Na screenie jest netstat z urządzenia o adresie 192.168.0.66 w sieci
wojciet - @wielowitamin: z radiem to różnie bywa. wszysko zależy... chociażby od tego...

źródło: comment_1659629538Z5bCjyN2IdLdelpq6DVxZW.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz