Wpis z mikrobloga

Na wykopie bardzo modnym jest wyśmiewanie, wręcz oczernianie powstańców sierpniowych że doprowadzili do śmierci tysięcy.
No tak ja rozumiem że pod zaborem gdzie ludzie byli mordowani, od tak za złe spojrzenie się, było spoko, i nikt normalny przecież nie chciał by się wyzwolić, pewnie jakby w 2022 roku ruskie weszły do warszawy to byście im pały ssali mam rozumieć? XD Albo Ukraińcy zabijani na ulicy w okupowanym Donbasie to samo, nie powinni pod ŻADNYM pozorem starać się przeciwstawiać.
Nie wiem jak wy bando nieudaczników, przegrywów i tchórzy ale wolał bym zdechnąć walcząc niż żyć pod zaborem, amen, i ha tfu na was.
#takaprawda
#ukraina
#powstaniewarszawskie
  • 65
  • Odpowiedz
było też wielu popierających powstanie, nikt na siłe do partyzantki nie wstępował, człowieku.


@Frygus96: no raczej większość cywilów pod koniec Powstania nie była wdzięczna powstańcom. Więc przeważała negatywna jego ocena wśród Warszawiaków, z tego co wiem.

Łatwo oceniać z perspektywy czasu, jakby anders przyklaskiwał powstańcom to ciekawe kogo byś teraz cytował xD


@Frygus96: no ale co to za głupi argument? Ja ci mówię, że Anders krytykował, a ty mi odpowiadasz,
  • Odpowiedz
i jeszcze jedno, sądzę po prostu że ubliżanie powstańcom, wyśmiewanie samego powstania, to co się wokół niego dzieje od kilku lat, jest po prostu nie smaczne.


@Frygus96: nie ubliżam powstańcom, zaryzykuję nawet stwierdzenie, że na temat Powstania przeczytałem i wiem więcej od ciebie. Nie zauważyłem też, by ktoś ubliżał powstańcom. Ani nie zauważyłem też wyśmiewania Powstania. To wszystko wymyśliłeś sobie sam. Te twoje wymysły nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Ja
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Frygus96: A trzy - to wystarczyło poczekać pół roku tego zaboru, i Warszawa by była wyzwolona.


@Przypadkowy: xD byś dał chociaż w cudzysłów to wyzwolona, bo na czym polega "wyzwolenie" w postaci ruskiego miru to sobie możesz dzisiaj na filmikach pooglądać.
  • Odpowiedz
Porównanie to rozsypuje się jak domek z kart gdy porównamy cele strategiczne. Kijów: obrona stolicy przed napierającym najeźdźcom. Powstanie: wyzwolenie stolicy żeby armia czerwona w trakcie weszła do miasta i Stalin wzruszył się i uszanował Polaków. Nie zapominajmy tez o uzbrojeniu: wermacht kontra ludzie z granatami i pistoletami. No i linia frontu zachodniego oddalona poza realnym zasięgiem wsparcia lotniczego aliantów. No to samo xD
  • Odpowiedz
@dlolb: jak rozumiem to wg. ciebie jeśli powstanie by się udało to potem przez następne 50 lat warszawa by się dzielnie broniła przed całą armią czerwoną, tak?
Rosjanie zajeli by warszawę tak czy siak, czy nam się to podoba czy nie, z tym że bez powstania polacy by byli liczniejści o 200tysięcy osób, z czego wielu mogło być przyszłymi opozycjonistami przeciw władzy zsrr,
a pozostali mogli by zająć się edukacją przyszłych
  • Odpowiedz
200 tysięcy ofiar i zburzona stolica wraz z dorobkiem naukowym, społecznym, kulturowym, artystycznym trochę przeważa twoją niechęć do życia pod zaborem. To dwa. A trzy - to wystarczyło poczekać pół roku tego zaboru, i Warszawa by była wyzwolona.


@Przypadkowy: analiza wsteczna zawsze skuteczna. Bez sensu oceniać to przez pryzmat skutków, ocena powinna być na podstawie tego, co było wiadomo, jak można było realnie ocenić szanse.
Decyzja o Powstaniu była błędem, ale
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ra-V-ek: ziom wiadomo, że decyzja o powstaniu była zła, bo nie można mówić o dobrej decyzji w przypadku przegranej. To jest oczywiste, analiza wsteczna zawsze skuteczna. Natomiast argument, że po co powstanie jak zaraz będzie "wyzwolenie" jest trochę inwalidą.
  • Odpowiedz
@dlolb: no jest w #!$%@? dobrym argumentem.
powstanie miało sens w przypadku paryża, gdzie nie miałeś wizji tego że za chwilę będziesz się musiał targać z rosjanami,
Niemcy wojnę przegrali, to już było wiadome w `44, można było oszczędzać siły i ludzi na kolejną walkę(nie koniecznie zbrojną), a nie dać się wyrżnąć żeby ułatwić Stalinowi robote
  • Odpowiedz
A 200 tys. jest kosztem Powstania i jak najbardziej trzeba ten koszt brać pod uwagę przy jego ocenie


@Przypadkowy: o ile mieli pewność, że przegrana w Powstaniu wiąże się ze śmiercią 200 tys. cywilów i zrownania miasta z ziemią - to tak. Ale tego nie mogli przewidzieć przed wybuchem

Nie zaprzeczam sobie - decyzja o Powstaniu była zła, mimo tego że te 2 argumenty są kiepskie. Zwłaszcza nie mogli tego przewidzieć,
  • Odpowiedz