Wpis z mikrobloga

Assay Management - ciekawostka zaliczkowa

Dziś ciekawostka informacyjna dla klientów Assay ASI - czyli zarówno dla pożyczających, jak i inwestorów ASI (czyli udziałowców). Dla porządku, to inwestorów jest 18, ale 5 z nich, to pracownicy Assaya, więc pozostaje 13 prawdziwych inwestorów. W porównaniu do 700-800 "podmiotów współpracujących" - jak to sformułował prezes - to inwestorów nie ma za dużo.

W każdym razie: siadajcie i słuchajcie.

To jest tak. Assay Management (dalej zwany AM) zarządza Assay ASI. I ten zarządzający, Czyli AM, za swoją ciężką pracę, dostaje wynagrodzenie. W 2020r. było to 2,37 mln zł. Czy to mało, czy to dużo to się nie wypowiadam, bo faktycznie AM wykonuje dla Assay ASI pewne konkretne usługi i ma z tego koszty: wynagrodzenia, wynajem, marketing, usługi obce itd. Ale nie o to mi chodzi.

Otóż wynagrodzenie dla zarządzającego za 2021r. wzrosło już do 3 mln zł, to są przychody AM. I ten wzrost też jestem w stanie zrozumieć. Ale, pojawiła się bardzo dziwna koincydencja. W sprawozdaniu finansowym za 2021r. dla Assay ASI w informacjach dodatkowych w nocie nr 46 czytamy:

W 2021 roku Spółka Managment wystawiła cztery faktury na Assay ASI z tytułu opłaty za zarządzanie na łączną kwotę 3 000 000,00 zł, które zostały zapłacone przez Assay ASI. Dodatkowo Assay ASI wypłaciła Assay Management kwotę 4 205 500,00zł tytułem zaliczki na opłatę za zarządanie.


Czyli Assay ASI zapłacił AM dodatkowo ponad 4 miliony zaliczki i to jeszcze w 2021r.! To daje w sumie 7,2 mln zł płatności w 2021r.

Te pieniądze pochodzą głównie z pożyczek, które Assay ASI miał przecież inwestować.Dlaczego tak po prostu oddał kasę AM robiąc przedpłatę? Przecież to jest niekorzystne z punktu widzenia "podmiotów współpracujących", bo te pieniądze nie mogą w tym wypadku pracować na korzyść ASI. Zatem: dlaczego?

Możliwe rozwiązanie zagadki:
Otóż dziwnym trafem okazuje się, że koszty operacyjne Assay Management, pomniejszone o amortyzację (która jest tylko pozycją księgową i nie pociąga za sobą realnej płatności) za 2021r. wynoszą ok.7,2 mln zł. Zaskakujące! dokładnie tyle, ile w 2021r. ASI przelało AM za zarządzanie!

Owe koszty operacyjne bez amortyzacji to głównie: wynagrodzenia, składki, podatki, usługi obce. Nie można ich nie zapłacić. Ale widocznie AM nie miało kasy. Więc ASI dało zaliczkę. Przy okazji pokazując jak słabe jest planowanie finansowe w Assay Management. I ja rozumiem, że można się pomylić o 10%, o 20%. Ok, w skrajnych warunkach nawet o 50%. Ale o 140%??!

W takim wypadku można się pewnie zatem spodziewać, że w obecnym roku koszty operacyjne bez amortyzacji wyniosą zapewnie nie mniej niż 7,2 mln zł. Do tego koszty finansowe pewnie z paręnaście mln, więc życzę powodzenia!

I na koniec taki mały news dla klientów/pożyczkodawców Assay ASI, może się przydać:
To są chyba Wasze pieniądze!

Miłego tygodnia

Dla niewtajemniczonych: co to jest Assay?
Assay ASI to taki fundusz inwestycyjny (zarządza nim Assay Management), który ściąga pożyczki zabezpieczone wekslem od zwykłych ludzi, a potem środki przekazuje tzw. start up'om - obejmuje w nich udziały, ale też pożycza im kasę. Na bazie zebranych danych z 2020 roku okazuje się jednak, że start-up'y Assaya mają bardzo słabe przychody, a zamiast zysków często są straty. Wiele z nich zostało wycenionych na zero złotych, czyli można przyjąć, że taki star-up się nie powiódł.
Assay ASI znajduje się w rejestrze ASI prowadzonym przez KNF, a jednocześnie UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające względem Assay ASI i Assay Management w zakresie weksli inwestycyjnych.

Wybrane dane finansowe za 2021r.:
Strata:
w 2021r. 20,3 mln (w 2020r. 12,3 mln) -> Strata większa o ok. 65%!

Z czego koszt odsetek od pożyczek:
w 2021r. 4,9 mln (w 2020r. 0,9 mln) -> wzrost o ok. 450%!!

Pasywa:
w 2021r. 111,2 mln (w 2020r. 30,2 mln) -> wzrost o ok. 250%

Z czego zobowiązania wekslowe:
w 2021r. 60,2 mln (w 2020r. 21,5 mln) -> wzrost o ok. 200%!!

#assay
#assaymanagement
#assayasi
#finanse
#gielda
#inwestycje
#startup

dodatkowe tagi:
jak inwestuje assay?
co to jest assay?
assay fundusz
assay weksel
assay opinie
jak działa assay
virgola - Assay Management - ciekawostka zaliczkowa


Dziś ciekawostka informacyjn...

źródło: comment_1658761864yRhvivoEfJV6g1pOMYGAWc.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@virgola: Autentycznie, jest tyle kontentu, że nie mam czasu wszystkiego ogarnąć.

Zapraszam do dyskusji!
Hej Assay, czy dobrze zrozumiałem te przepływy?

Zapraszam do obserwowania tagu, Sytuacja nabiera prędkości.
  • Odpowiedz
zaliczka dla podmiotu zarządzającego, to w tym przypadku już podstawa do postawienia zarzutu działania na szkodę zarządzanego podmiotu, bo te pieniądze, zgodnie z wolą "wpłacających" miały być zainwestowane a tu de facto udzielono nieoprocentowanej pożyczki, kiedy inflacja wynosi ponad 15%.
  • Odpowiedz
@janusz00: Tak jeszcze sobie myślę, że w sumie mogliby pod koniec 2021r. zrobić jakiś aneks do umowy o zarządzanie i zwiększyć tę kwotę o ile trzeba, ale wtedy obciążyłoby wynik i zamiast 20,3 mln zł straty pojawiłoby się 24,5 mln zł.
A tak, to ta kwota obciąży wynika za 2022r. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz