Wpis z mikrobloga

Konferencja Assay Biznes - 29.06.2022r.

Prezes Łukasz dostarczył nam wiele ciekawych informacji na konferencji Assay Biznes z czerwca br.
https://www.youtube.com/watch?v=I6IQqKtq7Rw

Przejdźmy do sedna, co powiedział prezes:

57:30
O przedsiębiorczości i bankructwach w nadchodzącym czasie:
"wiele przedsiębiorstw z rynku wypadnie"

Komentarz: Mam nadzieję, że nie mówi o żadnej spółce z portfela Assay ASI, ani o samym funduszu!

1:14:56
O oprocentowaniu pożyczek ściąganych przez assay w dobie rosnącego oprocentowania lokat:
"my na przykład żeśmy zwiększyli relatywnie niewiele i dzisiaj jesteśmy na poziomie praktycznie bankowym jeśli chodzi o oferowane oprocentowanie"

Komentarz: osobiście strzelam, że pan prezes się pomylił. Oprocentowanie lokat sięga ok. 7% w skali roku. Wg moich danych przed podwyżkami stóp Assay oferował 8-9% i mam na to bardzo mocne źródła. Natomiast obecnie mam niepotwierdzone informacje, że oprocentowanie sięga 12%. W każdym razie każdy klient Assaya wie najlepiej, ile teraz otrzymuje. Więc niech sam sobie porówna te wartości. Może też zadzwonić do Assay i dowiedzieć się, jaka jest obecnie oferta.

Poza tym ze sprawozdania finansowego za 2021r. mamy informacje, że zobowiązania wekslowe wyniosły 60,2 mln, a koszt odsetek od pożyczek wyniósł 4,9 mln.
Już samo 4,9/60,2 = 8,1%, więc jak to się ma do oprocentowania w banku? Ponadto, tak jak pisałem: od końca 2021r. oprocentowanie lokat znacznie wzrosło.
Oj, coś tu się nie klei...

1:16:32
O liczbie swoich "klientów":
"Mamy u siebie próbę, powiedzmy, 700-800 podmiotów współpracujących"

Komentarz: o kim prezes mówi? Raczej nie o start-up'ach, więc o kim? Ja stawiam hipotezę, że to są ich pożyczkodawcy i garstka inwestorów. Ale nie może użyć słowa klienci, stąd taka nowomowa. Czyli Assay ma 700-800 klientów.

1:18:00
O tym ile trzebaby płacić, żeby klient efektywnie zarobił:
"musielibyśmy płacić po 16-17% za pozyskany dług, czego po prostu nie robimy i nie planujemy, i myślę, że mało kto planuje, a jeśli ktoś planuje, to życzę powodzenia w osiąganiu sukcesów płynnościowych."

Komentarz: O kurczę! A co jeśli niebawem to Assay będzie musiał płacić 16-17%?

Kilka luźnych spostrzeżeń:
1. Ten najstarszy panelista to Jan Krzysztof Bielecki. Były premier i były prezes Pekao SA, potem w EY.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Krzysztof_Bielecki

Ciekawe, jak go skłonili do udziału w dyskusji?

2. Na widowni siedzą i robią za tłum pracownicy Assay. Np. pytanie z 1:46:00 jest zadane przez Radka. A obok siedzi nasza ulubienica - Jana, której działalność jest na liście ostrzeżeń KNF.

3. Raport jest prezentowany przez Creeda Brattona, który zagrał siebie w serialu komediowym #theoffice

4. Co do samego raportu, to goście są zdziwieni, że prowadzący jednoosobowe działalności wkurzyli się, gdy nowy ład podniósł im składkę zdrowotną do 9% od dochodu i to ich skłania do analizy, czy dalej prowadzić działalność. Ale szok...

Dla niewtajemniczonych: co to jest Assay?
Assay ASI to taki fundusz inwestycyjny (zarządza nim Assay Management), który ściąga pożyczki zabezpieczone wekslem od zwykłych ludzi, a potem środki przekazuje tzw. start up'om - obejmuje w nich udziały, ale też pożycza im kasę. Na bazie zebranych danych z 2020 roku okazuje się jednak, że start-up'y Assaya mają bardzo słabe przychody, a zamiast zysków często są straty. Wiele z nich zostało wycenionych na zero złotych, czyli można przyjąć, że taki star-up się nie powiódł.

#assay
#assaymanagement
#assayasi
#finanse
#gielda
#inwestycje
#startup

dodatkowe tagi:
jak inwestuje assay?
co to jest assay?
assay fundusz
assay weksel
assay opinie
jak działa assay

  • 4