Wpis z mikrobloga

Mirki, chciałbym rozpocząć zabawę z planszówkami. Jedyne w co do tej pory grałem, to Monopoly. Prośba o polecenie czegoś ciekawego i w miarę prostego na start, do pogrania z rodziną.
#grybezpradu
#gryplanszowe
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Romare: to takie samo pytanie jak: "chciałbym zacząć czytać książki, od czego zacząć?"
Sprecyzuj trochę co Cię bardziej interesuje: poznawanie historii, rozwiązywanie problemów, walka i pokonywanie innych graczy?
Jaki klimat lubisz: średniowiecze, fantasy, kosmos, abstrakcja?
Ile osób masz do grania: jesteś sam, dwie, trzy, bez ograniczeń?
  • Odpowiedz
@win0: Interesuje mnie prosta do przyswojenia zasad, mainstreamowa gra dla osób w różnym wieku, bez ograniczeń liczby graczy. Coś jak Harry Potter w świecie książek.
  • Odpowiedz
@Romare: Dobrze koledzy piszą, Carcascone jest najlepsze do startu, proste, mnóstwo dodatków i bardzo wciągające. Polecam kupić sobie jakiegoś bigboxa bo już po kilku grach jest się głodnym na dodatki a można to genialnie mieszać.
  • Odpowiedz
@Romare: Potem musisz przekminić,

czy szukasz gier imprezowych - czyli spotykacie się i przy okazji coś rozegracie - wtedy np. tajniacy, dixit, Munchkin, szeryf

czy szukasz czegoś "na poważnie" to polecam Zamki Burgundii, Brzdęk (są dwa rodzaje, obojętnie który)
  • Odpowiedz
@Romare: na start:
- Cyklady - fenomenalna gra strategiczno licytacyjna w settingu mitologii greckiej, gdzie na tytułowych cykladach będziecie wkupowali się w boskie łaski i próbowali zbudować metropolie przy okazji tocząc bitwy morskie i lądowe z pomocą wojsk i mitologicznych stworzeń
- nanty narking - Bardzo prosta i szybka gra karciana z ukrytymi tożsamościami, gdzie na planszy wiktoriańskiego londynu będziecie stawiali swoich agentów i podstępnie zagrywali karty z ręki.
- Everdell - bardzo prosta i przepięknie wydana gra, w której jako gromadka zwierząt leśnych będziecie przygotowywali się do jak najlepszego przyjęcia nadchodzącej zimy. W czasie rozgrywki będziecie stawiali zwierzątka na planszy aby zbierały zasoby oraz zagrywali karty rozbudowując swoje miasto. Na końcu ten z lepszym miastem wygrywa grę

Myślę, że na start te 3 tytuły będą świetne. Nie są takie proste jak carcassone, ale mają trochę więcej głębii niż układanie kafelków na planszy
  • Odpowiedz
@lizakoo: znam każdą pastę, ale czemu? :P

Cyklady to bardzo ciężka gra, że ostatnio sprzedałem ją ze wszystkimi dodatkami bo nikt nie miał siły w to grać - a sami wyjadacze się spotykają.

Carcassonne jest losowe, ale gry które są mało losowe są zazwyczaj też trudne i nie polecam ich na start dla kogoś kto próbuje się przekonać do planszówek. Jakbyśmy chcieli się pozbyć losowości to polecam np. Agricolle czy
  • Odpowiedz
@ImbaJakichMalo: no, bo polecasz grę w wersji big box dla kogoś kto chce kupić pierwszą, nowoczesną grę planszową.

Bardzo wiele gier tłumaczę ludziom czy to nowym, czy starym wygom. Cyklady tłumaczyłem już z 20 osobom i każdy za pierwszym razem zrozumiał i wiedział co ma robić. Jedynie w każdej nowej rundzie po pojawieniu się nowych stworów tłumaczyłem wszystkim co dany stwór robi, żeby przed licytacją już wiedzieli gdzie chcą ulokować swoje złoto.
Cyklady są tak ciężkie, że moi rodzice emeryci i 10 letni chrześniak grali razem przy stole i świetnie się bawili. Dla wielu ludzi cyklady to gateway do planszówkowego świata(np.: Asia z kanału OnTable, ja). Zasady ma bardzo eleganckie i brak mikrozasad, dodatkowo wszystko jest na symbolach.

Agricola to jest akurat bardzo ciężka gra pomimo tego, że mechanicznie to worker placement w
  • Odpowiedz