Wpis z mikrobloga

Co może być przyczyną wzrostu NO2 do 0,2 mg/l w dzień przy małej ilości NO2 w nocy i braku wykrywalności o poranku?

Obserwuje od kilku dni taki proces w moim 240l zbiorniku, poprawnie przeszedł w przeszłości pierwszy cykl azotowy, akwarium ma teraz około 3 miesiące, podmianki około 20% co 2 tygodnie. Obsada to póki co 35 krewetek amano (których mi teraz szkoda przez te problemy), pH jest stałe, woda w całości RO + mineralizator growise, GH 6, KH 3. CO2 leci całą dobę, zbiornik jest dobrze natleniony, świecę 10h dziennie. Jedyny czynnik który się zmienia w ciągu dnia to włączone światło + podanie nawozu (8-10 ml tropica specialized dziennie, NO3 około 20mg/l). Filtr Oase biomaster 600, z 4 litrami seachem matrixa i gąbkami.

Stosuje od początku bakterie microbe-lift special blend przy podmianach, teraz zacząłem dodatkowo wlewać je co 2 dzień, wcześniej lałem też nite out II i seachem stability. Macie jakiś pomysł co powinienem z tym zrobić?

#akwarystyka #akwarium
Oastry - Co może być przyczyną wzrostu NO2 do 0,2 mg/l w dzień przy małej ilości NO2 ...

źródło: comment_1658078592Rlt1Gn5Xo9ZzQP7GRu4ExA.jpg

Pobierz
  • 6
@Oastry Mireczku, czy Ty walisz codziennie 10ml zielonej Tropici do zbiornika? xd Bo chyba chodzi tutaj o tą zieloną?
Skąd takie dawkowanie? Z tego co czytam na swojej butelce to na 200l wody 20ml nawozu, ale tygodniowo xD Rozbijając to na codzienne dawki to powinieneś dawać 3ml a nie 10.
Według mnie sam sobie tworzysz w dzień no2, które później akwarium przerabia i dlatego rano jest ok. W ogóle to i tak
  • 0
@Kriegor: dzięki za komentarz. Tak dawkowanie nawozu jest większe, te wartości na opakowaniu są dosyć bezpieczne i przy takim obłożeniu roślinami i mocnym światłem jak u mnie się nie sprawdzą. Tropica w swoich pokazowych akwariach 300l potrafi lać 140 ml tygodniowo zielonej + 80 ml pomarańczowej ale to już hardcore xd. Teoretycznie sam nawóz nie powinien powodować wzrostu no2, ale chemikiem nie jestem. Spróbuje zmniejszyć do 8 i będę obserwował kondycję