Wpis z mikrobloga

zainspirowany znaleziskiem o #ppk zajrzałem jak tam moje pinionszki i mam tam uzbierane aż 2% mniej niż wpłaciłem ( ͡º ͜ʖ͡º) xD oszczędzam dopiero od 2-3 msc

co sądzicie żeby zamiast tego wypłacać co miesiąc i kupować za to obligacje skarbowe? #oszczedzanie
  • 7
@Fbubepe: ja zrezygnowałem i żałuję, zmarnowana kasa. przepada ci wszystko co wrzuca od siebie pracodawca, potem możesz wypłacić 70% tej kwoty chyba i 100% twojej wpłaty. jestem co najmniej kilka tysięcy złotych w plecy na tym
@powodzenia: Ja nawet nie wchodzę, bo na pewno jestem na stracie. Niemniej, przy PPK masz dodatki, takie jak dopłaty od pracodawcy. Też mam czasem myśli żeby to wypłacić i inwestować w obligacje skarbowe/ETF na globalny indeks akcji, ale w sumie traktuję to jako dywersyfikację jakkolwiek śmiesznie by to nie brzmiało, bo unikam błędów behawioralnych, itd. Do samej emerytury mam niespełna 40 lat (na dzień dzisiejszy ( ͡° ͜ʖ ͡
@powodzenia: Poza tym, dziś jesteśmy w takiej sytuacji, że w ciągu ostatnich 50 lat to jest na ten moment drugi raz w którym akcje, obligacje i złoto są na minusie (ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 1994). Naprawdę zdziwiłbym się gdyby zarządzający PPK byli na plusie. Inwestowanie w funduszy jest trudniejsze z perspektywy zarządzającego niż Wykopka, bo jak jest fundusz obligacyjny, to choćby skrały srały przepisy są takie, że oni muszą