Wpis z mikrobloga

@magicznyfred:Ja sie przymierzam, ale na pewno PV wygrywa nadal jeśli chodzi o opłacalność. Dopiero jak wejda taryfy godzinowe to wiatr może mieć sens jako uzupełnienie PV. Z tego co widziałem to trzeba by celować w 3kW tak żeby dawała 200-500W realnie mocy i pokrywała całe płaskie zużycie w nocy
  • Odpowiedz
@magicznyfred: Zrób najpierw "potężną" inwestycję w wiatromierz z rejestracją danych - a potem się zastanawiaj czy, gdzie i jak instalować. Macam temat lekko od jakichś 10 lat (bez decyzji o inwestycji w tej chwili - Irlandia, zachodnie wybrzeże).
Kiedyś z tanich polecane były stacje pogodowe WH-1080 i WH-1081 (cena w marketach technicznych w Irlandii rząd €99) - teraz nie wiem.
  • Odpowiedz
@magicznyfred: Trzeba chyba mieć naprawdę wietrzną okolicę by jakkolwiek to się miało opłacać. W ramach ciekawostki zerknij sobie na stronę http://elektrownia.pb.edu.pl/ . Kiedyś podrzucił mi ją w innym wątku wykopowicz i fajnie tam można porównać produkcję z paneli i z dwóch rodzajów turbin wiatrowych. W skrócie - turbiny wypadają bardzo blado przy panelach fotowoltaicznych.
  • Odpowiedz