Wpis z mikrobloga

Uwaga tag #rower - dzban alert.
Miras @zebatykocur w swoim wczorajszym wpisie: https://www.wykop.pl/wpis/66579537/wraz-z-rosnaca-grupa-rowerzystow-przybywa-niestety/ próbuje tłumaczyć czym jest ciąg pieszo rowerowy. Niestety zwyczajnie bredzi i swoją interpretację kombinacji znaków C-13/16 opiera o cytaty z Wikipedii, a nie o przepisy. Na domiar złego nie ma RiGCz i usunął mój (i nie tylko mój) komentarz w którym go wypunktowałem oraz odpowiadałem na pytania innych wykopków, na które znowu @zebatykocur odpowiadał pisząc kolejne bzdury, które wynikają zwyczajnie z jego niewiedzy. Sprawił w ten sposób, że ludzie czytający mogą być wprowadzeni w błąd, ponieważ jest widoczna tylko jego błędna narracja.

A, że w internecie nic nie ginie, to pod spodem macie dokładny, słowo w słowo, usunięty przez OPa komentarz tłumaczący po kolei dlaczego to co napisał jest bzdurą.

@zebatykocur: o kurła, gdzie ja zawędrowałem i co pacze - jakiś typo będzie mnie uczył jeździć na rowerze, chociaż sam nie ma o tym pojęcia xD

Uwaga - zaczynam serię debunkowania głupot - znajdziecie tu odpowiedzi na większość pytań stawianych wyżej, oraz odpowiedzi na głupoty pisane przez OPa.

Zaczynamy:
@zebatykocur: chwali się, że podjąłeś taką inicjatywę, ale od razu #!$%@? maniera wyzywania od pedalarzy i zarzucanie braku wiedzy dla rowerzystów, kiedy jak się za chwilę okazuje sam nie masz o niczym pojęcia i mieszasz nazewnictwo i pojęcia. Jeśli chcesz kogoś czegoś nauczyć, to nie staraj się ich obrażać na wstępie, bo nic z tego nie wyjdzie. Wymieniłeś dwie grupy, a zapomniałeś o kierowcach, którzy masowo przesiadają się na rower, bo drogo samochodem. Do której z dwóch grup ich zaliczysz?

W związku z tym, że twój poziom wiedzy jest żenujący, bo bazujesz na durnotach z Wikipedii, to niestety jako pieszy, rowerzysta i kierowca wyjaśnię Cię.

Definicja z aktu prawnego, a nie z gównoźródła:

§ 40. 1. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi.

2. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską pionową oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie, odpowiednio po stronach wskazanych na znaku. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić.

Znak C-13/16 „droga dla rowerów i pieszych” (rys. 4.2.19.1) stosuje się w celu oznaczenia dróg tylko dla kierujących rowerami i pieszych. Na znaku tym umieszcza się jednocześnie symbole znaków C-13 i C-16.


Po pierwsze na C-13/16 rower zawsze jest na dole, a nie jak twierdzisz, że dowolnie. Rozporządzenie w tej sprawie nie pozostawia żadnych wątpliwości. W związku z tym od razu odpowiem @avoner: nie ma żadnej zmiennej hierarchii zależnej od umieszczenia piktogramów na znaku - rower zawsze jest na dole, a rowerzysta ma ustępować pieszym.

Na tak oznaczonej drodze rowerzysta nie powinien poruszać się przy żadnej z krawędzi (przy samej krawędzi). Z prawej zazwyczaj są drzwi sklepów i wychodzący ludzie, z lewej jest jezdnia, na którą można się wywalić, jak wyskoczy pies z bramy lub ktoś cię niechcący popchnie (tak chyba na Poniatowskim zginęła dziewczyna).
Po takiej drodze rowerem należy poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszych, jak najbardziej można jechać całą jej szerokością i można kluczyć, nie można się ścigać i wymuszać na pieszych pierwszeństwa, chamstwem jest dzwonienie - wystarczy powiedzieć przepraszam.

@Telmeh: jeśli obaj jadą na siebie, to powinni rozminąć się każdy idąc/jadąc w swoją prawą :)

@marcin_k: na ciągu pieszo rowerowym nie można parkować. Dlaczego? Bo niezależnie od linii (pion/poziom) jest to wciąż droga dla rowerów (i pieszych), a na takowych parkować nie można. Na części pieszej położonej przy krawędzi jezdni (przy kresce pionowej) też nie można parkować, bo zazwyczaj jest tak wąska, że nie nie pozostanie 1,5 m miejsca, a jeśli jest odseparowana od krawędzi częścią przeznaczoną dla rowerów, to też nie można, bo na chodniku można parkować tylko przy krawędzi jezdni.

Droga pieszo-rowerowa jest to część ulicy (drogi), w pasie której znajduje się chodnik przeznaczony do wspólnego użytkowania przez pieszych i rowerzystów na całej jego szerokości. Ciąg pieszo-rowerowy to coś innego https://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%85g_pieszo-rowerowy

@zebatykocur: BZDURA. CPR nie jest częścią ulicy. Nie ma czegoś takiego jak ulica. Jest jezdnia, która jest częścią drogi, podobnie jak chodnik i ddr. Ciąg pieszo rowerowy to, to samo co droga dla rowerzystów i pieszych. Jeśli na znaku mamy podział kreską pionową to są to dwie drogi dla rowerów i dla pieszych położone obok siebie (patrz definicja wyżej) i obie grupy mają poruszać się po swoich częściach, nie jest to żaden ciąg pieszo rowerowy. Parkować praktycznie tam nie można, jak już wcześniej wspomniałem.

Przepis nic nie wspomina o drodze pieszo-rowerowej.

@zebatykocur: kolejna bzdura która wynika z tego, że nie wiesz o czym piszesz - na drodze rowerowej nie można parkować, a droga dla rowerów i pieszych, to wciąż droga dla rowerów.

rowerzysta nie ma obowiązku poruszać się po drodze pieszo-rowerowej, może poruszać się drogą.

@axzc: nie prawda, od jakiegoś czasu, po nowelizacji rozporządzenia wszystko jest jasne - patrz w definicję, tam to jest wyraźnie opisane. Nie masz obowiązku, jeśli droga nie prowadzi w kierunku, czyli albo się urywa, albo skręca w inną stronę, albo leci po drugiej stronie jezdni, a po twojej stronie nie ma znaku B-9, albo jak masz rower szerszy niż 90 cm.

Oznacza on zalecany ruch pieszych po prawej i rowerowy po lewej zależnie od rodzaju znaku?

@KanapkaPL: tak, znak pokazuje jak względem siebie położone są obie drogi i kto którą stroną ma się poruszać.

ciąg pieszo-rowerowy wprowadza segregację ruchu pieszych i rowerzystów

@zebatykocur: nie prawda - ciąg pieszo rowerowy/droga dla pieszych i rowerzystów nikogo nie segreguje - wszyscy poruszają się całą powierzchnią. To o czym piszesz to nie jest CPR tylko leżące obok siebie dwie drogi i znak pokazuje jak względem siebie leżą.
  • 5
tak chyba na Poniatowskim zginęła dziewczyna


@lurker: Zginęła bo bała się jechać ulicą, tam nie ma CPR. Ten most jest ogólnie słaby dla rowerzystów: jest buspas i jeden pas dla samochodów i tory tramwajowe. Prawidłowo jadący rowerzysta powinien jechać lewym pasem, z prawej jest wyprzedzany przez autobusy a za sobą ma sznur wściekłych kierowców. Mimo tego jest tam na jezdni bezpieczniej niż na tym chodniku, który miejscami jest bardzo wąski. Niestety