Wpis z mikrobloga

Super laickie pytanie, więc mam nadzieję, że mnie nie zjecie.

Korzystam z Bossy do kupowania polskich spółek i w ich interfejsie wybieram sobie spółkę, rodzaj zlecenia, ilość i rodzaj operacji - normalne zlecenie limit.

Nie rozumiem dlaczego w tej samej sytuacji zlecenie PKC będzie mnie wg Bossy kosztować znacznie więcej, mimo że jest odpowiedni wolumen zleceń z obydwu stron.

#gielda #gpw #bossa
Nathaniel86 - Super laickie pytanie, więc mam nadzieję, że mnie nie zjecie.

Korzys...

źródło: comment_1657280096q6rmYY7bbPGVyx6EefhrNZ.jpg

Pobierz
  • 6
@Nathaniel86: Wybierając zlecenie PKC nie wiesz po jakim kursie zrealizuje się zlecenie i ile zapłacisz za nabyte akcje. Arkusz zleceń może zmienić się w ułamku sekundy. Nie wiem jak jest w Bosiu, ale brokerzy zabezpieczają się zwykle w ten sposób, że w przypadku zlecenia kupna PKC wstępnie blokują kwotę równą = liczba akcji x wartość aktualnych górnych widełek na papierze. Dla kalkulacji nie ma znaczenia jakie zlecenia są aktualnie w arkuszu
@Nathaniel86: Dodam żeby było jasne: przy takich samych warunkach w arkuszu, wartość transakcji przy wykorzystaniu zlecenia z limitem oraz zlecenia PKC będzie dokładnie taka sama. Ta wyższa kwota wyświetlana dla PKC to jest taki "bezpiecznik" ze strony brokera, żeby wiedział że masz wystarczająco gotówki na rachunku w celu rozliczenia transakcji zrealizowanej po potencjalnie dużo wyższym kursie niż jest obecnie na rynku
@jabole Rozumiem, dzięki za wyjaśnienie. Czyli generalnie ta kwota przeliczana, którą widzę przy zleceniu PKC to taka najgorsza (wiem, że mówisz że może być jeszcze gorsza) możliwa, po której może ale nie musi zostać zrealizowane zlecenie?
Więc w praktyce jak bym odpalił tego PKC, to jest spora szansa, że bym zapłacił taką samą albo niewiele się różniącą sumę?