Wpis z mikrobloga

O co warto pytać na rozmowie technicznej osobę na stanowisko seniora #frontend #react żeby sprawdzić czy faktycznie jest ogarem? Do tej pory przeprowadzałam rozmowy ze stażystami/juniorami więc wiadomo, rządzi się to innymi prawami.

Normalnie zadawać pytania o podstawy z JS, Reacta? Czy nie wypada? xD
Przygotować jakieś małe zadanie żeby zobaczyć jak podchodzi do problemów?
Wiadomo, mam też kilka pomysłów odnośnie pytań o poprzednie projekty, doświadczenie itd. żeby jakoś wyciągnąć info.
Ale no tak poza tym jakoś brak mi pomysłów jak to ugryźć xd

#javascript #programowanie
  • 14
@lady_katarina:

Normalnie zadawać pytania o podstawy z JS, Reacta? Czy nie wypada? xD

wypada jak najbardziej tylko zaczynasz od kilku podstaw i skaczesz na coraz trudniejsze tematy

Przygotować jakieś małe zadanie żeby zobaczyć jak podchodzi do problemów?

Nie zaszkodzi, ale zastanów się w jaki sposób ma je robić. Nic tak nie frustruje na rozmowie jak koduj pan na papierze :) osobiście na rozmowie technicznej często robię jakiś problem techniczny, ale wymagam
@lady_katarina: a tak serio, to możesz zapytać o takie rzeczy:

- co to jest reconciliation w React
- czy wie po co dokładnie jest prop key i jak działa
- jakie zna strategie testowania komponentów
- czy wie jak działa event loop w JS
- odpytać ze znajomości zasad REST
- podpytać jak poradziłby sobie w różnych kwestiach pracy zespołowej, tj. np. pomagając juniorkowi wygrzebać się z trudnej dla niego sytuacji,
@lady_katarina

pierwsze pytanie różnica useMemo i useCallback plus przykłady użycia (wielu ludzi nie używa tych hooków, lub używa ich za często, choć React team planuje rozwiązać ten problem w niedalekiej przyszłości), to takie z prostszych, żeby zobaczyć czy ktoś kuma czaczę.
- Dlaczego gerneralnie nie używamy indexów jako key w react (to też proste ale warto zobaczyć uzasadnienie) i w jakich przypadkach może być uzasadnione ich użycie
- Must have: Context-Reducer pattern
@lady_katarina: z glowy: proto chain, klasy, roznice miedzy proto chainem i dziedziczeniem klasowym, optymalizacja, code splitting, event loop, jakies patterny, architektura systemu, protokoly stanowe/ bezstanowe, zarzadzanie stanem apki, runtime, hoisting, tdz i jakies poboczne, komunikacja z api rest/graph, ssr vs ssg vs spa, zarzadzanie pamiecia/ memory leaki, przechowywanie stanu. Mam gdzies liste pytan jakich uzywalem jak prowadzilem rekru dla jr/midow jak ci interesuje jakis zakres to moge ci wrzucic jakies ciekawsze