Wpis z mikrobloga

Lipiec
Powinności

Stoicyzm na dziś - 6 lipca
Wstań i świeć

„W te poranki, w które trudno jest ci wstać, przypominaj sobie: budzę się do przeznaczonej człowiekowi pracy. Dlaczego więc denerwuję się, że będę zajmował się tym, do czego zostałem stworzony? Rzeczami, dla których znalazłem się na świecie? Czy zostałem stworzony po to, by kulić się w cieple pod przykryciem? To bardzo przyjemnie. Czy zostałem więc stworzony do przyjemności? Mówiąc krótko do – do bycia rozpieszczanym czy do wysilania się?”.
– Marek Aureliusz, Rozmyślania, 5.1

Pocieszająca jest myśl, że już dwa tysiące lat temu imperator Rzymu (cierpiący podobno na bezsenność) musiał co rano wygłaszać do siebie motywacyjne przemowy, aby zmobilizować się do wyjścia spod koców i wstania z łóżka. Od czasu rozpoczęcia nauki szkolnej do chwili przejścia na emeryturę zmagamy się z tym samym. Byłoby miło zamknąć oczy i kilkakrotnie wcisnąć przycisk drzemki. Jednak nie możemy tego zrobić.

Jest tak, ponieważ mamy pracę do wykonania. Chodzi tu nie tylko o zadania, w jakie się angażujemy, ale też o wyższą przyczynę, o której piszą stoicy – wyższe dobro. Nie możemy być przydatni dla siebie, innych ludzi i dla świata, dopóki nie wstaniemy i nie zabierzemy się do pracy. Dlatego rusz się. Weź prysznic, wypij kawę i zaczynaj.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 17
  • Odpowiedz
@sledz: Idealne dobrany wpis na dzisiaj w moim przypadku, jak mnie budzik obudził to dziś jakoś wyjątkowo trudniej było mi znaleźć siłę by się zebrać do pracy, ale przynajmniej dałeś mi trochę motywacji żeby zrobić co dzisiaj trzeba.
  • Odpowiedz
@CukierkowyMirek: idealny dla mnie, jak dziśiaj nie spałem od 6 i mówiłem wstań i zrób coś, poczytaj bo i tak nie spisz, no ale ciepło i wygodnie. Wstałem i bam taki fragment z książki.
  • Odpowiedz
żeby wstać na ryby, albo na rower, to nie mam problemu nawet w środku nocy, ale do roboty to 7:57 (home office here)...
  • Odpowiedz
  • 2
Świetny wpis. Polecam jeszcze uporządkować głowę i zamiast wkładać do niej problemy i zmartwienia to po prostu nie myśleć, robić śniadanie, przypominać sobie miłe chwile. Te negatywne myśli strasznie nas spowalniają.
  • Odpowiedz