Wpis z mikrobloga

1813 + 1 = 1814

Tytuł: Łuk triumfalny
Autor: Erich Maria Remarque
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788375102673
Tłumacz: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 496
Forma książki: e-book
Ravic, lekarz i niemiecki emigrant żyjący w Paryżu to postać, która od samego początku wzbudziła moją sympatię. W swoich decyzjach kieruje się twardymi zasadami, patrzy na świat przez okulary interesujących filozoficznych refleksji, niestety zmaga się przy tym z demonami przeszłości - pierwsza wojna światowa, późniejsze prześladowania przez nazistowską władzę.

Dużo alkoholu, nocnego szlajania się po barach i jeszcze raz dużo alkoholu. Przede wszystkim calvadosu (zapewne jak wielu innych czytelników, ja również poczułem po tej lekturze pragnienie skosztowania tego jabłkowego specyfiku). Akcja jest przez to trochę monotonna, ale z drugiej strony - czyż nie oddaje to trafnie smutnej prozy życia bezpaszportowego, bezdomnego uciekiniera?

"Łuk triumfalny" to oczywiście nie tylko Ravic, ale i Joan. Ów stanowiący sporą część powieści wątek romantyczny z początku wydał mi się dość ciekawy, ale im dłużej trwał, tym mocniej sprawiał wrażenie nużącego, a jego uczestniczka coraz bardziej irytującej. Spodobało mi się natomiast zakończenie, które mogę określić jako poruszające. Końcowa część powieści zawiera też finał innego dramatycznego wątku, związanego z tym, co stało się powodem ucieczki Ravica z jego ojczyzny.

Ravic nie tylko operuje "swoich" (ów cudzysłów jest tu wielce istotny) pacjentów, ale też osobiście przeżywa ich przykry los. Angażuje się w ich sprawy, próbuje zmieniać świat na lepsze.

W książce dobrze czuć atmosferę nadchodzącej kolejnej wielkiej wojny, atmosferę ucieczki i walki o przetrwanie. Walki o to, by w porę opuścić niebezpieczne miejsce niczym nazywany Ptakiem Śmierci Markus Meyer.

Ziemia przestała nagle być dla mnie trwałą podstawą - i od tamtej pory już nigdy się nią nie stała.

Dziś wielka przygoda to poukładane spokojne życie.

Minął szatnię obok baru i wyszedł. Za drzwiami stał wieczór o fioletowych oczach. Po granatowym niebie sunął brzęczący samolot. Mały czarny ptaszek świergotał na najwyższej gałęzi nagiego drzewa.


#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #klasykabookmeter #literaturapieknabookmeter
Pobierz informatyk - 1813 + 1 = 1814

Tytuł: Łuk triumfalny
Autor: Erich Maria Remarque
Gatun...
źródło: comment_16566684903Uhc2W2syIoU1wsaxbCcPm.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (5 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-08-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-06-07 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-04-24 - Użytkownik Tosiek14 ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »