Wpis z mikrobloga

Czy to zjawisko ma swoją naukową nazwę? Wiem jak to opisać, ale nie wiem kompletnie gdzie szukać.

Chodzi mi o sytuację, gdy osoba która coś robi, pod wpływem odkrycia środowiska, które robi daną rzecz w jej mniemaniu lepiej całkowicie porzuca swoją pasję, albo ją całkowicie chowa do szuflady.

Przykład (wyimaginowany) sytuacji: Jest sobie osoba a, która lubi rysować. Osoba a rysuje, i spędza miło przy tym czas. Swoją twórczością dzieli się z najbliższymi i w swoim środowisku gdzie zbiera głosy uznania. Pewnego dnia osoba a dostaje dostęp do internetu, odnajduje tam grupy pasjonatów rysunku, którym dana rzecz wychodzi po wielokroć lepiej od niej samej. Ponieważ nie umie w swoim mniemaniu "nadrobić" różnic między tym co sama potrafi, a tym co zobaczyła zarzuca rysowanie, albo bardzo je ogranicza, oceniając się coraz surowiej.

Inny przykład: Osoba chudnie 3 kg miesięcznie, jednak będąc bombardowana informacjami jak to inni chudną na diecie po 5-6 kg/miesiąc ostatecznie zarzuca dietę, bo czuje się do niczego.

Wiem że podobne zjawisko może występować chyba przy tym, że jak oglądamy znajomych na fejsie, którzy to wrzucają co chwilę zdjęcia jak spełniają marzenia, to w skrajnej sytuacji niektóre osoby mogą nabawić się od tego stanów depresyjnych.

#kiciochpyta #pytaniedoeksperta #socjologia
  • 1