Wpis z mikrobloga

@wanderlust00: @a5f5c1: b2b oczywiście. W sumie to teraz 30k FV netto, ale netto netto mówię netto, a brutto to FV netto ( ͡° ͜ʖ ͡°)

takie stawki są w cholerę rzadkie i zwykle w exotic stacku a nie node.js :D


fajna domena, możesz powiedzieć coś więcej?


@specjalista_wysokiej_klasy: @wanderlust00: stanowisko to tech lead więc też trochę inaczej. Szukają kogoś kto nada kierunek, wleje paliwo w
@a5f5c1: no właśnie raczej UoP, ale mało osób z takimi zarobkami siedzi na UoP no i bardzo mało jest takich widełek w ofertach na UoP nawet w Dolinie Krzemowej :D
z kolei na B2B to jeden ch*j netto czy brutto bo to tylko kwestia VAT. Chyba, że odlicza już sobie koszty i podatki i to nazywa "netto" :P
W sumie to teraz 30k FV netto, ale netto netto mówię netto, a brutto to FV netto ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@trustME: przykro mi, ale teraz już nie rozumiem ( ͡° ʖ̯ ͡°) Czy mógłbyś rozjaśnić, bo z mojego zrozumienia wpisu wynikało, że teraz średnio faktury wystawiasz na 30k brutto, a jest potencjał na wystawianie faktur 30k netto, czyli jakieś 37k brutto wliczając
4 lata i tech lead? :O brzmi bardziej jak regular


@wanderlust00:
1. przebranżowiłem się mając już spore osiągnięcia w poprzedniej branży (mechanical engineering - senior, patent itd)
2. jak wchodziłem do pierwszej firmy to wszedłem jako mid z komentarzem w stylu - "nie możemy zrozumieć jak ktoś bez doświadczenia w branży ma taką wiedzę i rozumienie problemów"
3. przez ostatnie lata uczę się jak poje* bo po prostu uwielbiam to co
@trustME: gratulacje, niezły progres jak na 4 lata expa. Polecisz jakieś materiały do nauki architektury ? W necie jest tego sporo, ale może masz jakieś swoje ulubione ?
@trustME: Ja trochę z innej beczki.Ostatnio sam zacząłem szukać jak mogę się rozwinąć z klepacza na coś więcej i mam jeden problem. Wszyscy polecają poczytać o design patterns, clean code i takie tam jednak z tego co widzę to w zdecydowanej większości te książki dotyczą się języków obiektowych typu c#,java i aplikacji raczej monolitycznych.
Czy ma to przelozenie na świat node i backendu? Czy są jakieś inne polecane wzorce dla tych
Czyli masz 178zl na godzinę jakos plus vat to dobry wynik jak na 4 lata doświadczenia ja przy 10 mam mniej trochę xd musze znaleźć nowa robotę a oferty widziałem że proponowali mi do maks 210na godzinę ale te 190 to myślę że w miare realne by było
@card_man wiadomo, że pierwszym językiem wyszukiwania jest angielski, ale bardziej chodzi mi o rodzimą społeczność, świadomość że w PL są ludzie którzy znają się na jakimś temacie. W PL jest trochę firm które robią (I)IoT, ale mało która chce mówić cokolwiek o tym co robi - to nie sprzyja wciąganiu ludzi do tematu bo istnieje przeświadczenie że w PL to temat niszowy, którym nikt się nie zajmuje.

@trustME: a pomijając tematy
@trustME: @niko444: @wanderlust00: Polecam odciąć się od polskich firm pośredniczych/body leasingowych i zacząć szukać coś na własną rękę za granicą, wtedy 200pln/h nie będzie robiło już na was wrażenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W Polsce żyjemy w takiej nieco szklanej kuli, myśląc że zarabiamy dużo, może i dużo na tle Polski, ale na tle rynków zagranicznych to średnio. Przytaczając nieco przykładów:

Znajomy #1 = TopTal
@e_m_p: no tak, nie mówie że nie ma takich ofert. Ale jest ich bardzo mało, często to niecodzienny stack, są otwarte bardzo długo (= firma nie szuka pracownika od zaraz) i przeważnie to nie jest oferta dla 4 lat expa - zobacz, że to już przeważnie Engineering Manager itp. a nie regular developer ;P
@gebekzor: no właśnie pracuję tylko dla klientów zza granicy i takie hajsy często płacą agencjom (które muszą mieć marzę na opłacenie innych pracowników i oferują dużo więcej niż programistów ale też proces rekrutacyjny, szybką podmianę osób, rozszerzenie zespołu itd), a nie freelancerom czy swoim bezpośrednim pracownikom.

Średnie zarobki solidnego seniora w USA to ok 10k USD miesięcznie, więc na PLN to ok 40k. Tylko to jest na B2B, więc trzeba jeszcze
@wanderlust00: Patrząc na Indeed czy AngelList nie tak trudno znaleźć konkretną ofertę. 10k USD za kogoś z 5+ letnim doświadczeniem to dolna granica. Kiedyś może firmy ustalały wynagrodzenie na podstawie lokalizacji ale już się to zmieniło (poza FAANG oczywiście). Wszystko idzie ku Web3 & krypto więc jest duży wysyp firm które mają dość spory kapitał i są w stanie zapłacić każde pieniądze za dobrego pracownika.

Trzeba jedynie mieć odpowiedni mindset i
Średnie zarobki solidnego seniora w USA to ok 10k USD miesięcznie


@wanderlust00: WUT? Chcesz powiedzieć że "solidny senior" w USA zarabia rocznie $120k? To chyba gdzieś na przedmieściach Oklahomy ( ͡° ͜ʖ ͡°) W amerykańskich dużych ośrodkach (takie ichniejsze Warszawy czy Wrocławie) to przemnóż tą kwotę przez 2 i to dopiero będzie baza.
Średnie zarobki solidnego seniora w USA to ok 10k USD miesięcznie, więc na PLN to ok 40k. Tylko to jest na B2B, więc trzeba jeszcze odciąć podatki no i wcale nie tak łatwo taką pracę dostać jak nie ma Cię na miejscu = już tak kolorowo nie jest.


@wanderlust00: kocham #!$%@? wykopowych specjalistów xd 10k dla seniora to jak jest debilem z polski ledwo dukającym po angielsku.

Poza tym dolar stoi
@e_mati: oczywiście, że są wyższe stawki. Ale mówimy o seniorze, czyli po prostu dobrym klepaczu kodu, o stanowisku które stanowi połowa devów danej firmy. Możesz mi znaleźć jakieś ogłoszenie interna w Google, który zgarnia 12k USD na miesiąc? Ja znalazłem tylko info o 5k USD na Glassdoor.

@lewc_rain_zuk: Średnio, to znaczy że są tacy co zarobią 100k a są tacy co i 200k. To tak jak u nas na wykopie,
@wanderlust00: sam poszukaj.

Ja na freelance w tym roku zrobie minimum 500k PLN a bylem pol roku na wakacjach.

Wystarczy ogarniac ang na poziomie bieglym/native + duzo dynaminy do kontaktu z klietnami. Wychodzi wiecej gadania o niczym niz pracy.