Wpis z mikrobloga

Mam problem, mianowicie jestem w trakcie kończenia projektu na dom i nie mogę się zdecydować odnośnie systemu ogrzewania. Myślę o dwóch opcjach:
- powietrznej pompie ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi
- ogrzewaniu gazowym zaopatrywanym z gminnej sieci gazowej
Wysłuchałem już opinii wielu różnych osób mających wiele wspólnego z budownictwem domów i zakładaniem różnego rodzaju ogrzewania, ale im więcej opinii, tym większy rozstrzał. Pomóżcie mi rozsądzić sprawę. #fotowoltaika #budownictwo #budowadomu #ogrzewanie #gaz

Jakie ogrzewanie domu?

  • Gazowe z sieci gminnej 38.9% (28)
  • Powietrzna pompa ciepła zasilana fotowoltaiką 61.1% (44)

Oddanych głosów: 72

  • 15
@JohnnyLu: pytanie - masz komin i pomieszczenie pod kotłownie gazowa?
Jaki miałbyś koszt przyłącza gazowego?

Najtaniej w eksploatacji wychodzi system mieszany:) przełączany kosztem ciepła.
Temperatura spada albo koszt energii rośnie to włącza się gaz
@JohnnyLu: ogrzeje. Tylko że przy dużym mrozie wydajność jest taka jak grzania grzejnikiem prądowym

Przy powiedzmy -10 pompa będzie mieć COP 2 czyli żeby zrobić 1kWh ciepła musi zużyć 0,5 kWh prądu.
Prąd będzie zaraz po 1zl więc 50gr za 1kWh

Gaz - na dzisiaj jakieś 30gr/kWh ciepła

Jak będą mrozy to gaz będzie tańszy:)
@JohnnyLu: Ja bym szedł w pompę, PV w to nie mieszaj bo to osobna sprawa. Teraz z PV wychodzi słabiej ale przy taryfach godzinowych i dużej akumulacyjności też można zoptymalizować ceny. Ja mam gruntową w perspektywie ponad 20lat wychodzi taniej niż powietrzna
@JohnnyLu: szczerzę to dobrze mieć co najmniej dwa źródła ciepła, a najlepiej jeszcze dodatkowo kominek lub piec kaflowy bez żadnej elektryki. Nastały takie czasy ze nie wiadomo co będzie się działo, mogą by przestoje w przesyle energii, mogą ceny gazu skoczyć.
W netbilingu pompa wychodzi kiepsko przy mrozach. Pomijając ogromny koszt tej inwestycji. Ogromny czyli w #!$%@? wielki.
Jak masz w cholerę kasy to inwestuj, ale jak liczysz się z kosztami to gaz, i może jakiś kominek z rozprowadzeniem ciepła?
Ja bym coś jednak robił na paliwa stałe.
@JohnnyLu:

1. Fotowoltaika nie jest obowiązkowa jak masz pompę ciepła. Podobnie jak masz gaz, nie musisz robić swojego odwiertu, czy kupować swojego lasu jak masz pellet. Fotowoltaika nie grzeje domu, to tylko sposób na zmniejszenie rachunków za prąd.

2. I bez fotowoltaiki 1 kWh ciepła uzyskana z pompy ciepła wychodzi taniej niż gaz.
Tutaj masz porównanie cen ogrzewania różnymi źródłami:
http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html
Dane z 22.02.2022, kiedy jeszcze węgiel był tańszy.

3. Projektant
@JohnnyLu: Rób pompę (+koniecznie podłogówka w całym domu, grzejniki jedynie dodatkowo w łazienkach, ale to bez względu na to czym będziesz grzał). Średniorocznie powietrzna pompa ma SCOP=3 (z 1 kWh prądu robi 3 kWh ciepła), co daje ogrzewanie tańsze niż obecnie gazowe czy węglowe, i to bez fotowoltaiki (nawet na starych zasadach). Obecnie prąd kosztuje około 67gr/kWh, po podwyżce VAT w sierpniu skoczy do 80gr/kWh. Dziel to na 3 i uzyskasz